Vyhledej
Královédvorsko > Krimi

Profil DNA pomohl vraha ze Dvora Králové usvědčit i ze starých nevyřešených bankovních loupeží!

Redakce / 25.05.2018
V listopadu loňského roku jsme vás informovali o vyšetřování případu vraždy ve Dvoře Králové nad Labem. Ze spáchání tohoto zvlášť závažného zločinu jsme ještě týž den obvinili tehdy 42letého muže. Tento případ by byl v těchto dnech již předán státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby. V rámci procesních úkonů však vyšetřovatel zjistil další velmi podstatné informace ohledně podezření ze spáchání další trestné činnosti obviněným.
 
V rámci identifikačních úkonů byly s mužem provedeny patřičné úkony, jako fotografování, daktyloskopování a odběr biologického materiálu pro stanovení profilu DNA. Při vyhodnocování policejních databází jsme zjistili shodu mezi DNA profilem obviněného muže a stopou, kterou pražští kolegové před lety zajistili při důkladném ohledání místa činu  loupeže. 

Od tohoto momentu se za úzké spolupráce s kolegy z Prahy krajští kriminalisté začali zabývat prověřováním další trestné činnosti obviněného muže. Po provedení výslechů, šetření a vyhodnocení spisového materiálu kriminalisté zjistili, že muž má mimo již zmíněný zločin vraždy s největší pravděpodobností na svědomí i pět loupeží, ze kterých ho v uplynulých týdnech obvinili. Muž se v těchto případech za použití hrozby střelnou zbraní chtěl nezákonně obohatit ke škodě bankovních ústavů. To se mu mělo povést jen v jediném případu, kdy získal téměř 400 tisíc korun. V dalších případech svůj úmysl nedokončil, ale ne díky svému rozhodnutí. V jednom případě si totiž vybral bezhotovostní pobočku, v dalším přišel po otevírací době a u posledních dvou neuspěl díky  aktivnímu odporu zaměstnanců banky. Přesto jsou mu všechny skutky kladeny za vinu. Dle slov obviněného prý peníze potřeboval k řešení své špatné finanční situace, vyrovnání dluhů a část z nich skončila i ve výherních automatech. 

Jeho trestní stíhání tak bylo rozšířeno o uvedené loupeže, kterých se měl dopustit v letech 2007 – 2014 na území Prahy, Brna a Týniště nad Orlicí. U soudu se bude obviněný muž zodpovídat tedy nejen z vraždy, ale i z loupeží, na které se mimo jiné přišlo i díky vyhodnocování policejních databází, které obsahují v současné době téměř čtvrt milionu profilů DNA. 

K činům, které  mu jsou kladeny za vinu, se doznal a k motivu přiznání uvedl, že chce mít i když ne čisté svědomí tak „vyřešený život“. V případě prokázání viny a odsouzení je muž ohrožen trestní sazbou od 10 do 18 let pobytu za mřížemi. Vyšetřování stále probíhá, a proto nemusí být uvedený výčet trestné činnosti obviněného muže konečný.

Více k problematice využití genetiky v kriminalistice

Přínos databáze je hlavně v budoucí identifikaci pachatelů trestných činů, neznámých mrtvol a nezvěstných osob. Znalci Kriminalistického ústavu Praha zjistí měsíčně desítky shod, tj. shod profilů DNA osob s profily DNA stop z míst neobjasněných trestných činů. Shody jsou v celé škále trestné činnosti, od drobné majetkové, přes závažnější až po vraždy.

Z profilů DNA uložených v databázi rozhodně nelze žádným jednoznačným způsobem vyčíst informace typu příslušnosti k nějakému etniku, potenciální výšku, váhu jedince, barvu jeho očí nebo vlasů. Stanovené profily DNA osob obsahují pouze jediný tzv. „intimní údaj“ a tím je pohlaví osoby.  Kriminalistická databáze DNA je nejkontrolovanější databází v Policii ČR, podléhá jak kontrole interní, tak Úřadu na ochranu osobních údajů.

Pokud se zaměříme na počty genetických expertíz prováděných královéhradeckým odborem kriminalistické techniky a expertíz (OKTE), tak zjistíme, že za poslední roky došlo k dramatickému nárůstu. Pro zajímavost – srovnáním let 2014 a 2017 lze zjistit přibližně 40% nárůst prováděných expertíz. V kombinaci s tím, že za stejné období došlo k téměř 29% poklesu nápadu trestné činnosti, můžeme hovořit o významném posunu v práci těchto forenzních specialistů.

Pro představu: V roce 2016 bylo v Královéhradeckém kraji zjištěno téměř 360 očekávaných shod a téměř 250 shod neočekávaných, což lze formulovat také tak, že 250 zajištěných a odborně zkoumaných stop významně přispělo k posunu v rámci vyšetřování tím, že policistům přinesly neočekávané informace o totožnosti pachatele či zúčastněné osoby. 

mjr. Bc. Jan Čížkovský

 

Související články
Obviněný z vraždy ženy ve Dvoře Králové ve věznici zapálil svou celu a také byl v evidenci celostátně hledaných osob
Vyšetřování vraždy u Lázní Bělohrad končí
Přepadení kasina v Trutnově. Podívejte se na video

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1693x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
12.09.2020 09:00 - 10.10.2020 17:00
Skautská výstava
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)