Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

První mládě roku 2021 ve dvorské zoo je sameček buvola kaferského

Redakce / 4.01.2021, Dvůr Králové nad Labem
V noci z neděle 3. na pondělí 4. ledna 2021 se ve dvorské zoo narodilo první letošní mládě. Spolu s celým stádem již mládě buvola kaferského - jednoho z nejobávanějších afrických zvířat - využívá nejen teplé stáje, ale také venkovní výběh u vjezdu do safari. Bohužel lidé jej nyní kvůli vládním opatřením nemohou obdivovat osobně.
 

Buvoly kaferské chová z českých zoologických zahrad pouze Safari park Dvůr Králové. 

Buvol kaferský patří kvůli své vznětlivé povaze a obrovskému vzrůstu k nejobávanějším zvířatům Afriky. Právě díky své nebojácné a podle některých až agresivní povaze se také pravděpodobně stal členem prestižní velké pětky (kromě něj tam patří ještě lev, levhart, nosorožec a slon). Ačkoli nebezpeční jsou především samci, také před samicemi je třeba mít se na pozoru. Během srdnaté ochrany mláďat nezřídka smrtelně zraní třeba i lvy. Rodinná pouta mezi buvoly jsou velmi pevná a skupina nebrání jen novorozené, ale také staré členy stáda. V případě nebezpečí vytvoří obrannou linii z nejsilnějších zvířat ve skupině, která chrání ta slabá.


Chovatelské zhodnocení roku 2020

Chovatelsky velmi úspěšný byl v safari parku i minulý rok. K 30. listopadu 2020 se narodilo či vylíhlo celkem 630 mláďat a velmi silný byl i prosinec. Po 15 letech se povedlo odchovat mládě náročného hrošíka liberijského. Malého samce ovšem mohli návštěvníci kvůli koronavirovým omezením obdivovat jen necelých 14 dnů, než se areál znovu uzavřel. Senzační byl i český prvoodchov vzácné antilopky chocholatky červené, jediná dvě mláďata vážně ohrožené zebry bezhřívé narozená ve světových zoo či jediné mládě kočkodana bělonosého mimo Afriku. Pozornost přitáhly i první želva paprsčitá ve Dvoře, která se navíc vylíhla po zcela přirozené inkubaci přímo v expozici, český prvoodchov volavek západních, zatím osm pelikánů nebo tři mláďata hadilova písaře.

Podobně jako i řadu dalších druhů mohou lidé buvoly kaferské pozvat na jídlo v rámci úspěšné kampaně Pozvi zvíře na oběd.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

 

Související články
Letos vyhrál závod o prvního novorozence v kraji kluk

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 426x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Administrativní pracovník/ice (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí kuchař/ka (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí školní jídelny (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí