Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň

Redakce / 21.08.2022
Královédvorský chrámový sbor byl v polovině srpna pozván do Rakouska, kde zazpíval ve Vídni a dvou zajímavých rakouských poutních místech – bazilice Klein-Mariazell a poutním kostele v Hafnerbergu v regionu Mariazell im Wienerwald.

Dvůr Králové nad Labem a hlavní Královédvorský chrámový sbor v bazilice Klein-Mariazellměsto Rakouska - Vídeň spojuje, kromě jiného, především osobnost královédvorského rodáka, barokního malíře, Jana Václava Bergla. Bergl se usadil v Dolních Rakousích a jeho nejdůležitější objednavatelkou byla panovnice Marie Terezie, pro kterou vyzdobil i její soukromé komnaty v Hofburgu. A právě při přípravě oslav výročí 300 let od narození J. V. Bergla, v roce 2019, vznikla spolupráce Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem, spolku Mariazell im Wienerwald a dr. Thomase Aignera, ředitele archivu diecéze St. Pöltenu. Na ní navázal ještě v témže roce Královédvorský chrámový sbor, jehož členové navštívili krátce poté region Mariazell im Wienerwald, čímž byla zahájena dosud trvající spolupráce. Pomalu se tak stává tradicí, že z Berglova rodného města každoročně uprostřed léta vyráží zpěváci pod vedením sbormistra Víta Havlíčka do Altenmarktu k bazilice Klein-Mariazell vyzdobené Beglovými malbami doprovodit sváteční mši svatou.

Královédvorský chrámový sbor v Erlöserkirche ve Vídni Na cestu sbor vyrazil v pátek 12. 8. odpoledne. Po dlouhé cestě jsme si odpočinuli a nabrali síly na sobotní prohlídku Vídně. Obdivovali jsme pamětihodnosti, navštívili jsme Císařskou hrobku Habsburků, ochladili unavené nohy v Dunaji, nevynechali jsme ani vídeňskou kávu a proslulý Sachr dort u Vídeňské státní opery. Ve večerních hodinách nás čekala zkouška v kostele Nejsvětějšího vykupitele (Erlöserkirche), kde se k modlitbám schází česká menšina ve Vídni. Byli jsme přijati velmi srdečně a dozvěděli jsme se mnoho o životě Čechů v rakouské metropoli. V tomto kostele jsme doprovodili svým zpěvem nedělní bohoslužbu. Po ní a přátelském popovídání s krajany jsme se vydali na další část cesty.

Odpoledne nás čekal koncert Královédvorský chrámový sbor v poutním kostele Hafnerbergv poutním kostele v Hafnerbergu. Po krátké zkoušce následoval samotný koncert v nádherném prostředí. Posluchači si spolu se zpěváky užili skladby W. A. Mozarta, Maximiliana Stadlera, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších. Velmi nás potěšilo, že mezi posluchači byl i sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, který 9. července vystoupil v našem regionu na festivalu Hudební léto Kuks a který po koncertě ocenil výkon sboru. V příjemné atmosféře se neslo i podvečerní setkání s naším hostitelem Thomasem Aignerem a členy spolku Mariazell im Wienerwald. Nechyběla ani prohlídka rekonstruované budovy bývalého klášterního sklepa v Klein-Mariazell, kde vzniká společenská místnost a depozitář zdejšího archivu. V pondělí 15. 8. pak Erlöserkirche ve VídniKrálovédvorský chrámový sbor doprovodil slavnostní mši ke svátku Nanebevzetí Panny Marie v Klein-Mariazellské bazilice. V závěru mše si sbor vysloužil potlesk, stejně jako ve vídeňském kostele o den dříve. A po krátkém obědě následovala cesta zpátky domů.

Vřelé přijetí a přátelský a srdečný duch, který panoval během celého našeho putování,  v nás nechalo mnoho krásných vzpomínek. Dohodnuta je i další spolupráce, a tak se snad podaří příští rok cestu Královédvorského chrámového sboru zopakovat. Stejně jako v loňském roce si také vážíme finanční podpory na tento projekt poskytnuté od Královéhradeckého kraje a města Dvůr Králové.

Bc. Dana Humlová

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Vít Havlíček: Kuks je i pro koncerty místem, kterému se v okolí těžko něco vyrovná
Koncert se světovou premiérou skladby Anežka Česká slovenského skladatele źuboše Bernátha
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2022
Královédvorský chrámový sbor uvede premiéru skladby Domus mea Martina Hyblera
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Vaše komentáře

Přečteno 690x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
23.02.2024 17:00 - 25.02.2024 20:00
Alpy v pasáži - VÍKEND TYROLSKÉ KUCHYNĚ
25.02.2024 19:00 - 25.02.2024 21:30
Kino - Mission Impossible: Odplata - první část