Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

V korunách stromů po dřevěném chodníčku - Stezka korunami stromů v Krkonoších

Redakce / 17.09.2017, Janské Lázně - Trutnovsko a Úpicko
Letošní turistická sezona byla v Krkonoších obohacena o novou atrakci - o Stezku korunami stromů. Atrakce to není jedinečná - již existuje u nás na Lipně, v Německu těsně za hranicemi, ale i na ostrově v Baltském moři. Někteří tak mohou srovnávat, někdo může ochutnat bezbariérovou stezku do nebe poprvé právě v Krkonoších.
 

FOTOGALERIE - Stezka korunami stromů v Krkonoších

V Podkrkonoší většinou čekáme, až sezónní davy z Krkonoš odjedou a my si budeme moci v klidu vychutnat ty „naše” lesy. Září je tím přelomovým měsícem, kdy opět vcházíme do klidné královédvorské zoo či na krkonošské stezky. 

Děti byly na Stezku korunami stromů (dále Stezka) poměrně natěšené - byla to pro ně výzva vystoupat tak vysoko do stromů či dokonce nad ně. V první,  horizontální části Stezky se návštěvníci pohybují 24 metrů nad zemí, samotná věž je vysoká 45 metrů. Největším lákadlem však pro děti byl 50metrový tobogán, který je však doporučen až pro děti nad 120 cm a je zpoplatněn dalšími 50 Kč.

Edukativní význam Stezky

První část Stezky je téměř horizontální a nabízí nejen postupný, ale především bezbariérový vstup do korun stromů. Součástí jsou i atrakce v podobě edukativních či adrenalinových zastavení. Vzdělávací koutky se snaží prostřednictvím kukátek zaměřit pozornost na konkrétní věc v lese (například bukový list, vřetenovka na stromě apod.) a díky informačním cedulím přiblížit skladbu i proměnu okolních lesů. Sportovně-herní prvky vyzkouší kromě motoriky a rovnováhy i odvahu průhledu pod sebe do hloubky. 

Kukátka jsou připevněna ke stezce ve dvou výškách, a děti tak nemusí být neustále nadzvedávány. Atraktivita vzdělávacích koutků je určitě odvislá od věku, ale překonávání zasíťovaných průhledů pomocí různorodých překážek bavily děti stoprocentně. Jelikož stezka byla v polovině září bez davů, děti si jejich zdolávání rády zopakovaly. 

Samotný vstup do věže Stezky vede z horizontální části překvapivě pod zem. Je zde v přítmí připravena na 150 m2 prosvětlená prezentace života pod zemí. Nepodařilo se mi však udržet pozornost dětí u těchto tabulí, ačkoliv jsou zpracovány skutečně vtipně i obrazově. Kořeny dvou stromů nad našimi hlavami uprostřed rozlehlé místnosti naše děti neoslnily - jsou zvyklé je vídat v lesích na konci vyvrácených stromů ještě obrostlé novými nájemníky nebo čerstvě se starými. 

Rozhodně více zaujal děti nerezový tobogán s okénky, který vede středem věže a jehož dojezdová část vítá návštěvníky při východu z podzemí. Cestou nahoru řešily, zda podložka, na které se jezdí, jízdu dolů urychluje nebo brzdí. Občasné zašustění v tobogánu dávalo vědět, že právě někdo jede. A to i opakovaně. Blížící se déšť nám trochu zkazil výhled do kraje, ale ten v tomto případě není to nejdůležitější. Blíže jsou rozhodně zelené či hnědé šišky okolních jehličnanů a pomalu se barvící listy všudepřítomných buků. Pozorovali jsme v provozu kabinovou lanovku na Černou horu a sousedící čtyřsedačkovku, která čeká na blížící se zimní sezonu. V kabinkách se vezli pěší, cyklisté i koloběžkáři. Pokud by vás po návštěvě Stezky lákalo vydat se ještě výše k oblakům, potom máte po předložení vstupenky na Stezky 20Kč slevu na jízdu lanovkou na Černou horu. 

Ve vyšších patrech Stezky nám postupně nedocházel dech, ale odvaha podívat se na vrchol věže. V předposledním patře jsme se již všichni drželi za ruce a děti prohlásily, že už chtějí jít na tobogán. Nikdo neprotestoval. Otočili jsme se a sešli pár podlaží ke startovní plošině tobogánu. 

Děti byly nadšené z pojízdných deček, do kterých si zabalily nohy a na které si následně lehly, aby mohly bez zranění dojet až dolů. Jízdu srovnávaly k jízdě na vodním tobogánu, jen bez zatáček :-) Jeden z potomků na jízdu tobogánem neměl odvahu, ale na druhou stranu si v polopázdné věži zkusil seběhnout věž na čas. Sourozence sice nepředběhl, ale běh dolů kolem dokola věží si dost užíval. 

Dalším prvkem Stezky, která je komerčním soukromým projektem, byl obchod se suvenýry. Ke koupi je pytlíček pilin za 80 Kč, dřevěné puzzle, plyšoví ptáčci, pastelky nebo oblečení značky Kilpi, která je partnerem areálu. Obchod je to vkusný a každý si zde něco najde - včetně hořických trubiček v krabičce Stezky. 

Hned vedle je prostorná jídelna, s masivními stoly a lavicemi. V nabídce jídel nechybí klasické polévky a borůvkové knedlíky. Cena odpovídá horskému prostředí. Navazující terasa byla nyní v září již opuštěná, ale v létě nabízí zejména rodičům klidnou chvilku na kávu s výhledem na dětské hřiště zasazeného pod stromy i s pískovištěm. 

Ačkoliv se stezka nenachází v srdci Krkonošského národního parku, ale na hranici jeho ochranné zóny, svoji zábavnou a vzdělávací funkci tak neztrácí. Nezapomeňte však, že vhled do korun stromů nabízí zdarma i nedaleká klasická stezka lese tzv. Středním hřbetem, která začíná Horní promenádou nad Janskými lázněmi a vede až nad centrální parkoviště Janských lázní. Strmé stráně ze hřbetu zde na začátku minulého století dokonce sloužily k výstavbě skákacích můstků a také pořádání 2. mistrovství světa ve skocích na lyžích. Prý tenkrát toto mistrovství sledovalo přes 18 tisíc diváků, a to přímo na místě. 

Jestlipak se této návštěvnosti vyrovná v době televizí, přímých přenosů a wi-fi na každém centimetru naší země i ryze komerční Stezka korunami stromů?

Stezka korunami stromů

Vstupné

220 Kč/dospělý, 180 Kč/zlevněné, 150 Kč/hromadné,
průvodce 40 Kč/osobu
tobogán 50 Kč/osobu

Otevírací doba
po celý rok kromě vánoc!
v létě: 9:30-19:00 hod. (červen-září)
jaro, podzim: 10:00-18:00 hod. (říjen, duben, květen)
zima: 10:00-16:00 hod.

Více info na Stezka Krkonoše

Kudy tam

Tato dřevěná stavba je umístěna naproti Hoffmanovým boudám nad Janskými Lázněmi, v sedle Černé hory mezi Černým Dolem a Janskými Lázněmi.

Doprava

Do Janských Lázní jezdí velmi často autobus z Trutnova. Autobus staví na kolonádě, která je od samotné stezky vzdálená 2 kilometry s převýšením více než 150 m (prostě pěkný pruťák:-).

Pomoc k dopravě ke Stezce vám v sezóně může zpoplatněný speciální vláček Stezáček či bus. Letos jel naposledy 10. září, další vyjede až na začátku příští sezony. To samé platí o kyvadlové autobusové dopravě z Jánek na Hoffmanovy boudy (autobusová zastávka u Stezky). 

Nejjednodušší je tedy dojezd na místo autem. Nabízí se parkoviště přímo u Stezky za 70 Kč/den. Pokud se chcete podívat poté i na kolonádu v Janských lázních, zvažte parkování na centrálním parkovišti u lanovky na Černou horu. Ačkoliv majitel tohoto parkoviště je stejný jako u stezky, přejezd z jednoho tohoto parkoviště na druhý během jednoho dne se nepočítá - zaplatíte dalších 70 Kč. Samotný vjezd do obce Janské lázně je zakázaný a možný je s povolením místního úřadu (poskytují se jen v pracovní dny). Parkování v samotné obci je také velmi omezené - je to lázeňské městečko a přejí si zde klid, ne dálnici :-)

Cyklisté mohou až ke Stezce dojet na kole - stojany na kola zde na ně čekají před budovou s hlavním vchodem a pokladnou. V sezóně je až k Hoffmanovým boudám doveze dokonce cyklobus

 

Související články
Den Země v Horním Maršově - naučné stezky, místní výrobci, saláty z rukou dětí a opékání buřtů
Ani špatné počasí nemusí zastavit výlet do Lázní pod Zvičinou. Zejména děti budou nadšené
Cyklobusem z Trutnova na Pomezní boudy a na kole zpět do Trutnova
Třetí chalupa U Smrčiny - letní i zimní pobyt v Janských Lázních
Všechny cesty na Sněžku jsou opět otevřeny. Do odvolání
Související odkazy
Oficiální web stezky
 

 
Vaše komentáře
Zajímavé tipy na výlety v Královehradeckém kraji, 26.09.2017 10:41, Reagovat
Zajímavé tipy je možné najít tady, hlavně když nevíte co s dětmi, které se nudí, je to výborný seznam míst, výletů i heren pro rodiny.
https://www.venkazdyden.cz/tipy-na-vylety/kralovehradecko?typ_trasy=1,2,3,4&delka_od=&delka_do=&cas_od=&cas_do=&narocnost=1,2,3,4,5&zajimavosti=&fulltext=
Dobrý projektPetr, 18.09.2017 11:48, Reagovat
Chválím tenhle projekt. Vždycky mě potěší, když v našem regionu vznikne nějaká nová turistická atrakce v podobném duchu. Mít dobré podnikatelské záměry a umět je navíc realizovat bez trh pokřivujících socialistických euro- a jiných dotací, to je v naší opět už plíživě komoušské zemičce důležité. Podvádět s dotacemi umí leckterý bývalý člen KSČ. A kritizovat v diskusích vše nové, to umí každý, kdo má do zadku díru.
ždímačka na peníze, 17.09.2017 18:24, Reagovat
Je jasné,že je to atrakce vhodná spíš do lunaparku a jediným účelem je jen a jen zisk.Jako naučná stezka je lepší zadarmo jít do lesa a používat oči.Je jen otázka času,kdy to vyroste ve Špindlu,v Peci ,v Rokytnici či v Harrachově.Jen houšť a víc lákadel,co takhle tobogán z Labský boudy kolem vodopádu.
 
 
Přečteno 1391x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí