Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Do práce bez auta - máme na Královédvorsku cyklozaměstnavatele roku?

Redakce / 19.04.2016, Královédvorsko
Více než 1 200 firem se zapojilo do loňského ročníku Do práce na kole. Letos výzvu vyslyšel i Královéhradecký kraj a přidalo se i město Hradec Králové. Najde se i na Královédvorsku firma, která se zapojí? A pozor - letos se nemusí jen jezdit na kole: stačí chodit pěšky, jezdit na bruslích, koloběžkách či skateboardu. Cíl je zřejmý - nejezdit autem. Rukavice je tak hozená i městskému úřadu, Jutě, Carle nebo menším místním firmám.

Čistý vzduch, čistá hlava

Je zřejmé, že procházka do práce prospěje každému z nás. A navíc jsou zajímavé statistiky, týkající se přínosu pro ovzduší kolem nás - v loňském ročníku šlapalo do práce na kole 7280 lidí z 1156 firem a institucí ve čtyřiadvaceti městech. Kdyby všichni tito zaměstnanci jeli do práce autem, vyprodukovali by tím zhruba 212 tun oxidu uhličitého, 1 tunu oxidu uhelnatého, 49 kg prachových částic, které na sebe váží karcinogenní látky a kila dalších látek poškozujících naše zdraví a životní prostředí.


Bezpečná cesta do práce

Na Královédvorsku se najde málo obcí, které by zaručily skutečně bezpečnou cestu do práce. A spojení jednotlivých obcí cyklostezkami je zatím u nás sci-fi, i když právě letos má vzniknout chodník spojující Dvůr Králové se Zbožím. Pokud však vyjedete za hranice regionu, jistě vám neunikne infrastruktura kolem Vrchlabí nebo Rychnova nad Kněžnou (tohle město se navíc letos soutěže účastní). Na druhou stranu na ve Dvoře Králové pracuje úřednice, která denně jezdí do práce na kole - z Jaroměře. Skutečně denně, v zimě, v létě. Doufám, že našemu portálu poskytne rozhovor.

triko s potiskem Do práce na kole

Jednotlivci třeba i bezpečně do školy

Bylo by zajímavé tuto soutěž aplikovat i na školy. Ráno dítě bude prosit rodiče, aby nejeli autem, ale na kole či pěšky. Jen proto, aby jejich škola měla více bodů v soutěži. Krásná představa. 

A proč byste si jako jednotlivec měl zaplatit 250 Kč za to, abyste nejezdili do práce či školy autem? 

  • Obdržíte tričko v biokvalitě, které je každý rok s originální grafikou.
  • Dále má každý účastník možnost se využít doprovodných akcí, která pořádají tato města: http://www.dopracenakole.cz/news
  • Akce „Kafe na triko" – každý, kdo přijede den akce do vybraných podniků s tričkem kampaně, dostane kávu nebo čaj zdarma
  • Akce „Snídaně pro cyklisty" – cílem je překvapit projíždějící cyklisty cestou do práce připravenou snídaní zdarma
  • Akce „Velká jarní cyklojízda" – záměrem je upozornit na blížící se soutěž a zároveň možností vyzkoušet si jízdu na kole ve městě
  • Slavnostní zakončení soutěže – probíhá formou závěrečného večírku,  na kterém se vyhlásí výsledky soutěže, předají ceny vítězům a na návštěvníky čeká i doprovodný kulturní program.


Přihlášky a průběh soutěže

Přihlášky se podávají do 30. dubna. Letošní novinkou je možnost registrace též pro běžce, chodce, ale i bruslaře, vyznavače skateboardů, longboardů a vůbec všech šetrných způsobů dopravy, ale i pro vozíčkáře. Hlavní soutěžní kategorií je pravidelnost. Každý tým, který během května najede průměrně alespoň ⅔ jízd do práce a z práce na kole (nebo ujde, či uběhne), má šanci vyhrát. Odměněni budou také ti, kteří našlapou nejvíc kilometrů, jsou nejkreativnější anebo mají nejlepší nápad jak zlepšit cykloinfrastrukturu ve svém městě. Hlavní soutěž v dojíždění firemních týmů do práce na kole se odehrává v pracovních dnech od 1. do 31. května.


Motivace pro firmy

Podpořit svoje zaměstnance v dojíždění do práce na kole se vaší firmě rozhodně vyplatí. V čem?

 ušetříte peníze – za parkovací místa, za firemních auta (údržbu, amortizaci, benzín atd.), za nemocenskou (protože sportovci jsou prokazatelně méně často nemocní), za teambuilding (protože DPNK je skvělý teambuilding)

 vy i vaši zaměstnanci budete spokojenější – vytržení z pracovního stereotypu, podpora týmového ducha, lepší vztahy a komunikace v týmu, zábava, hravost. To vše nabízí zapojení do Do práce na kole.

 vaši zaměstnanci budou výkonnější – lidé, kteří se pravidelně pohybují, jsou celkově v lepší kondici, a dokonce jim to i rychleji myslí!

 zaměstnanci na vás budou hrdí – budou hrdí na to, že pracují pro zaměstnavatele, který podporuje dobrou věc; kterému není lhostejná spokojenost jeho zaměstnanců, ale ani jeho vliv na životní prostředí.

 pomůžete zlepšit prostředí svého města – přece vám záleží na tom, aby se nám tu všem lépe žilo. Když bude více lidí jezdit do práce čímkoli jiným než autem, bude se nám tu všem lépe dýchat. Zapojit svoje zaměstnance do Do práce na kole je to nejjednodušší, co v tomto směru můžete udělat.

 lepší obraz vaší firmy/CSR – také vaši zákazníci jistě ocení, uslyší-li vaše jméno v souvislosti se sympatickou a prospěšnou akcí. Zapojením do soutěže Do práce na kole můžete tedy pomoci jak svému okolí, tak i dobrému jménu vaší firmy.


Budeme rádi, když do komentáře napíšete své zkušenosti s možností zlepšit cestu do práce jinak než autem. 


Více na www.dopracenakole.cz.

Autor: Kateřina Sekyrková


Související články
5 důvodů proč podporovat výstavbu cyklostezek po městě
Zájem o cyklobusy v roce 2015 narostl
Vznik nových cyklotras podpoří letos kraj částkou 10 milionů korun
Centrum města cyklisti nově projedou po vyznačených cyklotrasách
Jiří Hlavatý odpověděl na náš otevřený dopis
Na rozvoj dálkových cyklotras chce kraj letos vyčlenit 15 milionů korun
Kudy povede plánovaná Labská stezka kolem přehrady? Koordinátor projektu, pan Tuzar, odpovídal na naše otázky
Vaše komentáře
cyklo do práce, 7.07.2016 20:38, Reagovat
Já bych do práce na kole jezdil,případně chodil pěšky,nebo jezdil autobusem,ale když jsem to praktikoval,měl jsem větší spotřebu,než když jsem jezdil autem.(auto za cestu tam a zpět spotřebu asi 1.litr benzínu,29,-kč.Já 7.-10.Krakonošů,140-200kč)

Přečteno 1356x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
20.06.2024 13:00 - 20.06.2024 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
20.06.2024 19:00 - 20.06.2024 20:30
Manželé Stodolovi (drama, od 15 let)
20.06.2024 15:45 - 20.06.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi