Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Dialog harfy a hoboje na koncertu KPH ve Dvoře Králové

Redakce / 6.03.2024
Po nadmíru úspěšném únorovém představení opery Prodaná nevěsta v Hankově domě nabízí Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové další zajímavou akci. Koncert 7. března 2024 zaujme nezvyklým obsazením – harfa Kateřina Englichová a hoboj Vilém Veverka. Ve velkém sále Hankova bude od 19:00 připravena zajímavá dramaturgie s díly B. Smetany, C. Debussyho, M. Ravela, ale i soudobých českých skladatelů M. Hyblera, J. Gemrota a S. Bodorové. Poslední dva jmenovaní navíc přislíbili osobní účast na tomto koncertu ve Dvoře Králové.
K Roku české hudby směřuje většina koncertů Kruhu přátel hudby. I na tomto bude prioritou česká hudba. Nejznámějším číslem bude bezesporu provedení Smetanovy Vltavy v úpravě pro sólovou harfu. Z per soudobých českých skladatelů zazní skladby M. Hyblera, J. Gemrota a S. Bodorové, které byly napsané přímo oba výše zmíněné interprety. V druhé půli koncertu bude na programu také skladba od Jana Zdeňka Bartoše, královédvorského rodáka a někdejšího pedagoga a vedoucího skladatelského oddělení Pražské konzervatoře.

Hobojista Vilém Veverka patří k předním českým interpretům. Studoval u vynikajícího německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Dva roky působil v Berlínské filharmonii jako stipendista Karajanovy nadace a v roce 2003 zvítězil v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation v Tokiu. Harfu rozezní Kateřina Englichová, která je držitelkou ceny Prague Classic Award 2018. Několik let hrála s Filadelfským symfonickým orchestrem a v roce 1998 debutovala v newyorské Carnegie Hall. Vedla mistrovské kurzy v USA, Kanadě, v Hongkongu i jinde. Jako sólistka vystoupila se San Francisco Chamber Orchestra, Vancouver Symphony Orchestra nebo s Českou filharmonií.

Domluvená je také malá přednáška o harfě, která naváže na tento koncert a posluchači si budou moci vyslechnout neformální povídání o tomto nástroji. Pokud tedy někoho zajímá kolik má harfa pedálů, jaké barvy mají struny nebo třeba jak se harfa ladí nebo převáží, určitě dostane odpovědi. Všichni jsou srdečně zváni. Více na www.hankuv-dum.cz.

Související články
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček zahraje s Komorní filharmonií Pardubice ve Dvoře Králové
Bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Ovacemi ve stoje skončil koncert sopranistky Kateřiny Kněžíkové ve Dvoře Králové
Lukáš Klánský a Kukal Quartet zaujali na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Vyprodaná Prodaná nevěsta ve Dvoře Králové
Prodaná nevěsta okouzlila publikum ve Dvoře Králové
Sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider nadchl publikum na koncertu s Královédvorským chrámovým sborem
Houslista Milan Al-Ashhab ohromil publikum na koncertu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 275x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí