Vyhledej
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > výlety a trasy

Horní Mísečky - jarního lyžování ráj

Kateřina Sekyrková / 26.04.2006
„Ale jdi už s tím sněhem do háje. Já chci jaro, šlapat na kole a ne se někde brodit sněhem“, říkal mi každý, komu jsem se svým snem lyžovat na konci dubna svěřila. Možná že i vy patříte mezi ty, co si letošní bohatou sněhovou nadílku nemohli přes zimu patřičně užít a dubnové lyžařské podmínky ve vás udržovali kapku naděje, že ty lyže ještě před létem vytáhnete.
 

Na Horní Mísečky v Krkonoších jezdíme na konci sezóny již léta. Běžkařský areál s upravovanými závodními okruhy je položen ve více než 1000 m.n.m a sníh se zde drží až do v nižších polohách rozkvetlého jara. Již několikrát nás napadlo dojet si na jaře na Mísečky na kole a tam kolo vyměnit za běžky. S dobrou fyzičkou je to reálné, s naší fyzičkou nerealizovatelné.
Z Jilemnice vede na Mísečky poměrně kvalitní silnice II. třídy. Ve Vítkovicích, pod které HorInteriér chaty STOPAní Mísečky spadají, se mezi zbytky černobílého sněhu krčí první sněženky. Od Vítkovic se silnice se zbytkem štěrku točí v serpentinách až na Mísečky. Parkujeme až na horním parkovišti, kde v 8 hod ráno stojí zatím jen pár aut. Jejich pasažéři si obouvají přeskáče a váhají, co si nechat na sobě. Je jasno a za hodinu bude již i podstatně tepleji. Časně ráno nebylo na horách více než 5°C, upravený manžestr na sjezdovce je pevný a ve stínu stromů křupe pod nohama. Denní teploty se však mají vyšplhat až ke 20°C, takže po 11. hod se již bude lyžovat v kaši.

Přes sjezdovku směřujeme k nedalekému zázemí u běžkařského areálu. Není to dlouho, co zde tato chata s občerstvením, sprchami a záchody stojí. Ale až letos na ni vyvěsili i její jméno – STOPA. Doufáme, že bude už takhle od rána otevřená. Jen díky této chatě jsme se vůbec rozhodli dnešní jízdu uskutečnit. Vezeme s sebou tříměsíčního Filipa, kterého se zatím neodvažujeme nechat po celé dopoledne venku a koukat do ostře bílého sněhu. Kočárek jsme zavrhli. Už jsme si na vlastní nohy a ruce vyzkoušeli co to znamená tlačit kočárek v měkkém či hlubokém sněhu, natož nahoru po sjezdovce. A do klokanky jsme ho nechtěli cpát, když nám v autosedačce tak pěkně spí.
STOPA je otevřená. Hlídá jí mohutný vlčák Ajda. Na upraveném zmrzlém terénu před chatou krouží svižně svá více než 200metrová kolečka zatím jediný běžkař. Ani se mu nedivím, že nevyužívá upravené závodní okruhy. Ty jsou velmi členité, zatímco tady jezdí téměř pořád po rovině.

V příjemném interiéru chaty obsazujeme lavici v rohu a kupujeme si ve zdejším bistru boršč za 40 Kč. Není to nejlevnější polévka, ale jsme rádi, že tady chata funguje. Na vyvěšeném jídelním lístku jsou i hlavní jídla kolem 80 Kč a jiné polévky. U Filipa v autosedačce se zde střídáme až do poledních hodin.

Manžestr na běžkařských tratíchOkruhy jsou v překvapivě dobrém stavu, určitě zde leží více než půl metru sněhu a rolba tratě předchozí večer upravovala. Užíváme si na skatových lyžích tvrdý manžestr, s kopce vstupujeme do pevné klasické stopy. Jen 7 a 10kilometrový okruh má své slabiny v místech, kde se projíždí lesem - sníh je zde poset jehličím. Kratší okruhy (2, 3 a 5 km) nemají chybu. Až po 10. hodině začínají místa vystavená slunci měknout, ale pořád to jízdu nijak neznehodnocuje. Navíc běžkařů zde moc není, až k poledni se již v prostoru vedle klasické stopy bruslí ztěžka a sjezdy stávají hrou na černou a bílou. Bílé plochy na slunci brzdí, černé ve stínu jedou.

Celé dopoledne lyžujeme bez rukavic, čepic, jen v termoprádle a zateplených elasťákách. Důležité je namazat si obličej krémem s vyšším UV faktorem a oči si chránit tmavými brýlemi. Slunce pálící naplno do sněhu umí být kruté. Turisté se na lavicích u chaty vysvlékají do triček a nohavice ohrnují ke kolenům. Nikdo nikam nespěchá, teď už lyžařská sezóna nikomu neuteče. K poledni se vracíme po sjezdovce zpět k autu. Filipa si vezeme na lyžích v klokance. Jednou mu budeme vyprávět, jak s námi byl ve 3 měsících na běžkách. Možná i on se naučí vychutnávat si poslední sníh a nespěchat do léta. Vždyť ta příští zima už nemusí být tak štědrá jako ty tři poslední.

Praktické info

Otvírací doba chaty STOPA: po-pá 10 – 16, so – ne 8 – 18
Konec lyžařské sezóny: 1. května 2006 v případě, že nebudou silné dešťové přeháňky, které by sníh zcela zničily. Vleky jsou na H. Mísečkách v provozu jen do 14 hod. Jízdné zlevněno na 150 Kč / dospělí a 100 Kč / děti.
Aktuální zpravodajství o tratích:
Stav sněhové pokrývky:
Počasí a panorama kamera
Dobrá zpráva: Sjezdovka a třísedačková lanovka Labská byla letos prodloužena o 300 m až k běžkařskému okruhu vedoucího na Mísečky. V sezóně se tak nabízí další varianta, jak se na běžkařské okruhy v Horních Mísečkách dostat i bez volantování z Vítkovic do Horních Míseček.
Špatná zpráva: U chaty Stopa bylo dřevěné dětské hřiště zapuštěné v betonu. Bohužel nějaký mohutný a zdatný nenechavec toto hřiště rozebral a odvezl si je zřejmě k sobě na zahradu. Ani bychom se nedivili, kdyby se majitelům nebo provozovatelům chaty již do stavby nového dětského hřiště nechtělo.

 

Související články
Jarní lyžování
Skibusy do českých a moravských hor 2012/2013
Vejsplachy - běžkařský areál za humny

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 448x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
6.07.2020 14:40 - 6.07.2020 16:55
Hurvínkem do Jaroměře