Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA

V Dubenci připravili hasiči kluziště

Redakce / 18.01.2021, Dubenec
V Dubenci, obci vzdálené od Dvora Králové 10 km, mají akční dobrovolné hasiče. Každý rok vymýšlejí, jak zařídit, aby i bez zimního stadionu mohli v obci bruslit.
Letos přišli dubenečtí hasiči s novinkou: využili nově vzniklou vodní plochu - protipovodňovou nádrž, která je aktuálně maximálně půl metru hluboká a která se nachází kousek za jejich hasičskou stanicí: na místě zvaném "na pastvinách". 
Vodní plochu hasiči vyčistili a srovnali zhruba 6000 litry vody tak, aby by led bez hrbolů. Na vyčištění od stále padajícího sněhu používají zametací kartáč, který se jim podařilo získat zdarma v rámci státem nabízených vyřazených zařízení a věcí (viz video).

   

Aktuální mrazivé počasí jejich nápadu přeje a na dubeneckém kluzišti se tak již dá bruslit. Na ledové ploše ve tvaru kapky se sice nevejde celé hokejové družstvo, ale možnost zabruslit si určitě využije nejen řada dětí. 
V předchozích letech se zde bruslilo na nedalekém rybníku, který má však letos velký přítok vody a navíc zde letos potřebuje klid místní zvěř. Hasiči proto zkoušeli i zalednění asfaltové plochy, které však mělo krátké trvání kvůli černé barvě podkladu.  
V následujících dnech se má oteplit a hasiči upozorňují, že ačkoliv je kluziště umístěné na stráni, kde se zima drží déle, je vstup na vodní plochu na vlastní nebezpečí. 

Další kluziště v regionu se zatím připravují. Ve Velichovkách již začali stříkat vodu na tamní travnatou plochu, zem je vše málo promrzlá. "Ke vzniku ledu potřebujeme 5-6 dnů mrazů. Bohužel v předpovědi je hlášena tento týden obleva," informoval o situaci Jiří Lebedínský, starosta obce Velichovky. Tento areál by se měl v následujících letech změnit na zrekonstruované multifunkční hřiště, na které je již hotová studie. Bude tak sloužit maximálně a s odpovídajícím zázemím v létě i v zimě. 

Další možností jsou zamrzlé rybníky, tloušťka ledu však dle odborníků stále ještě není dostačující a navíc je led pokryt poměrně velkou vrstvou sněhu.

Zimní stadiony (nejbližší ve Dvoře Králové a Jaroměři) jsou stále zavřené v souvislosti s aktuální vládními opatřeními a lidé jsou odkázáni na ryze venkovní aktivity. 

Okolo Dubence si lidé prošlapali bězkařské stopy vedoucí až do Litíče a Zaloňova. Strojově upravené jsou jen stopy kolem Zálesí a Malého Libotova. Další tipy na běžkování v regionu najdete v tomto článku nebo fcb skupině Běžky v Podkrkonoší. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: fcb Hasiči Dubenec, mikroregion Hustířanka


Související články
Běžkařské stopy v regionu - Dvůr Králové, Zvičina, Hostinné, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí, Jilemnice
Vaše komentáře

Přečteno 1348x
 
Hodnocení článku:
25.11.2021 - Starosta města Trutnov Ivan Adamec odstupuje z pozice starosty. Bude se naplno věnovat funkci poslance a nově i roli předsedy hospodářského výboru PSP ČR.
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí
2.12.2021 19:00 - 2.12.2021 21:00
Hlas lásky
4.12.2021 09:00 - 4.12.2021 14:00
Předvánoční malování na ozdoby
4.12.2021 16:30 - 4.12.2021 18:30
Encanto