Vyhledej
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA

V Dubenci připravili hasiči kluziště

Redakce / 18.01.2021, Dubenec
V Dubenci, obci vzdálené od Dvora Králové 10 km, mají akční dobrovolné hasiče. Každý rok vymýšlejí, jak zařídit, aby i bez zimního stadionu mohli v obci bruslit.
Letos přišli dubenečtí hasiči s novinkou: využili nově vzniklou vodní plochu - protipovodňovou nádrž, která je aktuálně maximálně půl metru hluboká a která se nachází kousek za jejich hasičskou stanicí: na místě zvaném "na pastvinách". 
Vodní plochu hasiči vyčistili a srovnali zhruba 6000 litry vody tak, aby by led bez hrbolů. Na vyčištění od stále padajícího sněhu používají zametací kartáč, který se jim podařilo získat zdarma v rámci státem nabízených vyřazených zařízení a věcí (viz video).

   

Aktuální mrazivé počasí jejich nápadu přeje a na dubeneckém kluzišti se tak již dá bruslit. Na ledové ploše ve tvaru kapky se sice nevejde celé hokejové družstvo, ale možnost zabruslit si určitě využije nejen řada dětí. 
V předchozích letech se zde bruslilo na nedalekém rybníku, který má však letos velký přítok vody a navíc zde letos potřebuje klid místní zvěř. Hasiči proto zkoušeli i zalednění asfaltové plochy, které však mělo krátké trvání kvůli černé barvě podkladu.  
V následujících dnech se má oteplit a hasiči upozorňují, že ačkoliv je kluziště umístěné na stráni, kde se zima drží déle, je vstup na vodní plochu na vlastní nebezpečí. 

Další kluziště v regionu se zatím připravují. Ve Velichovkách již začali stříkat vodu na tamní travnatou plochu, zem je vše málo promrzlá. "Ke vzniku ledu potřebujeme 5-6 dnů mrazů. Bohužel v předpovědi je hlášena tento týden obleva," informoval o situaci Jiří Lebedínský, starosta obce Velichovky. Tento areál by se měl v následujících letech změnit na zrekonstruované multifunkční hřiště, na které je již hotová studie. Bude tak sloužit maximálně a s odpovídajícím zázemím v létě i v zimě. 

Další možností jsou zamrzlé rybníky, tloušťka ledu však dle odborníků stále ještě není dostačující a navíc je led pokryt poměrně velkou vrstvou sněhu.

Zimní stadiony (nejbližší ve Dvoře Králové a Jaroměři) jsou stále zavřené v souvislosti s aktuální vládními opatřeními a lidé jsou odkázáni na ryze venkovní aktivity. 

Okolo Dubence si lidé prošlapali bězkařské stopy vedoucí až do Litíče a Zaloňova. Strojově upravené jsou jen stopy kolem Zálesí a Malého Libotova. Další tipy na běžkování v regionu najdete v tomto článku nebo fcb skupině Běžky v Podkrkonoší. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: fcb Hasiči Dubenec, mikroregion Hustířanka


Související články
Běžkařské stopy v regionu - Dvůr Králové, Zvičina, Hostinné, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí, Jilemnice
Vaše komentáře

Přečteno 1634x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
22.06.2024 21:30 - 22.06.2024
Putovní kino - Tancuj Matyldo
22.06.2024 21:30 - 22.06.2024
Putovní kino - Tancuj Matyldo