Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > výlety a trasy

Běžkařské stopy v regionu - Dvůr Králové, Zvičina, Hostinné, Nová Paka, Trutnov, Vrchlabí, Jilemnice

Aktualizované zpravodajství o možnosti běžkaře v regionu

Redakce / 25.01.2021, Aktualizováno , Královédvorsko
Máme pro vás tipy, kam se za současných sněhových podmínek vydat na běžky. Článek budeme průběžné doplňovat.
 

FOTOGALERIE - Úprava běžkařských tratí - leden 2021

Nestíháme objet všechno (i když bychom rádi!!) - proto uvítáme vaše aktuální informace o možnosti běžkování v regionu ve fcb skupině Běžky v Podkrkonoší. Noviny budeme dále zveřejňování ti zde pro ty, co nemají Facebook nebo mají raději přehledný seznam. 

Samostatný článek o vašem běžkování nebo vybraných tratích v regionu můžete zaslat přes webové rozhraní i s fotografiemi, rádi zveřejníme!

Aktualizováno 25. ledna 2021


Před polednem začalo sněžit, většina stop v nižších polohách byla sjízdná s obtížemi, nebo přemrzlá a velmi rychlá, očekáváme, že nový sníh pomůže :-)

Dvůr Králové n. L. 

Podharťský stadion - je to dole, čekáme na sníh :-(

okruh o délce cca 400 m je prošlápnutý ve Dvoře Králové na stadionu v Podharti. Je vhodný pro ty, co nemají auto nebo čas dojíždět někam dále za upravenými stopami. Stadion není osvětlený, ale lze zde bezpečně jezdit i za příznivých nočních podmínek - tedy po pracovní době :-). Ideální i pro děti: až je to přestane bavit, budou si uprostřed stavět sněhuláka a vy pořád kroužit kolem. Pod střechu bývalých šaten si můžete odložit nepotřebné věci.

Lyžovat se dá na Hrubasích (Hrubá Luka), i podél Labe od loděnice do Boroviček nebo Filířovic a dále na okruhy u Bílé Třemešné. Vše jen vyšlapáno, někdy souběh s pěšími. 


Zálesí - Malý Libotov čekáme na další sněhovou nadílku

Strojově upravená stopa v podobě okruhů je připravena kolem těchto dvou obcí díky aktivitě pana Antoše. Je to báječné poježdění, i když nyní - pro oblevě - již místy s hnědým nádechem - snad zasněží! Jezdit se dá i z Dubence do Litíče a Nouzova - ale jsou to pouze prošlápnuté stopy (nemáme informace, zda po oblevě je zde stále možné projet :-(. 


Kašov - nesjízdné, čeká se na novou sněhovou nadílku, potom úprava bude!

Jsou zde díky dobrovolné iniciativě pana Zlámala hotová dvě kilometrová kolečka: jedno je naproti stáji Kašov u hlavní silnice, jedno je nad vesnicí. A nově (21. 1. 2021) i okruhy směrem na Kuks.. 1,2 a 2,6km!


Zvičina zamrzlé stopy přímo na Zvičině, stopa Severka - Zvičina info nemáme :-(

Aktuální info: Je upravená stopa na Zvičinu ze sjezdovky Severka. Nedoporučuje se nastupovat na stopu v Lázních pod Zvičinou: penzion není v provozu a příjezdová cesta (pro auto) není udržovaná (dle informací provozovatele). 

Na sjezdovce Severka v Dolní Brusnici (příjezd z Bílé Třemešné) je svah upravený pro účely sáňkování a bobování. Jakmile budou aktuální opatření uvolněna, spustí vlek! Parkovací kapacity jsou omezené. Aktuální info o sjezdovce je na fcb sjezdovky.


Bílá Třemešná nelze projet všude - ok se zdá po nádražím, stav stopy je dle podloží (zorané pole x louka)

Skvěle upravený okruh pro klasiku s mírným převýšením. Víme o 2 nástupních bodech: otočka u přehrady (na začátku lesa u silnice) a pod vlakovým nádražím. Dojet skrze pole po vyšlapaných stopách se však na tento okruh dá i z Nových Lesů či z Filířovic a Alejí. Z Bílé Třemešné se dá dále pokračovat přes koleje na Severku a dále na Zvičinu. Dojet se dá na lyžích i do Dvora Králové  - jen se vyhněte poli u hřbitova včetně hnojiště ZOO, kde je pod zorané a stopa tak značně drhne :-(


Borovnička - Borovnice - Hora u Staré Paky (okruh i dálková trasa :-) stále lze projet, okruh na bruslení ok

Strojově upravená stopa je na hranici Královédvorska připravena na klasiku od Borovničky až po Horka, i na bruslení na okruhu u prodejny bazénů. Projeté stopy:
Santybl - letiště - Salaš - Borovnice - Horka
Horka - Větrný mlýn - Menšina - Větrák - Borovnička
Větrný mlýn - Menšina - Horní Brusnice (letiště)
Okruh mezi Borovničkou a Borovnicí (i na skate)
Možností parkování a nástupu do stopy je více:
  • Bazény A+M Borovnička
  • Větrný mlýn v Borovnici
  • Křižovatka Borovnice (U Myšáka)
  • Horka u Staré Paky
  • Horní Brusnice (nástup možný na letišti)
  • Altán mezi Borovničkou a Mostkem (Santybl)
Běžecké stopy od Horek až do Borovničky a zpět:
Letní strana: železniční přejezd na silnici č. 32546 → pod Čisteckou hůrou → kolem kostela sv. Víta → kolem bývalého kravína až do Borovničky k novému altánu.
Zimní strana: Horka (vodárna) → lom → kolem Zlatnice → železniční přejezd na silnici č. 32546 → fotbalové hřiště → větrný mlýn → Menšina → kříž obětem prusko-rakouské války → památník větrného mlýna → Borovnička
Aktuální info přináší obec na tomto fcb profilu.

Lyžařský areál Pecka bohužel nemáme aktuální info :-(

Jako již tradičně - start je u vrchní stanice lyžařského vleku. Odtud podél silnice k “borovici”, kde se tratě rozdělují. Do prava směr Bukovina. První trasa vede pod Bukovinskou silnicí směr Vřesník, za křižovatkou přes silnici směr vesnice. Další záchytný bod je hřbitov. Kolem na Krkonošskou vyhlídku, poté směr “hejduk”, pak zpět do Pecky.
Druhá trasa pokračuje přes Kalovský kopec, rovně vlevo podél silnice. Před křižovatkou na Beta-uzeniny odbočíte do prava přes silnici k Vidonickému mlýnu, poté směr Kal, který objedete dokola. Dojedete zpět na Kalovský kopec. Třetí trať pokračuje od křižovatky uzeniny Beta, na Červený vrch, kde se můžete napojit na upravené běžecké tratě směr Borovnice.
Více info na tomto fcb (Ski tým Pecka).

Výšinka - Záboří čeká se na sněhovou nadílku, stopy si zde vyšlapávají sami lidé

Jedná se o místní tradiční turistickou běžkařskou trasu se zastavením v hospodě u Silvera. Tam si sice za současné situace nesedneme, ale užít si tento výlet rozhodně doporučujeme. 

Aktuálně se dá dojet z Výšinky na Dubový Dvůr, Záboří až do Dvora Králové (hřbitov). Po silnici ze Záboří lze až do Komárova bruslit :-) (ale pozor na provoz!) Možný okruh vede z Výšinky podél lesa vlevo ke kapličce, do Záboří k hospodě, odtud přímo naproti do kopce a přes louky na Dubový Dvůr a zase na Výšinku.


Hostinné  lze stále projet okruh pod Mackrábem i tratě, je to na hraně, čeká se na sníh

Pomocí hasičské čtyřkolky je upraveno kondiční kolečko pod Mackrábem, byla projeta stopa z Hliněného Vrchu přes Čihadlo až do Fořtu. V sobotu 16. ledna ráno odpoledne zde upravili všechny běžecké stopy na Čermnou (krátká trasa i dlouhá trasa) na klasiku i na bruslení.
Aktuální info: Dnes byla prodloužena běžkařská červená trasa - okruh B do Pilníkova.
Více info na fcb Ski Hostinné, kde jsou i doporučená kolečka. 


Nová Paka  trasy pro klasiku jsou po oblevě v dobrém stavu, tratě na skate doporučujeme zkušeným bežkařům. Úprava tratí nyní není možná, čeká se na nový sníh 

Upravené jsou tratě na krátkém okruhu u sjezdovky. Následně rolba natankovala PHM a vyrazila - směr Bahňák, Máchovka, Brdo, Skalka u Kumburku, JZD Brdo, letiště, Park Míru. Od 11 hod. je možné jezdit! 
Na základě vaší zpětné vazby nám dovolte osvětlit situaci, kdy není v naší moci udržet v kondici trať pro bruslení na Brdo a Skalku:
➡ Na městských pozemcích u SKI Máchovky jsou složeny klády soukromníka, díky kterým naše rolba nemá šanci projet a pokračovat dále kolem Bahňáku na Brdo. Město Nová Paka od nás dostalo informaci o tomto problému a začalo se jím zabývat.
➡ V tuto chvíli jedinou možností, jak upravit trať pro bruslení na Brdo a Skalku, je projet rolbou ulicí Havlova a na konci se na trasu napojit. V případě, že celou ulici podél Bahňáku lemují zaparkované automobily, tak bohužel ani tudy cesta nevede. Tratě na klasiku i bruslení se snažíme upravovat průběžně dle klimatických a povětrnostních podmínek. Avšak bohužel ne vždy, díky výše zmíněným překážkám, máme možnost úpravu provést (především trať na Brdo a Skalku) 😔.
Aktuální info na tomto fcb profilu.

Příspěvek na úpravu tratí v Nově Pace můžete posílat sem: 1160364369/0800(ověřeno z výše uvedeného oficiálního fcb profilu).

Vejsplachy Vrchlabí - sjízdné okruhy, jen za potokem průjezd vodní lagunou :-(

Všechny tratě jsou sjízdné včetně Kněžic (nemají gps). Úpravu tratí v okolí Horní Branný a Valteřicích financuje OÚ Horní Branná.

Strojově upravené kruhy pro turisty i výkonné sportovce včetně bruslařů, zázemí i parkoviště na místě. Lze si odtud v případě dobrých sněhových podmínek vyšlápnout až na Kněžice a dále na Benecko, nebo se motat na okruzích: jsou již tak velké, že se vám hlava motat nebude :-). Okruhy na Vejsplachách jsou částečně osvětlené. 

Aktuální info: V neděli dopoledne jsme najeli stopy u letiště ve Vrchlabí. Bohužel nejsou viditelné na stránkách www.bilestopy.cz. A kdo vyrazil na okruh Valteřice, Kněžice, Vrchlabí,tak se mohl kochat pěknými výhledy.

Aktuální info: fcb @nabezkydoVejsplach.

Příspěvek na úpravu tratí: na místě si lze zakoupit známku nebo hodit peníze do kasičky


Areál Hraběnka Jilemnice osvětlené a upravené okruhy sjízdné hlavně pro skate

Téměř 20 km tratí a kdo si přivstane, uvidí manžestr! Nově zrekonstruovaný všesportovní areál Hraběnka nabízí zasněženou a osvětlenou (do 20:00 hod.) asfaltovou in-line dráhu v délce 2,7 km. Součástí areálu je biatlonová střelnice s 20 střeleckými stavy a zázemím pro sportovce. Celý areál se závodními tratěmi i turistickými trasami je určen jak pro všechny méně zkušené nebo začínající běžkaře. Areál je volně přístupný veřejnosti, stejně tak nabízí možnost rezervace částí či celého areálu pro tréninky, soustředění i závody. 

Aktuální info (15. 1. 2021): Další sníh umožnil rozsáhlejší úpravu jak skútrem, tak i rolbou! ❄

- za sběrnou okruh 3,8 km | skate i stopa | skútrem
- osvětlená dráha 2,7 km | skate | skůtrem
- stará asfaltová dráha za sběrnu | rolbou
- cesta lesem nad Roztoky + okruh 6 km na Klimenťák, dále ke křižovatce nad Mříčnou, zpět po trase Jilemnické 50 okolo žel. trati k Mrchovišti, okolo pejskařů lesem ke sběrně | rolbou

Aktuální info na webu areálu

Dvoračky Trutnov - sjízdné

Při sněhové pokrývce se zde strojově upravují tratě nejen pro trénink místního oddílu. Více o okruzích zde

Aktuální info (15. 1. 2021): strojově upravené okruh pro bruslení i klasiku. Buď kroužíte přímo na Dvoračkách po esovitě vyjetých okruzích nebo se vydáte dále za horizont :-) Nástup a pakování možné přímo u restaurace Dvoračka nebo dále v ulici Pod lesem.


Houska Trutnov

Na kopci u Trutnova zvaném Houska (směr na Úpici, parkování na Gablenzi) byly vyasfaltovány trasy pro kolečkové brusle. A ty lze v zimě využít pro běžkaření! Trať vede lesem, je terénně proměnlivá, ale nijak zvlášť náročná. Případně lze tento okruh propojit s vyjížďkou na Gablenz a dále na Paradráhu. 


Golfové hřiště Mladé Buky přemrzlé, ale ok

Městys  Mladé Buky  pořídil nový stroj na prohrnování stopy. Jedná se o několik tras a zimní běžecká stopa (okruh) na golfovém hřišti. Terén je zajímavý a stopa je na klasiku, tak i na bruslení. Tuto sobotu a v neděli (16. a 17. ledna 2021) navíc bude otevřené výdajové okénko restaurace od 10-16 hod. přímo u začátku (konce okruhu) s občerstvením za rozumné ceny (čaj, káva, džus, nealko punč apod.). Parkování a vstup na plochy zdarma. 


Babiččino údolí odtáto :-(

Město Česká Skalice ve spolupráci s Kladským pomezím zajistilo vyříznutí dvou běžeckých stop pro klasické lyžování v okruhu 10 km. Vstup do "Bažantnice", podél řeky Úpy, po loukách k Vilémovu mostu, zde se přechází přes cestu a dále údolím pod Ratibořickým zámkem, vyúsťuje u mandlu, po louce k Viktorčinu splavu, přes Bílý most. Stopa končí za mostem sjezd na louku směrem k hájence Na Pohodlí a stejnou trasou se vrací zpět do České Skalice. Případně je možnost pokračovat na Žernov, kde je k dispozici další okruh. Pro více informací o dalších možnostech zimního sportování v blízkém okolí navštivte webové stránky: ski.kladskepomezi.cz.


Jestřebí hory 

Dnes (15. 1. 2021) upravena stopa od Bílého Kola směrem na Paseky nad Jestřebí boudu. Upraveno kolečko na lukách až k odbočce na Markoušovickou rozhlednu (klasika, bruslení). Dále projeta nástupní trasa nad radvanický vlek, po svážnici k budově vleku nelze sjet – spadlé stromy. Na lukách je hodně sněhu, pokud bude do rána vítr, stopa bude zaváta. Zítra (sobota) projedeme nástupní trasu od Krkavčiny přes Švédský vrch nebo po Panské cestě (podle množství sněhu v úvozu ze Švédského vrchu). Více informací zde.

Doporučujeme sledovat i náchodské možnosti - např. fcb Ski Police nad Metují


Upravené stopy v Krkonoších

Přehled o upravených běžkařských stopách v Krkonoších na české i polské straně najdete na webu Bíléstopy.cz. V mapě jsou barevně označené upravené tratě a je možné zde vidět i upravené tratě za posledních 24 hodin.

Kateřina Sekyrková
 

Související články
Vejsplachy - běžkařský areál za humny
Na běžkách kolem Liščí hory. Fantazii při výběru trasy se meze nekladou. Ani sněhové.
Přesně 10 km dlouhý, skůtrem upravený, běžkařský okruh vede z Boroviček až k nádraží v Bílé Třemešné!
Široké běžecké stopy i pro bruslaře - tratě v okolí Dvoračky v Trutnově
Smutná královédvorská pasivita - však ono to zase roztaje
V Dubenci připravili hasiči kluziště

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 7753x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí