Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Kraj podporuje nenaplněné a poptávané učňovské obory finančně částkami až 4.000 Kč měsíčně.

Redakce / 21.10.2016
Požadovaná kvalifikace není to samé co maturita. Dívám se na nabídku střední školy stavebního oboru a povídám si s jejím panem ředitelem na veletrhu středních škol v trutnovském centru UFFO. Je smutný z toho, že již 7 let se mu nenaplnil obor pokrývač. V České republice studuje tento obor jen 80 žáků. V Královéhradeckém kraji se v následujících letech nevyučí jediný. Takže pokud máte dům, nechte si jej opravit co nejdříve, potom již nebude kdo by střechu pokryl. Je to k neuvěření, protože při výpočtu aktuální mzdy si pokrývač vydělá 500 Kč/hod. Kdo to dnes má?

FOTOGALERIE - Veletrh středních škol Trutnov 2016

Již dnes si firmy nestěžují na nedostatek zakázek, ale nedostatek pracovních sil. Zedníci, malíři, pokrývači, klempíři… Kde jsou? Většina současných řemeslníků jsou padesátníci a hrozí, že své řemeslo nebudou mít ani komu předat. I když se tedy v následujících letech podaří obory naplnit, nebude je mít kdo zaučit v praxi.

Veletrh středních školVeletrh středních škol probíhá ve společenském centru UFFO ještě v sobotu 22. října dopoledne od 8 do 12 hod. V pátek zde byly k vidění nejen prezentace i královédvorských středních škol, ale také žáci posledních ročníků základních škol ve Dvoře Králové spolu s jejich učiteli. Sál trutnovského společenského centra zaplňují kromě středních škol i firmy, které se středními školami spolupracují a nabízejí absolventům práci zejména v technických a strojírenských oborech. Pořadatelem je Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje, Úřad práce a Královéhradecký kraj.

Práce snů dnešních dětí

Většina dětí si dnes představuje svoji práce u počítače. A samozřejmě všichni jsou tlačeni společností do toho mít maturitu. V opačném případě se již při přihlašování na školu stávají mezi svými vrstevníky outsidery. V reálném životě je to však naopak.

Znalosti žáků základních škol

Po konzultaci s mnoha zástupci středních škol je zřejmé, že děti nemají ze základních škol návyky vedoucí ke skutečné, a nejen fyzické práci. Na základní škole byly zrušeny dílny, pozemky a byly nahrazeny hodinami informačních technologií. Děti jsou dnes líné se cokoliv učit nazpaměť. Považují to za zbytečné, ačkoliv i v logické matematice jsou věci, které je třeba mít pevně zafixované bez většího přemýšlení. V praxi to vypadá tak, že matematiku určité obtížnosti zvládly před 30 lety i kadeřnice v učebním oboru, dnes ji zvládají žáci maturitních oborů stejné školy s odřenýma ušima.

Práce i bez maturity

Odborná kvalifikace rozhodně není vždy podmíněná maturitou. Což si začínají po zavedení státních maturit již uvědomovat i rodiče dětí. Právě státní maturita totiž dle výpovědí zástupců středních škol a učilišť naplňuje zpět učební obory bez maturity. Vybrané obory jsou dokonce i podporované Královéhradeckým krajem v podobě finančních příspěvků přímo žákům ve výši 300-1.000 Kč/měsíc v prvním ročníku a částkami až 4.000 Kč/měsíc ve 3. ročníku dle klasifikace. 

Kdo chce práci, sežene ji

Dalším problémem je kvalita práce, kterou žáci následně v práci odvedou. Tiskárny obvolávají střední školy a učiliště a shánějí kvalitní pracovníky, kterým nabízejí i ubytování. A nezůstávají ve svém regionu, loví i na druhém konci republiky. Ředitel jedné střední školy ve Vrchlabí dokonce hlásí, že naplněné zdaleka nejsou ani pracovní pozice ve službách. Spočítal, že jen ve Vrchlabí je 74 podniků, kde se večer můžete najíst. Dobrý kuchař či číšník je těžko k sehnání ve všech regionech. 

Kateřina SekyrkováSouvisející články
Kraj rozšiřuje nabídku podporovaných učňovských oborů
Hradecký kraj přidá učitelům strojírenských a elektro oborů (včetně oboru telekomunikační a výpočetní technika)
Prezentace středních škol začíná 7. října v Náchodě, v Trutnově se koná 21.-22. října 2016. Novinkou je burza práce
Děti ze základní školy se seznamují s královédvorskou historií za pomoci žáků střední školy
Nabízí se praxe studentů ve firmách - zájemci se mohou hlásit
Počet středních škol v kraji se musí snížit. Celkem 21 zařízení splyne nebo se sloučí.
Kraj schválil optimalizaci krajského školství - sjednotí 21 středních škol a učilišť
Vaše komentáře

Přečteno 898x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
22.02.2024 15:45 - 22.02.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
22.02.2024 13:00 - 22.02.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo