')
Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Má vlast velkolepě zahájila festival Hudební léto Kuks 2018 ve Dvoře Králové

Redakce, / 30.12.2018, Aktualizováno
EDIT: 30. 12. 2018 - DOPLNĚNO DLOUHÉ VIDEO SE SESTŘIHEM VŠECH ČÁSTÍ KONCERTU :-) Letošní, již 9. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby Hudební léto Kuks, byl zahájen opravdu velkoryse. V kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. zazněla totiž v sobotu 23. června 2018 v podání Severočeské filharmonie Teplice za řízení Marka Šedivého celá Má vlast Bedřicha Smetany. Koncertu se zúčastnila řada významných hostů, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, starosta města Dvůr Králové Jan Jarolím, pomocný biskup Královéhradecké diecéze Mons. Josef Kajnek nebo generální vikář Královéhradecké diecéze Mons. Josef Socha.
 

Reportáž s rozhovory:


Dlouhý záznam s ukázkami všech částí koncertu:

Ředitel festivalu Vít Havlíček v Hudební léto Kuks - koncert 23. 6. 2018 - Dvůr Královéúvodním slovu přivítal posluchače i výše uvedené hosty a poděkoval všem partnerům festivalu. Obzvlášť vyzdvihl činnost pořadatelského Královédvorského chrámového sboru, který také pořádá benefiční koncerty na opravy varhan v regionu, zpěvem pravidelně doprovází bohoslužby v královédvorském kostele nebo zorganizoval odhalení pamětní desky hudebního skladatele Jana Zdeňka  Bartoše.
Samotné zahájení festivalu vlastně navázalo na loňský zahajovací koncert ve stejných prostorách, na kterém zaznělo jiné Smetanovo dílo – Slavnostní předehra C dur (v podání Filharmonie Hradec Králové).  Zatímco letošní zahajovací koncert byl věnován 100. výročí založení naší republiky, posluchači si tak mohli zároveň připomenout i loňské 200. výročí objevení Rukopisu královédvorského. Ten se sice nestal v případě Mé vlasti přímou inspirací Bedřichu Smetanovi (jako mnoha jiným umělcům té doby), Smetana se nechal inspirovat příběhy Kosmovy kroniky, obrozenecká idea a s ní spojená oslava dávné české historie jsou však v obou případech společné.

Hudební léto Kuks - koncert 23. 6. 2018 - Dvůr KrálovéCyklus symfonických básní Má vlast vznikl v letech 1874 – 1879, tedy v době, kdy byl již Smetana prakticky úplně hluchý. Tento fakt nepřestává fascinovat posluchače, tím spíš, že tento cyklus se stal pravděpodobně nejpopulárnější skladbou tzv. „vážné“ hudby i pro laiky.  Zajímavostí ovšem je, že teprve v poslední době toto Smetanovo dílo začalo být nesmírně populární a žádané i v zahraničí.  
Slyšet Mou vlast v prostorách kostela se nám nepoštěstí příliš často. Specifická akustika tohoto prostoru s velmi dlouhým dozvukem vyžaduje od interpretů velkou přizpůsobivost a vnímavost. Je to pochopitelně nezvyklý úkol především pro dirigenta.  Na druhou stranu je pro posluchače velmi zajímavé (neobávám se říci až vzrušující), slyšet toto známé dílo právě v tomto akustickém prostředí.  Některé pasáže, např. „Svatojánské proudy“ ve Vltavě, úvod v Šárce, či závěr Blaníku, vyzněly právě díky akustice kostela monumentálně a velmi efektně.
Přestože si můžeme v podstatě každý Hudební léto Kuks - koncert 23. 6. 2018 - Dvůr Královérok při příležitosti zahájení Pražského jara poslechnout v televizi, či v rozhlase Mou vlast v interpretaci těch nejlepších světových orchestrů, znovu jsme si mohli ověřit, že živému poslechu se nic nevyrovná.  K tomuto dojmu značně přispěl výkon dirigenta Marka Šedivého, který bravurně zvládl jak výrazovou stránku díla, tak rytmické nástrahy díky akustice kostela, způsobující především přeznívající echo některých nástrojových skupin. Celé provedení Mé vlasti se tak stalo pro početné publikum (kostel byl zcela zaplněn) velmi silným zážitkem, na který určitě jen tak nezapomenou. Tomu také odpovídal závěrečný spontánní a dlouhý potlesk ve stoje.

Hudební léto Kuks - koncert 23. 6. 2018 - Dvůr KrálovéZávěrem nelze než poděkovat iniciátorovi a řediteli festivalu Vítu Havlíčkovi a Královédvorskému chrámovému sboru z.s. za bezchybnou organizaci zahajovacího koncertu festivalu „Hudební léto Kuks“. Předpokládám, že stejně úspěšně proběhnou i další jeho koncerty. Je pouze smutnou ironií, že vztahy královédvorské farnosti k výše zmíněným organizátorům festivalu se z nepochopitelných důvodů zkomplikovaly a ohrozily tak možnost další spolupráce. Myslím, že veřejnost našeho města by si zasloužila objasnění celé situace.

Petr Mádle    

FOTOGALERIE - Má vlast velkolepě zahájila festival Hudební léto Kuks 2018 ve Dvoře Králové

 

Související články
Collegium Marianum zahraje na festivalu Hudební léto Kuks novodobou premiéru skladby z kukského archivu
Novodobou premiéru skladby z kukského archivu provedlo Collegium Marianum na festivalu Hudební léto Kuks
Belfiato Quintet představí na festivalu Hudební léto Kuks hudbu klasicismu
Belfiato Quintet s hornistkou Kateřinou Javůrkovou, další hudební lahůdka v Kuksu
Italský kytarista Carlo Domeniconi představí na festivalu Hudební léto Kuks světovou premiéru své skladby spolu s kytaristou Pavlem Steidlem
Mezinárodní festival Hudební léto Kuks představil světové umělce klasické kytary
Hudební léto Kuks zakončí houslista Bohuslav Matoušek a varhaník Přemysl Kšica
9. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks byl zakončen koncertem Bohuslava Matouška a Přemysla Kšici
Dagmar Pecková zahájí 10. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Collegium 1704 zahraje 6. července 2019 na festivalu Hudební léto Kuks novodobou premiéru skladby z kukského archivu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1574x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc
1.10.2019 - 30.10.2019
Konzerva místo zpozdného