Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Nevšední koncert kytarového dua Siempre Nuevo na koncertu Kruhu přátel hudby

Redakce / 12.11.2022
476. koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem byl ve čtvrtek 10. listopadu 2022 skutečnou hudební lahůdkou, především pro milovníky klasické kytary. Navíc se tentokrát nejednalo pouze o jednoho sólistu, ale o ne tak často slýchané kytarového duo - Siempre Nuevo, které tvoří dvojice vynikajících interpretů – Patrick Vacík a Matěj Freml, zároveň pedagogové Pražské konzervatoře a brněnské JAMU.

Koncert s podtitulem „Poklady české Zaplněný sál Špýcharu na koncertu Kruhu přátel hudbya španělské kytary“ se tentokrát konal v prostorách Špýcharu Městského muzea, přičemž zaplněný sál spolu se sympatickým vystupováním a komentářem obou protagonistů vytvořily velmi příjemné pozitivní prostředí, jak pro publikum, tak i pro oba hudebníky.

Duo Siempre Nuevo na koncertu ve Dvoře KrálovéJak vyplývá z podtitulu koncertu, repertoár tvořili jak čeští, tak španělští skladatelé, s výjimkou první položky – transkripce Introdukce a Fandanga Itala Luigi Boccheriniho. Ostatní, vesměs již mladší autoři, byli Španělé Frederico Moreno-Toroba se svým hudebním obrazem Madrilenas a Enrique Granados se skladbami Oriental a Andaluza. Trojici českých autorů, jejichž skladby byly na koncertě prezentovány, tvořili Jan Novák  (pět částí z jeho cyklu pro kytarové duo Rosarium), dále Milan Tesař - suita o třech částech Karussell (Intermezzo, Aria, Finále) a širokému publiku známý Štěpán Rak s nápaditě živelnou skladbou Didgeridoo, inspirovanou jeho australským turné.

Neuvěřitelná sehranost dua s detailně Duo Siempre Nuevo na koncertu ve Dvoře Královévypracovanou dynamikou, agogikou a frázováním, spolu s jejich sympatickým oduševnělým projevem, vytvořily v příjemném prostředí Špýcharu doslova srdečnou, vzájemně vstřícnou atmosféru. Po spontánním potlesku pak zazněly ještě dva přídavky – populární Palladio od Karla Jenkinse a Aqua e Vino Egberta Gismontiho.

Doufejme, že zaplněný sál Městského muzea je příslibem toho, že širší publikum si najde cestu i na další koncerty Kruhu přátel hudby v našem městě.

Petr Mádle

Foto: Václav Bartoška

Související články
55 let Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem
Cello Republic zaplnilo Hankův dům! Nadmíru vydařený zahajovací koncert 55. sezóny Kruhu přátel hudby
Duo Siempre Nuevo představí klenoty kytarové hudby na koncertu Kruhu přátel hudby
Hobojistka z Versailles přiveze na koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové unikátní nástroj
Absolutní vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka Karlovy Vary Robin Červinek zazpívá na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček zazpívá s Královédvorským chrámovým sborem na koncertu KPH
Vaše komentáře

Přečteno 248x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky