Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Hudební léto Kuks zakončí houslista Bohuslav Matoušek a varhaník Přemysl Kšica

Vít Havlíček / 13.08.2018, Kuks
Festival Hudební léto Kuks zakončí 18. srpna 2018 houslista, vítěz houslové soutěže Pražského jara a profesor pražské HAMU Bohuslav Matoušek. Spolu s ním se představí varhaník a pedagog teplické konzervatoře Přemysl Kšica. Vedle Romantických kusů a Romance f moll A. Dvořáka bude na tomto koncertu připomenut skladbou Hymnus ke sv. Cecílii odkaz Charlese Gounoda, u něhož letos uplyne 200 let od narození. Varhanní skladby budou z per Johanna Sebastiana Bacha, Jana Evangelisty Kypty a Louise Vierna. Koncert zakončí Ciaccona g moll, jejímž autorem je Tomaso Vitali.
Houslista Bohuslav Matoušek studoval na AMU v Praze. Již ve svých jednadvaceti letech vystoupil poprvé na festivalu Pražské jaro. Dva roky poté pak získal na mezinárodní soutěži téhož festivalu 1. cenu.  V  roce 1977 přišlo pozvání k japonskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra. Následující dva a půl roku působil v Tokiu jako sólista a koncertní mistr pod taktovkou významných světových dirigentů.  Po návratu z Japonska se stal primáriem Stamicova kvarteta. V současnosti se věnuje jak dráze sólového a komorního hráče tak i pedagogické činnosti. Vede houslovou třídu na pražské HAMU a na brněnské JAMU. Bohuslav Matoušek je jedním z mála držitelů prestižní stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů.

Varhaník Přemysl Kšica se narodil v Varhaník Přemysl Kšicaroce 1981 v Praze. Po maturitě na gymnáziu absolvoval studium hry na varhany na Pražské konzervatoři a na AMU v Praze a na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu. Vzdělání dále rozšířil prostřednictvím mnoha varhanních kurzů pod vedením vynikajících zahraničních varhaníků. Je držitelem řady ocenění z varhanních soutěží. V Praze působí mnoho let jako chrámový varhaník, v poslední době zejména v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně. Vyučuje hru na varhany na Konzervatoři v Teplicích. Věnuje se koncertní činnosti u nás a v zahraničí.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a  koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.


FOTOGALERIE - Hudební léto Kuks zakončí houslista Bohuslav Matoušek a varhaník Přemysl Kšica

Související články
Hudební léto Kuks - devátý ročník mezinárodního festivalu začne Mou vlastí ve Dvoře Králové n. L.
Má vlast velkolepě zahájila festival Hudební léto Kuks 2018 ve Dvoře Králové
Novodobou premiéru skladby z kukského archivu provedlo Collegium Marianum na festivalu Hudební léto Kuks
Belfiato Quintet představí na festivalu Hudební léto Kuks hudbu klasicismu
Italský kytarista Carlo Domeniconi představí na festivalu Hudební léto Kuks světovou premiéru své skladby spolu s kytaristou Pavlem Steidlem
Vaše komentáře

Přečteno 1251x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Kino - Vynálezce
23.06.2024 16:30 - 23.06.2024 18:00
Lassie : Nové dobrodružství (rodinný)
23.06.2024 19:00 - 23.06.2024 20:30
Kino - Pan učitel vrací úder