Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Výlety v Babiččině údolí končí u Červeného mostu: je zavřený

Historický most je registrovanou kulturní památkou

Redakce / 29.12.2020, Náchodsko a Broumovsko
Přes Červený most v Babiččině údolí vede několik značených cest: jak pro pěší, tak cyklisty. Tento most spojuje pod zříceninou hradu Rýzmburk, kde je nyní výhled do údolí z altánu, pravý a levý břeh. Bohužel majitel mostu - Lesy ČR - jej musel kvůli nevyhovujícímu technickému stavu uzavřít: neprošel pravidelnou kontrolou.

Jak však sdělil starosta městyse Žernov Mgr. Libor Mojžíš, samosprávy v okolí Babiččina údolí pracují na provizorním otevření Červeného mostu. Stavba samotná byla prohlášena kulturní památkou teprve nedávno - 27. srpna 2018, takže most musí být opraven do původního stavu a bude rekonstruován za přísných podmínek pod dohledem Národního památkového ústavu. 

 „Snažíme se společně s okolními obcemi, zejména ze Svazků obcí 1866 a Úpa, zajistit dočasnou provizorní možnost most bezpečně využívat pro cyklisty a chodce do doby, než bude zahájena jeho celková rekonstrukce. V současné době je ovšem uzavřen z důvodu jeho nevyhovujícího technického stavu. Zatím jsme předběžně domluveni s Lesy ČR, že se pokusíme najít vhodnou technickou variantu provizorního zpřístupnění do doby zahájení rekonstrukce, zejména v letní sezóně. Bylo by to ovšem na náklady obcí. I vzhledem k tomu, že Lesy ČR čeká velmi nákladná rekonstrukce“, řekl starosta Žernova Libor Mojžíš.

Přístup všech obcí je aktivní. Celkem 16 zástupců obcí zformulovali a podepsali dopis, který odešel na ředitelství Lesů ČR, o pomoc budou žádat i krajskou politickou reprezentaci. "Pokusíme se společně najít řešení i v době, která nepřeje rozpočtům obcí," slíbil Mojžíš. 

Důležitá funkce mostu

O uzavření Červeného mostu, který se nachází na katastrálních územích Žernova a Slatiny nad Úpou, se dozvěděly obce v okolí Úpy teprve nedávno z mailu Lesů ČR. Vede přes něj historická středověká stezka, ale veřejnosti je známa až novověká tzv. Bathildina stezka, či cesta Schamburg-Lippe. Zejména z hlediska současného významu pro turistický ruch se jedná o významnou spojnici pro cyklodopravu mezi Českou Skalicí, Babiččiným údolím, Havlovicemi a Úpicí. 

Historická hodnota mostu

Jedná se o hodnotný doklad mostního stavitelství v závěru 19. stol. Tento dřevěný věšadlový most z r. 1880 v severní části Babiččina údolí byl postaven pod názvem Prinz Franz Josef´s Brücke jako spojnice v tzv. Panské cestě náhradou za původní brod. Spodní stavbu mostu tvoří dvě kamenné nábřežní opěry a jeden kamenný pilíř v korytu řeky Úpy. Samotná konstrukce mostu je dřevěná s dvojitým věšadlem, které je zakomponováno do dřevěného zábradlí. Mostovka zesílena ocelovými profily

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Městys Žernov, Národní památkový ústav

Foto: web NPÚ a Slatina nad Úpou 
Vaše komentáře

Přečteno 1070x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
12.06.2024 18:00 - 12.06.2024 19:30
Velká taneční show ANGELES Dance Group
12.06.2024 15:45 - 12.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku