Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

V Hajnici se po mnoha letech rozezní varhany na benefičním koncertu s recitací Ondřeje Kepky – skončila první etapa opravy

Vít Havlíček / 3.12.2017
V pátek 8. prosince 2017 od 18:00 se bude konat v kostele sv. Mikuláše v Hajnici benefiční koncert na podporu opravy varhan, které se v tomto kostele rozezní po mnoha letech. Vystoupí na něm herec Ondřej Kepka (umělecký přednes), Miroslav Smrčka (trubka) a Přemysl Kšica (varhany). Na programu budou díla barokních mistrů a verše Jana Zahradníčka a Karla Hlaváčka. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na druhou etapu opravy hajnických varhan. Přispívat je možné na transparentní účet 2801297755 / 2010 nebo formou adopce píšťal. Více na www.kchs.cz/hajnice.
 

Svou hrou podpoří opravu varhan Miroslav Smrčka, který je od roku 2016 prvním trumpetistou Karlovarského symfonického orchestru. Přemysl Kšica vyučuje hru na varhany na Konzervatoři v Teplicích a působí jako varhaník v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně v Praze. Oba interpreti se věnují koncertní činnosti u nás a v zahraničí. Na koncertu zazní slavné Preludium z Te Deum M. A. Charpentiera, ale i skladby J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna a dalších. V rámci koncertu bude zařazeno několik recitačních vstupů s verši Jana Zahradníčka a Karla Hlaváčka. Interpretem mluveného slova bude herec a režisér Ondřej Kepka.

Zahajovací etapa opravy, jejímž cílem bylo varhany zprovoznit, byla realizována v říjnu a listopadu letošního roku. Nyní se shromažďují prostředky na druhou etapu, která proběhne v příštím roce. Cílem této etapy je dokončit celkovou opravu varhan, kterou provede firma Robert Ponča Varhany z Krnova. Tato firma se specializuje na tento typ nástrojů a má výborné reference. Výběr varhanáře je vždy zcela stěžejní a je třeba dbát právě na kladné reference a stanoviska odborníků, a nikoliv na nejnižší cenu. Levná a neodborná oprava provedená nekvalitním varhanářem již nenávratně poškodila množství cenných varhan.

Hajnice se chystá využít dotaci Královéhradeckého kraje na obnovu varhan

Hajnice - varhany - oprava - 2017Na Královéhradeckém kraji existuje dotační titul na obnovu varhan. Římskokatolická farnost Hajnice podá na začátku příštího roku žádost o tento grant, který se vztahuje na všechny varhany Královéhradeckého kraje starší osmdesáti let, tedy v podstatě i na všechny na Královédvorsku. Žádat může ale pouze vlastník varhan, což jsou ve velké většině farnosti. Pro rok 2018 je možné žádat o částku v rozmezí 50.000 – 500.000,- Kč, přičemž je zde podmínka minimálně 50% spoluúčast žadatele.

Opravy varhan se často dělají na etapy. Je tedy běžné a reálně dosažitelné, když farnosti zažádají o minimální částku 50.000,-. Stejnou částku pak musí zajistit i farnosti, s nimiž většinou spolupracuje víc subjektů. V Hajnici se jedná o tamější farnost, obec Hajnice a Královédvorský chrámový sbor z.s. Jen z výtěžku benefičních koncertů a adopce píšťal se za poslední dva měsíce vybralo přibližně 80.000,- Kč. Celkem se nyní podařilo zajistit už okolo 200.000,- Kč. Zájem o opravu varhan v Hajnici je tedy nadprůměrný.

Jak to vypadá s opravami varhan na Královédvorsku?

Na Královédvorsku v poslední době narostl zájem o varhany. Opravy byly provedeny nebo se chystají na řadě míst. Již několik let zdárně probíhá oprava varhan v kostele sv. Anny v Žirči (spadající pod Oblastní charitu Červený Kostelec), která bude stát přes 5 milionů korun. V letošním roce byla provedena oprava varhan v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. Generální oprava varhan byla dokončena v kostele sv. Víta v Borovnici. V letošním listopadu byla dokončena již zmíněná první etapa v Hajnici. V současné době probíhají jednání o opravě v Horní Brusnici a na Pecce.

Všechny výše uvedené opravy se konají Dvůr Králové - varhany v kostele sv. Jana Křtitelemimo Římskokatolickou farnost ve Dvoře Králové, pod níž spadá řada cenných nástrojů ve velmi špatném stavu. V prvé řadě jde o varhany v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. Farnost měla nabídky varhanářů již v roce 2015. Od té doby dosud stále není podepsaná smlouva s žádným varhanářem a ani nedošlo k zahájení opravy, i když farnost obdržela v roce 2016 finanční dar od města Dvůr Králové. Spolupráci při opravě již v roce 2016 nabízel Královédvorský chrámový sbor, stejně jako tomu bylo v Hajnici, kde je bezproblémová komunikace a výsledkem spolupráce jsou zprovozněné hajnické varhany. Je velká škoda, že po získání finančního daru i řadě odmítnutých nabídek spolupráce, jsou v královédvorské farnosti výsledkem pouze neustálé odklady oprav a chátrající varhany.

Opravu by si dále zasloužily nástroje v Choustníkově Hradišti, Dubenci, Velkém Vřešťově a několik dalších. Stačí, aby vlastník varhan podal grant a oslovil širší veřejnost. Zkušenost z mnoha míst ukazuje, že řada obcí, firem, spolků i jednotlivých podporovatelů je ochotna se finančně podílet na opravách varhan. Zářným příkladem by mohla být třeba Hajnice…


 

Související články
Varhany na Královédvorsku z počátku 20. století
Josef Somr podpoří opravu varhan na benefičním koncertu v Hajnici 13. října 2017
Úspěšný benefiční koncert s recitací Josefa Somra na záchranu varhan v Hajnici
Jiří Stivín zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 5. listopadu 2017
Na koncertu Jiřího Stivína a Václava Uhlíře pro hajnické varhany se vybralo přes dvacet tisíc korun
V hajnickém kostele se po dlouhé odmlce opět rozezněly varhany
Jarní sérii benefičních koncertů pro varhany v Hajnici zahájí České filharmonické kvarteto 8. dubna 2018
Benefiční koncerty pro varhany v Hajnici pokračují
Václav Hudeček zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 3. června 2018
Trubka a varhany v Hajnici

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 657x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá