Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy

Tábory v DDM Jednička se připravují, ZUŠ čeká na přesné instrukce

Návrh vlády se může měnit: budí rozpaky i u ředitelů institucí

Redakce / 16.04.2020, Královédvorsko
Harmonogram uvolňování opatření týkající se vzdělávání dětí do 15 let představila vláda v předchozích dnech. Zeptali jsme se ředitelů insitucí vzdělávající děti ve volném čase na Královédvorsku, co to znamená pro jejich výuku i další plánované aktivity.
 

Návrh harmonogramu představilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dle svých slov poté, co věc diskutovalo s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology.


První stupeň ZŠ zpět jen v neměnných skupinách

Od 25. května bude možná osobní přítomnost žáků prvních stupňů základních škol na vzdělávacích aktivitách formou školních skupin. Doporučený počet žáků ve školní NEMĚNNÉ skupině bude 15 a bude možné jej dle místních podmínek navýšit, musí však být splněna podmínka jedno dítě v lavici. Vzájemný kontakt skupin bude omezený. 

Družiny, zájmové kroužky ani školní kluby zakázány nebudou, pokud budou formány ve stejné skupině jako ve třídě. 

Stravování žáků je zatím poměně otevřená věc závisející na aktuální epidemiologické situaci a místních podmínkách. Předpokládá se však neustálé udržování již nastavených skupin žáků. 

Roušky budou doporučené, potřeba nošení bude záviset na vyučujícím, který bude dodržovat pravidlo, že při skupinové práci a aktivitách ve vzájemné blízkosti, stejně tak mimo třídu a ve společných prostorách škol budou roušky povinné.

Tělesná výchova nebude povolena, hudební výchova není v omezeních zmíněna. 

Účast žáků však na výuce nebude povinná. Rodiče, jejichž děti již budou navštěvovat školu, nebudou moci dále žádat o ošetřovné.

V rámci ochrany rizikových skupin pedagogických i nepedagogických pracovníků, ale stejně tak žáků a jejich rodinných příslušníků bude i nadále pokračovat distanční výuka


Volnočasové aktivity individuální nebo ve skupině po max. 5 dětech

Od 25. května bude také umožněna výuka v základních uměleckých školách a školách jazykových s právem státní jazykové zkoušky, ale stejně tak ve střediscích volného času s omezením maximálního počtu pěti dětí.

Jak nám na toto téma sdělila ředitelka dvorské ZUŠ Vladimíra Matušková, zatím čeká na oficiální jasné stanovisko, a ne pouze návrh od Ministerstva školství. Na konci dubna s učiteli plánuje on-line poradu, kde budou řešit i možnost klasifikaci žáků. "Na děti se mco těšíme, ale neumím si představit výuku například zpěvu či vybraných hudebních nástrojů s rouškou. Skupiny do 5 dětí nesplňuje ani taneční či výtvarný obor. Navíc je otázka, kolik rodičů by děti do ZUŠ skutečně posílalo včetně druhostupňových žáků, kteří se do škol zřejmě do konce školního roku nevrátí." Bohužel i ve dvorské ZUŠ byli nuceni zrušit všechny plánované akce ZUŠ včetně závěrečného absolventského koncertu. "Ten nás ze všech akcí mrzí asi nejvíce. Tito žáci již příští školní rok naši školu navštěvovat nebudou a nemají ani šanci ukázat rodičům, učitelům i veřejnosti vše, co se za ta léta u nás naučili," popisuje aktuální situaci ředitelka dvorské ZUŠ. 

Nový návrh zmínil i střediska volného času ve Dvoře Králové DDM Jednička. "Jsme schopni znovu otevřít kroužky během dvou tří dnů od oznámení jasných podmínek, za kterých mohou děti kroužky u nás navštěvovat. Dosavadní návrhy fungování středisek volného času jsou spíše nepřehlednou informační smrští, počkáme na jasně definované podmínky, které očekáváme dle situace na konci dubna," sdělila ředitelka Iveta Hanušová portálu Kralovedvorsko.cz. Co se týče táborů, rodiče, které již děti přihlásili, zatím mohou s tábory počítat. "Dle dosavadních návrhů by od 8. června měly fungovat ozdravné dětské pobyty, pod které patří i naše pobytové prázdninové tábory. Doufám, že se budou konat, a přibudou k nim i připravované příměstské tábory. Včas dáme rodičům vědět přesné informace včetně případných omezení či nastavených pravidel," doplnila Hanušová.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: MŠMT

 

Související články
Město vyčlenilo 2 školská zařízení, které se mohou starat o až desetileté děti rodičů profesí, které určila vláda
Královéhradecký kraj vyzývá firmy, aby pomohly školám s výpočetní technikou k on-line vzdělávání

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 340x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí