Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > cyklodoprava

5 důvodů proč podporovat výstavbu cyklostezek po městě

Redakce, šéfredaktor / 18.11.2015, Dvůr Králové nad Labem
Na sociálních sítích se u takřka všech informací o nových úpravách pro cyklisty rozhořela pro mne zcela nepochopitelná vlna negativních komentářů. To, co by mělo být v kontextu dopravních změn chápáno jako obrovský krok kupředu, je tady u nás nějak nepochopeno. Koncepce vznikala za účasti vedení města, veřejnosti a dopravních odborníků. V koncepci je navržena řada rozumných dílčích kroků, které se postupně (bohužel pomalu) realizují. To co se udělalo nyní od kostela k náměstí je asi nejviditelnější z nich. Buďme za to vděčni. Zvykněme si na cyklisty, tolerujme cyklisty a staňme se cyklisty, bude se nám v našem městě žít lépe.

A tady je slíbených 5 důvodů proč podporovat výstavbu cyklostezek po městě

1. Usnadnění průjezdu města cyklistům i autům

Čím více bude ve městě lidí na kole, tím méně jich bude v autech. Čím více maminek pojede s dětmi na kole do školy, do hudebky, do kroužku, sokola, tím méně jich bude stát v koleně v autě! Čím bezpečnější průjezd cyklistů městem, tím menší budou kolony aut.

2. Více parkování pro ty, co jedou autem

Čím více lidí nepojede autem, ale na kole, tím více bude parkovacích míst pro ty, co na kole jet nemohou.

3. Oživení centra města
Člověk dopravující se výhradně pěšky, či na kole nakoupí méně zboží, ale častěji. Zastaví se na náměstí, kde je řada obchodů, dobré parkování, možnost dát si kávu a zmrzlinu ve stínu podloubí s krásným výhledem. Náměstí se může stát skutečným centrem pro všechny občany. Logické a přirozené omezení počtu parkovacích míst se nakonec může změnit v obrovskou výhodu.

4. Turistický ruch
Do Kuksu za 2 roky dorazilo po cyklostezce z Jaroměře neuvěřitelných 260000 návštěvníků. Intenzivně se pracuje na jejím prodloužení na přehradu Les Království a dál na Vrchlabí. Nejen že řada cyklistů bude pokračovat z Kuksu, řada jich může Dvůr Králové využít jako základnu s cílům okolo města - přehrada, Kuks, město, ZOO, Betlém, městské lesy, okolní krásné obce, Muzeum. Naplněné penziony, hotely, priváty, kempy, restaurace, obchody - to je jasný cíl rozvoje města. Cíl o to zajímavější, že se obejde bez kamionů, smogu a dalších projevů průmyslu. Je potřeba být připraven a tuto vlnu zachytit a využít, aby se turisté rádi vraceli.

5. Elektrokola

V současnosti zažívají elektrokola obrovský boom po celém světě, cyklistiku tak mohou provozovat i méně zdatní a trénovaní lidé. Ti dobří zdolávají s elektrokolem větší vzdálenosti, Na výlety se vydávají trénovaní jedinci s partnery, kteří trénovaní nejsou a jedou na elektrokole - oba si výlet užijí. Poměrně značný výškový profil našeho města a okolí přestane být zásadním problémem a elektrokolo se může časem stát hlavním dopravním prostředkem i pro lidi, které by to nikdy ani nenapadlo - nízké pořizovací a provozní náklady, snadná dostupnost - to bude již brzy důvodem, proč budou stát v každé garáži. Buďme na to připraveni!

Jan Holan 

Související články
Jiří Hlavatý odpověděl na náš otevřený dopis
Labská stezka z Hradce Králové na Kuks přilákala loni 225 tisíc návštěvníků
Do práce bez auta - máme na Královédvorsku cyklozaměstnavatele roku?
Mezi Libotovem a Dvorem Králové našli zraněnou cyklistku mimo silnici, hledají se svědci
Královéhradecký kraj se stal jako druhý kraj členem Asociace měst pro cyklisty
Krajské dotace na rozvoj cyklotras míří i letos na Královédvorsko
Vaše komentáře

Přečteno 533x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
28.05.2024 19:00 - 28.05.2024 20:30
Cestovatelská přednáška - Řecké ostrovy