Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Trubka a varhany v Hajnici

Redakce / 17.10.2019
V sobotu 19. října se od 16 hodin uskuteční v hajnickém kostele svatého Mikuláše tradiční podzimní koncert. Na koncertu zazní skladby Marca Antoina Charpentiera, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Georga Friedricha Händela a Johanna Sebastiana Bacha.
Jaroslav Tůma studoval na pražské konzervatoři hru na varhany a varhanní improvizaci u prof. Jaroslava Vodrážky. Ve studiu dále pokračoval na HAMU, kde krom varhanní hry u prof. Milana Šlechty studoval hru na cembalo u prof. Zuzany Růžičkové. Od roku 1992 působí na Hudební fakultě AMU. Pravidelně zasedá v porotách mezinárodních varhanních a cembalových soutěží a zabývá se koncertováním na různé historické varhanní stroje. Kromě toho stále aktivně hraje na kladívkový klavír, klavichord a cembalo. Nahrává pro rozhlas i televizi i pro četná hudební vydavatelství.

Vladimír Rejlek studoval na konzervatoři v Praze v letech1968-1974 u prof. Václava Junka, poté pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění Praha u téhož profesora. Byl trumpetistou České filharmonie, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Pražského komorního orchestru. Nyní vyučuje na pražské Akademii múzických umění. Je specialistou na provedení technicky obtížných clarinových (trubkových) partů ve skladbách J. S. Bacha a dalších barokních autorů. Od roku 1974 je členem orchestru opery Národního divadla v Praze, kde zastává místo sólotrumpetisty. V mezinárodní soutěži festivalu Pražské jaro 1978 získal první cenu. Je rovněž laureátem mezinárodní soutěže v Toulonu. Pravidelně vystupuje na koncertních pódiích u nás i v zahraničí.
Organizátorem tohoto koncertu je obec Hajnice, která Vás na tento hudební zážitek srdečně zve.

Daniel Václavík

Související články
Úspěšný benefiční koncert s recitací Josefa Somra na záchranu varhan v Hajnici
V Hajnici se po mnoha letech rozezní varhany na benefičním koncertu s recitací Ondřeje Kepky – skončila první etapa opravy
Václav Hudeček zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 3. června 2018
Slavnostní koncert na nově opravené varhany v Hajnici 18. listopadu 2018 ozdobí člen České filharmonie
Vaše komentáře

Přečteno 870x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí