Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider zazpívá 9. července 2022 na festivalu Hudební léto Kuks

Redakce / 8.07.2022
Druhý koncert 13. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se bude konat v sobotu 9. července od 18:00 v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. Vystoupí na něm tenorista a sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider a rakouský varhaník Wolfgang Kogert, který vyučuje hru na varhany na univerzitě Mozarteum v Salcburku a je varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna „Vier Sporck-Arien für Orgel“.
Z vokálních skladeb jsou na programu Rakouský hudební skladatel a profesor Mozartea v Salcburku Kurt Estermannzařazeny árie Ombra mai fu (z opery Xerxes) G. F. Händela, Mit Würd und Hoheit angetan (z oratoria Stvoření) J. Haydna, Dann werden die Gerechten leuchten (z oratoria Eliáš) od F. Mendelssohna-Bartholdyho, nebudou chybět ani známější kompozice jako Ave Maria F. Schuberta nebo Agnus Dei G. Bizeta. Varhanní skladby budou reprezentovat Preludium a fuga h moll BWV 544 J. S. Bacha, Einige Veränderungen des Liedes für den Merz L. Mozarta a Andante F dur KV 616 W. A. Mozarta. Na závěr tohoto koncertu zazní světová premiéra kompozice profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna „Vier Sporck-Arien für Orgel“, jejíž čtyři části zní: I. Bonrepos-Arie, II. Carmen Leporum, III. Hexen-Arie a IV. Sankt Hubertus.

Rakouský tenorista Jörg Schneider je od roku 2017 členem Vídeňské státní opery. Předtím byl deset let členem souboru vídeňské Volksoper. Své první hudební vzdělání získal u Vídeňského chlapeckého sboru. V roce 1995 se stal členem souboru Staatstheater Wiesbaden. V letech 1997 – 2000 byl členem souboru v Deutsche Oper am Rhein. Vystoupil v Římě, Veroně, Bruselu, Barceloně, Linci, Drážďanech, Berlíně,  Florencii. Další vystoupení ho zavedla do milánské La Scaly, na Salcburský festival, do Stuttgartu, Turína, Curychu, Madridu, Baden-Badenu a Hong Kongu. V roce 2007 se stal členem souboru vídeňské Volksoper. V roce 1989 debutoval ve Vídeňské státní opeře, jejímž je dnes členem. V roce 2017 debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově, v roce 2018 debutoval ve Státní opeře v Hamburku. Od ledna 2016 je ředitelem koncertního cyklu „Přátelé operety“ v St. Pöltenu. Od září téhož roku vyučuje sólový zpěv na Prayner Konservatorium ve Vídni.

Rakouský varhaník Wolfgang KogertRakouský varhaník Wolfgang Kogert je mimořádně všestranný interpret. Vzdělání získal ve Vídni, Stuttgartu a Detmoldu. V roce 2012 byl jmenován varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle, kde hraje s Wiener Hofmusikkapelle, složenou z členů Vídeňské filharmonie, Vídeňského chlapeckého sboru a mužského sboru Vídeňské státní opery. Mezi jeho koncertní aktivity patří vystoupení na festivalech jako Wien Modern, Leipzig Bach Festival, Hildebrandt-Tage v Naumburgu nebo Scelsi Festival v Basileji. Jako sólista vystupoval v Musikverein ve Vídni, vídeňském Konzerthausu, Palais des Beaux-Arts v Bruselu a Tokyo Opera City Concert Hall. Byl zván na varhanní koncerty v chrámech jako Notre-Dame v Paříži, katedrálách ve Freiburgu, v Oslu, Praze, Miláně, Aténách, Rize, Tripolisu, Istanbulu a dalších. Spolupracoval s orchestry jako Pittsburgh Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra nebo Camerata Salzburg. Wolfgang Kogert působí také jako pedagog na Univerzitě Mozarteum v Salcburku.

Na následujícím koncertu festivalu 23. července 2022 vystoupí dva vynikající čeští trumpetisté. Za varhanního doprovodu Jakuba Janšty zahraje profesor pražské AMU Vladimír Rejlek a trumpetista České filharmonie Walter Hofbauer.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Tenorista Petr Nekoranec zazpívá 10. července 2021 na festivalu Hudební léto Kuks
Německý basista Wolf Matthias Friedrich a Ensemble Inégal zakončí 12. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Festival Hudební léto Kuks byl zahájen velkolepým koncertem špičkové PKF - Prague Philharmonia
Dvě trubky a varhany rozezní kostel na festivalu Hudební léto Kuks
Kuks žije hudebním létem – tentokrát za zvuku trubek a varhan
Už zítra bude Královédvorský den piva - podívejte se na ukázky kapl, které budou hrát
Španělská sopranistka Beatriz Lafont zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks
Hvězdné obsazení a strhující barokní koncert na Hudebním létu Kuks
Houslový virtuos Milan Al-Ashhab zakončí festival Hudební léto Kuks
Už zítra (sobota 20. srpna) bude Královédvorský den piva - podívejte se na ukázky kapel, které budou hrát
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 284x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí