Vyhledej
Královédvorsko > Turistika

Královédvorsko - bajkerů ráj

Redakce, Ing. Zdeněk Cerman / 6.05.2015, Dvůr Králové nad Labem
Bajk je fonetický přepis anglického slova bike, neboli cyklistické kolo, ale i motorka. Obecně má tedy daleko širší význam, nicméně s rozvojem horské cyklistiky, jejíž historie nesahá zase až tak hluboko, se toto označení u nás vžilo především pro kola horská a bajkerem je tedy jeho jezdec.
Kolo bylo pro mne odmalička především dopravním prostředkem, který mi umožňoval dostat se do různých koutů zdejšího nebo vzdálenějšího okolí a především nástrojem úžasné relaxace v prostředí krásné krajiny. Později i sportovním nářadím, když jsem se zúčastnil několika desítek XC maratonů a odjel i celý jeden ročník Českého poháru XC v půlmaratonu v kategorii Masters nad 40 let. Nešlo mi ani tak o umístění, jako o nasátí atmosféry podobných soutěží, zejména však o poznání krajiny a úzké sepětí s přírodou v dalších místech ČR. Mohu tak i porovnat velmi slušně podmínky pro horskou cyklistiku v okolí Dvora Králové nad Labem, Královédvorsku nebo celém Podkrkonoší.

Z tohoto pohledu se Královédvorsko nemá vůbec za co stydět. Zvlněný terén zde nabízí hned několik možností a tras, kde se horské cyklistice dá věnovat s plným nasazením ve většině jejích forem a poznávat při tom rázovitost zdejší krajiny, nabízející i řadu turistických atraktivit. Zkomírající průmysl sice není zde právě dobrou vizitkou a zvláště vyhlídky na slušné zaměstnání tu nejsou pro zdejší občany příliš růžové, na druhou stranu se nám zde zachovává relativně nedotčená krajina s hlubokými údolími, hustými lesy v sezóně plnými hub a kopci s dalekými výhledy, která je pravým bajkovým a turisticky málo dotčeným rájem, navazujícím na další přitažlivé regiony jako Krkonoše, Český ráj, Adršpašsko, Broumovsko. To současně nabízí i potenciál možného rozvoje zdejší oblasti.

Dnešní zmrzlý a promočený aprílový víkend, místo plánovaného otvírání hospůdek, využivám k umístění několika snímků, které jsem pořídil dříve a během uplynulého týdne, do naší fotogalerie. Minulou neděli jsme vyjeli v na tuto dobu nezvykle teplém počasí přes Zvičinu do Lázní Bělohrad. Neobvyklé počasí a čistý vzduch nám zprostředkovaly krásnou podívanou a příjemně strávený půlden, který stál opravdu za to. Naprosto dokonalým adrenalinovým zážitkem pak byl středeční noční výjezd na Zvičinu. I to může být dnes jedna z alternativ horské cyklistiky.

Odpoledne se za mnou stavil známý s nabídkou, která nesnesla odporu. V sedm hodin k večeru vyjíždíme, světla jsou zajištěná, máme na otestování několik outdoorových reflektorů NITE RIDER – novinku na českém trhu. Protože jsem pro každou špatnost, zvědavost mne přemohla a skutečně jsme se  starším synem vyjeli za dobrodružstvím do nočního terénu. Zatím jsem o podobných reflektorech pouze četl a nedovedl jsem si je představit v praxi. O to větší bylo mé překvapení, když jsem je poprvé uviděl. Malé reflektorky s překvapivě lehoučkým akumulátorem, vodovzdorné, snadno umístitelné na přilbu nebo řidítka,  které nijakým způsobem neomezují jízdu na kole či jiné aktivity. Několik různých světelných výkonů a světelný kužel, který bezpečně osvítil cestu tak, že jsme se mohli pustit opravdu i těmi nejobtížnějšími místy. Nakonec jsou však i velmi bezpečným doplňkem pro jízdu za ztížených světelných podmínek kdekoliv. Většinu trasy jsme skutečně absolvovali po lesních a polních cestách, doprovázeni nádhernou hvězdnou oblohou, sledováni srnčí zvěří, která nám občas přeběhla přes cestu a pozorujíc svítící města až někde za Pardubicemi nebo Mladou Boleslaví. 

Musím skutečně říci, že mě celá jízda nadchla, cyklistika dostala pro mne další rozměr a přinesla nezapomenutelný zážitek. Pokud vás zmíněná světla zajímají, můžete se o nich dozvědět více na tomto odkazu www.ultrasport.cz.

Celý nezkrácený článek najdete ZDE.
Další snímky najdete v naší fotogalerii: http://pro-foto.cz/fotogalerie.html?code=catreport&idcat=47
Snímky jsou fotografovány Nikonem Coolpix P300,
Poslední snímek je exponován časem 1/5s při cloně 2,2 a citlivosti 800 ASA v 19.45 hod.

Autor: Zdeněk Cerman

Související články
Kola se spalovacím motorem nesmějí na cyklotrasy v Krkonoších
Úřad zrušil tendry na dva cyklodomy patřící městu. Radnice možná jeden přesune jinam
Labská stezka z Hradce Králové na Kuks přilákala loni 225 tisíc návštěvníků
Den Země v Horním Maršově - naučné stezky, místní výrobci, saláty z rukou dětí a opékání buřtů
Na konci května odstartuje na Královédvorsku nová regionální turistická hra, soutěžit se bude o pobyty v regionu
Krkonošské cyklobusy na Královédvorsku - tipy na výlet
Cyklobusy jezdí každou sobotu, o prázdninách i ve čtvrtek a o svátcích. Dostanete se tak i na Zvičinu.
Turistická hra je na světě a s ní nové heslo regionu: Královédvorsko - kraj romantických šílenců
Kozí kameny - Ráj pro cyklisty
Cyklobusy v Kladském pomezí po zimě opět startují své motory

Přečteno 457x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky