Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Textilní muzeum v České Skalici na jaře končí. Provozovatel - Uměleckprůmyslové muzeum v Praze - dal výpověď.

Redakce / 2.11.2016, Česká Skalice - Náchodsko a Broumovsko
Již na předávání Cen města v sále Hankova domu zmínil minulý týden vzorkorytec Milan Bartoš, že textilní muzeum v České Skalici končí. Je to pro Královédvoráky citlivé téma - textilní muzeum prostě patří do Dvora. Těžko se návštěvníkům Dvora vysvětluje, že českým Manchestrem byl Dvůr, ale muzeum textilu je v České Skalici. Nyní však končí i tam a otázkou je, co s ním bude dál.
 

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze platilo ročně České Skalici 2 miliony korun. Ty se však v podobě vstupného nevracely - ročně se vybraly na vstupném desetitisíce. Jedním z možných řešení je zaplacení provozu muzea z rozpočtu města Česká Skalice stejně, jako je tomu u muzea Boženy Němcové nebo v případě Dvora Králové u městského muzea. 

Zatím však není jasné, co se s exponáty stane, pokud se zastupitelé v České Skalici neshodnou na jeho podpoře. 

Bohužel v současné době není ve Dvoře Králové vhodný objekt, kam by muzeum mohlo být přemístěno. Město aktuálně řeší finančně náročnou rekonstrukci budovy v Komenského ulici, kam by měly být v následujích letech přestěhovány odbory městského úřadu sídlící v pronajatých prostorech na náměstí TGM. Problémem je také nezbytná rekonstrukce vily, kde nyní sídlí DDM Jednička. Právě té by mělo být vyhrazeno jedno patro zmíněné budovy původní ZŠ Komenského. 

Textilnímu muzeu ve Dvoře Králové byla v minulém století vyhrazena část Neumannovy vily v dnešní královédvorské zoo. Po rekonstrukci této budovy se však již z krabic v České Skalici zpět do Dvora nevrátilo. 

Přestěhování textilního muzea do Dvora Králové by uvítali zejména bývalí zaměstnanci podniku TIBA. Uvidíme, zda bude mít tento krok možnost prosazení a podporu i na politické úrovni.

Kateřina Sekyrková

Foto: www.upm.cz

 

Související články
Na Rozkoši plánují výstavbu přírodního koupaliště. Bez sinic i chloru.
Turistická hra je na světě a s ní nové heslo regionu: Královédvorsko - kraj romantických šílenců
Textilní minulost Dvora Králové ještě žije. V dílně pana Bartoše a Pluchy byl redaktor Deníku.
Textilní muzeum ve Dvoře Králové? Jeden návrh míří na program dnešního zastupitelstva
Další fakta o textilním muzeu
Taťána Ruprichová, autorka královédvorského papírového betlému: „Když maluju, tak jsem šťastný člověk”.
Na kus řeči do Dvorečku - s Josefem Jiránkem o muzeu textilu
Procházka městem za historií rodiny Sochorů (středa 5. září 2018)
Textilní muzeum se stěhuje z České Skalice domů do Dvora Králové nad Labem

 
Vaše komentáře
prodej průmyslových vzorůBém, 5.11.2016 12:52, Reagovat
Město bylo v roce 2007 osloveno zástupcem UMPRUMu s nabídkou na odkoupení výstavních exponátů. Na rozhodnutí jsme měli sice málo času, ale dokázali jsme připravit materiál pro jednání zastupitelstva města, které přijalo pozitivní usnesení (viz výše). A představte si ten podraz od UMPRUMu, druhý den po jednání zastupitelstva našeho města byla zveřejněna zpráva v tehdejší Mladé frontě, že si exponáty převezme právě UMPRUM. Tudíž všechna práce byla k ničemu a nikdo se nám vůbec neobtěžoval dát vědět, že vše je jinak a ať zastupitelstvo města předloženými argumenty neohlupujeme. Vůbec se tomuto rozhodnutí z jejich strany nedivím, když vím co se dá získat za peníze z prodeje tzv. průmyslových vzorů. Těmi vzory myslím archiv všech vzorů barevných variací a raportů z tehdejší TIBY závod pod nádražím. Museli byste vidět, co to je za poklady a hlavně ten úžasný historický rozsah, který se datuje již od vzniku textilních fabrik až po novodobou historii. A o to asi hlavně šlo. Nějaké stroje popřípadě tiskařské válce apod. nikoho moc nezajímali. Jsem přesvědčený, že celá sbírka exponátů , které jsou svázány s historií textilu v našem městě, stojí za to získat do sbírek muzea našeho města. Ale ne aby byly umístěny v bednách, ale aby se prací našich předků a jejich umem mohlo potěšit co nejvíce návštěvníků našeho města. Byl by to další úžasný "tahák" na to nalákat co nejvíce návštěvníků do středu města. Stále voláme po tom, aby jsme dostali návštěvníky do středu města, aby po návštěvě ZOO neodjeli hned z města. Držím palce při vyjednávání s UMPRUM buď o odprodeji sbírky, nebo o umístění stále expozice v našem městě. Rád se jednání jako zastupitel města zúčastním.
Po jednání se zástupcem UPRUM , 3.11.2016 08:25, Reagovat
270/2007 – 9. ZM – V
a) s o u h l a s í s tím, aby město Dvůr Králové nad Labem činilo příslušné
právní kroky vedoucí k odkoupení výstavních exponátů Textilního muzea
Česká Skalice v rámci konkurzního řízení úpadce společnosti Tiba, a. s.
Dvůr Králové nad Labem,
b) p o v ě ř u j e starostu města k jednání ve věci odkoupení výstavních
exponátů Textilního muzea Česká Skalice v rámci konkurzního řízení
6
úpadce společnosti Tiba, a. s. Dvůr Králové nad Labem, do výše maximální
ceny 500.000,- Kč,
 
 
Přečteno 1453x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí