Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Poutavé prohlídky varhan v královédvorském kostele sv. Jana Křtitele

anonymně / 11.10.2016, Královédvorsko
Dne 8. října 2016 bylo rušno na kůru kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem. Probíhaly zde od 14:00, 16:00 a 18:00 komentované prohlídky varhan, které vedl pedagog Akademie múzických umění v Praze a královédvorský varhaník MgA. Vít Havlíček Ph.D.

Všechny prohlídky měly hojnou návštěvnost – účastníci pozorně naslouchali velmi zajímavému a poutavému přednášení Víta Havlíčka. Ten nemluvil pouze o obecném fungování tohoto krásného nástroje, který postavila firma Rieger (opus 2623) v letech 1933 – 1934, ale dostal se i do podrobnějších detailů královského nástroje (ovládání manuálů, rejstříků, tvoření tónu v píšťale). Návštěvníci měli možnost nahlédnout do vnitřku varhanní skříně, porovnat délku, tvar a materiál píšťal a samozřejmě slyšet spoustu varhanních ukázek již zmíněného přednášejícího. Před závěrečnou diskuzí přítomných (která vždy obsahovala mnoho zajímavých dotazů) bylo pro posluchače uchystáno malé překvapení – zpěv Královédvorského chrámového sboru s doprovodem varhan. Možnost zahrát si na tento nástroj využilo hned několik zájemců. Na samotný závěr zahrál Vít Havlíček nejslavnější a nejznámější varhanní skladbu – Toccatu d moll od Johanna Sebastiana Bacha.

Vzhledem ke špatnému stavu nástroje mluvil Vít Havlíček o plánované generální opravě varhan a jejím financování – chystaných benefičních koncertech a adopci píšťal (stejně jako u adoptování zvířat v ZOO – každý zájemce si může symbolicky „adoptovat“ píšťalu v určité cenové relaci a tím přispět na opravu nástroje).

Na závěr je nezbytné dopsat, že se určitě nejednalo o poslední komentovanou prohlídku na kůru kostela sv. Jana Křtitele. Nyní nezbývá nic jiného, než se těšit, až budou varhany opraveny a ve své plné síle budou doprovázet bohoslužby a rozvíjet hudební kulturu v našem regionu.

Lukáš Koblása
Související články
Koncertní sezona Hankova domu - program KPH 2016/2017
Koncert s premiérou skladby prof. Juraje Filase v kostele ve Dvoře Králové nad Labem
Varhany ve Dvoře Králové nad Labem
Deset let Královédvorského chrámového sboru
Vaše komentáře

Přečteno 535x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí