Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > lyže

Na běžkování z Výšinky do Záboří jsou ideální podmínky!

Redakce / 4.02.2023, Hajnice
V pátek 3. února dopoledne jsme všichni ve Dvoře Králové žasli nad přívalem sněhu i pod sněhovou čarou, která na Královédvorsku lemuje les nad Dvorem Králové směr Kocbeře či Vítězná. Radovali jsme se jen do odpoledne, kdy 3hodinová obleva spláchla vše, co bylo bílé. Škoda.

FOTOGALERIE - Na běžkách z Výšinky do Záboří (4. února 2023)

Z pátka na sobotu se regionem přehnala vichřice a ráno bylo jasné, že lesem se dnes na běžkách procházet nebudeme nikde.

Otázkou tedy v sobotu ráno bylo, jestli zůstalo na Výšince dost sněhu na běžkaření a případný oblíbený sjezd zpět alespoň do Záboří. Ve Dvoře nezbyl sníh žádný, ale sněhová čára již u Kocbeře je vždy velkou nadějí!

Ideální podmínky

Ještě 50 m od autobusové zastávky na Výšince jsem nevěřila, že si dnes dobře zaběžkuji. Cestu k Dubovému Dvoru zatarasil hned na začátku harvestr odklízející spadlý mohutný strom. 

Dále mezi stromy jsem ale zahlédla běžkaře jezdícího evidentně po nějakém okruhu. 

Takže mám dobrou zprávu: podmínky na běžkování jsou od Záboří až po Výšinku (a zřejmě i dále/výše) skvělé! Tento víkend tak do běžkařské stopy nemusíte až na hřebeny Krkonoš. Stačí vystoupit z autobusu na Výšince, popojít kousek po silnici směr Dubový Dvůr a zde již trefíte na stopu.

Zmíněný dvoustopý okruh se nachází hned kousek od hlavní silnice: není dlouhý, ale kdo si netroufne jet dále na pláně a jen se chce protáhnout, tomu tento cca 500m okruh s mírným převýšením stačí.

Ostatní běžkaři z okruhu sjedou vyjetou stopou dále podél silnice na Dubový Dvůr. Chvílemi je nutné vjet do zledovatělé silnice (téměř bez provozu), ale tento úsek je poměrně krátký a navazuje na něj odbočka doleva do stráně vedoucí na hřeben nad Dubový Dvůr. Na vyšším bodě cestou do Záboří už nebudete :-)

Stopa (jediná!) byla dnes dostatečně prošlápnutá, dle otisků hůlek sice přede mnou jelo asi jen 4-5 lidí, ale na slušný skluz ve sněhu o výšce min. 15 cm to naprosto stačí. Ovšem největší výhodou dnešního dne byla nejen dostatečně vysoká sněhová pokrývka, ale také kvalita sněhu, zejména krusta na povrchu, které zřejmě pomohl noční vichr a ranní mráz. Jezdit se tak dalo téměř kdekoliv: někde jsem se propadala, někde ne, stopa byla záruka, nic však nebyl problém. Za celou cestu až do Záboří se mi nestalo, že bych zadrhla o kámen, hlínu apod. Až těsně nad Zábořím byl cítit na kvalitě sněhu každý výškový metr dolů: evidentně zde již v pátek odpoledne i pršelo a podklad je na cestách podmáčený. Pole a louky jsou ok. 

Nejhorším úsekem je vždy pro mě až dojezd těsně k hospodě u Šulců v Záboří, kdy je nutné na prudké zledovatělé cestě těsně nad hospodou sundat lyže (raději).

Oficiální polní cesta z Dubového Dvora do Záboří vhodná k běžkování dnes nebyla - viz foto. Většinou vede vhodná stopa směr Radostné údolí, kdy se před Čtyřdomím uhne k Záboří. Pokud znáte jinou myší díru do Záboří, budu ráda za tip. Potkala jsem dále od Dubového Dvora cestou jen jednoho běžkaře a ten mířil od Radostného údolí asi dále k Liškárně. Zde již byly stopy obecně horší (rozuměj, buď jsem prošlápla stopu já - asi 200 m, nebo někdo přede mnou), ale to k turistice patří :-)

Počasí bylo úžasné: celou dobu mě provázelo slunce, občas fouklo, ale nic hrozného, prostě únorové počasí: čepice, rukavice a nákrčník povinné. Na fotkách je vidět, že jsem jela ale celou dobu před sněhovým mrakem z Krkonoš: na levoboku slunce, občas mráček, za mnou černo... Pro fotky ideální :-)

Prognózy na neděli

Věřím, že pokud bude v noci ještě trochu chumelit a poté ještě přituhne (právě se tak děje), tak nedělení běžkování bude na pláních z Výšinky do Záboří na běžkování famózní! Protože bruslaři nebudou závislí vůbec na žádných stopách. I dnes při sjezdech na polích jsem se mohla rozjet kamkoliv. Je to poměrně výjimečné, když uvážíme, že jinak než na lyžích se doprostřed polí a luk většinou nejsme po zbytek roku schopni dostat. 

Takže kdo máte rádi tuto běžkařkou volnost, neváhejte a vyjeďte na Výšinku, ale i Vítěznou, Hostinné. Využijme možnosti, kdy se za běžkami nemusíme dopravovat do lyžařských středisek.

Ze Záboří bylo možné jet ve stopách i na Vítěznou, ale já zvolila konec v Záboří. 

Dnes výletům v lesích bránila kalamita po vichřici, ale ani sněhu na další putování směr Dvůr již nebyl dostatek.

Vhodné běžky

Do polí kolem Dvora volím vody starší běžky. Jde o turistiku, ne závody. A chlupatá skluznice mě drží do kopce a brzdí z kopce. Dnešní podmínky však určitě přály i běžkám novým :-) 

Pokud vznikne do zítřka popisovaná krusta, potom bych asi neváhala a vzala si bruslařský set. Však nemusíte dojet do Záboří: můžete spokojeně kroužit na pláních kolem Dubového Dvora a potom se vrátit zpět na Výšinku na bus/auto.

Občerstvení

Hospoda na Výšince je otevřená, více nevím :-(

V Záboří otevřená hospoda u Šulců od 15 do 21 hod.: za čaj a dva plátky tlačenky jsem zaplatila 60 Kč. Klasická atmosféra :-)

Kateřina Sekyrková


Související články
Výlet z Výšinky přes Dubový Dvůr do Dvora - v létě na kole, v zimě na běžkách
Vaše komentáře

Přečteno 691x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
25.06.2024 19:00 - 25.06.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Peru
26.06.2024 19:00 - 26.06.2024 20:30
Společně sami (drama, od 12 let)