Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

První mládě roku 2021 ve dvorské zoo je sameček buvola kaferského

Redakce / 4.01.2021, Dvůr Králové nad Labem
V noci z neděle 3. na pondělí 4. ledna 2021 se ve dvorské zoo narodilo první letošní mládě. Spolu s celým stádem již mládě buvola kaferského - jednoho z nejobávanějších afrických zvířat - využívá nejen teplé stáje, ale také venkovní výběh u vjezdu do safari. Bohužel lidé jej nyní kvůli vládním opatřením nemohou obdivovat osobně.
 

Buvoly kaferské chová z českých zoologických zahrad pouze Safari park Dvůr Králové. 

Buvol kaferský patří kvůli své vznětlivé povaze a obrovskému vzrůstu k nejobávanějším zvířatům Afriky. Právě díky své nebojácné a podle některých až agresivní povaze se také pravděpodobně stal členem prestižní velké pětky (kromě něj tam patří ještě lev, levhart, nosorožec a slon). Ačkoli nebezpeční jsou především samci, také před samicemi je třeba mít se na pozoru. Během srdnaté ochrany mláďat nezřídka smrtelně zraní třeba i lvy. Rodinná pouta mezi buvoly jsou velmi pevná a skupina nebrání jen novorozené, ale také staré členy stáda. V případě nebezpečí vytvoří obrannou linii z nejsilnějších zvířat ve skupině, která chrání ta slabá.


Chovatelské zhodnocení roku 2020

Chovatelsky velmi úspěšný byl v safari parku i minulý rok. K 30. listopadu 2020 se narodilo či vylíhlo celkem 630 mláďat a velmi silný byl i prosinec. Po 15 letech se povedlo odchovat mládě náročného hrošíka liberijského. Malého samce ovšem mohli návštěvníci kvůli koronavirovým omezením obdivovat jen necelých 14 dnů, než se areál znovu uzavřel. Senzační byl i český prvoodchov vzácné antilopky chocholatky červené, jediná dvě mláďata vážně ohrožené zebry bezhřívé narozená ve světových zoo či jediné mládě kočkodana bělonosého mimo Afriku. Pozornost přitáhly i první želva paprsčitá ve Dvoře, která se navíc vylíhla po zcela přirozené inkubaci přímo v expozici, český prvoodchov volavek západních, zatím osm pelikánů nebo tři mláďata hadilova písaře.

Podobně jako i řadu dalších druhů mohou lidé buvoly kaferské pozvat na jídlo v rámci úspěšné kampaně Pozvi zvíře na oběd.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

 

Související články
Letos vyhrál závod o prvního novorozence v kraji kluk

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 401x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí