Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Z gymnázia za vzděláním do Francie?

Redakce / 28.01.2020, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Ve středu 15. ledna 2020 uvítali žáci třetích a čtvrtých ročníků a francouzštináři z prvních ročníků Gymnázia Dvůr Králové nad Labem v naší aule vzácného hosta – Lukáše Macka, M. A., ředitele dijonské pobočky Pařížského institutu politických studií (Institut d'études politiques de Paris).

FOTOGALERIE - Z gymnázia za vzděláním do Francie?

Tato prestižní francouzská instituce (neformálně zvaná „Sciences Po“) nabízí bakalářské i magisterské programy založené na propojení politologie, práva, sociologie, historie, ekonomie a dalších společenskovědních disciplín, v různých střediscích mimo Paříž navíc se zaměřením na určitou zeměpisnou oblast. V případě Dijonu jde o evropské záležitosti a střední a východní Evropu. 
Velký důraz je kladen také na výměnný pobyt na jiné univerzitě. Ač se jedná o placené studium, podle výše příjmu rodičů lze nejen odpustit školné, ale též udělit stipendium k úhradě ostatních nákladů. Protože jde o vstřícnou instituci s možností absolvování i v angličtině, nic nebrání tomu, aby kdokoli z našich studentů mohl zvažovat vzdělávání ve Francii. 

V další části proběhla živá beseda o aktuálním politickém dění v Evropě, v níž Lukáš Macek prokázal nesmírně hluboké znalosti a schopnost zasvěceně, ale současně poutavě přiblížit i tak složitá témata, jako je třeba brexit, vývoj Evropské unie nebo Visegrádská skupina. Spontánní zájem našich studentů a povaha kladených otázek sympaticky dokázaly, že dovedou spojovat témata ze základů společenských věd, zeměpisu i dějepisu. 

Příjemně se tak po roce a půl uzavřel ambiciózní cyklus programů spjatých se zde vyučovanými cizími jazyky, v němž se na Gymnáziu Dvůr Králové nad Labem postupně představila:
  • agentura zajišťující středoškolské studium v USA (včetně zkušeností naší studentky), 
  • ruské kulturní centrum, 
  • Goethe-Institut, americká ambasáda 
  • a nyní francouzská vysoká škola. 

Věříme, že to přispělo k docenění významu cizích jazyků i příležitostí ke studiu v zahraničí. 

PhDr. Ivo Rejchrt

Další články Gymnázium Dvůr Králové

Související články
Počet zájemců na dvorské gymnázium vzrostl, přijímačky jsou letos jednokolové
Vaše komentáře

Přečteno 619x