Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Bašovi

Tyršovo koupaliště - zapomenutý skvost

Redakce / 1.10.2018, Dvůr Králové nad Labem
Podceňovaný areál Tyršova koupaliště propásl další sezonu. Stejně jako loni, předloni a před 10 lety. Tohle není nářek pravidelných návštěvníků areálu, to je výzva budoucím zastupitelům.

FOTOGALERIE - Zázemí Tyršova koupaliště - sezona 2018

My ze Dvora už jsme si zvykli. Zvykli jsme si na to, že v tomto areálu neplatí pravidlo náš zákazník, náš pán. Standard služeb a kvality zde klesnul tak, že návštěvníci, kteří jsou na první pohled areálem uchváceni, odcházejí znechuceni.

Přitom základ byl a je stále jedinečný! Architekti v minulém století velkolepě vymysleli umístění brouzdaliště, velkého bazénu, sportovního hřiště, altánu a hlavní budovy s občerstvením na obou stranách údolí. Všechny tyto plochy navíc od sebe oddělili pásy zeleně, které působí dohromady jako park. Skvostný park! Jediné, co plovárna potřebovala, byla odpovídající údržba a rozvoj vzhledem k novým možnostem a potřebám. 

Tyršovo koupaliště je však stále mimo zájem vedení města. Tomu odpovídají i investice a vůle problémy v areálu řešit. I zaměstnanci a brigádníci jsou  z toho na koupališti většinou otráveni. Dokola dokolečka zde každý rok opravují neopravitelné. To vše je základ husté atmosféry v areálu, který v původním pojetí opěvuje nejeden vyhlášený architekt. 

Již několik sezon se rozpadá v rekreačním bazénku betonové dno. Navíc nikdo tomuto bazénu neřekne jinak než zelený. Ledový, nebo zelený, čerstvě napuštěný, nebo před vypuštěním. A hlavně bez pořádné klouzačky či jiné atrakce pro děti! Vždyť je to právě ten bazén, kde se malé děti mohou pomocí pomůcek s vodou skamarádit a hlavně řádit. Nyní malí plavci-neplavci „překážejí” v plaveckém bazénu. Někdy je plavčík vypíská, někdy toleruje. Vědí, že zde prostřední bazén chybí - tohle není bazén, to je nádrž nehodná plovárny. 

Sociální zázemí celého areálu nás všechny vrací hluboko do 20. století. Ač je to neuvěřitelné, nejsnesitelnější je u letos nového brouzdaliště turecký záchod. Rodiče proto posílají děti za keřík. Sami chodí přes celý areál do plechových kójí u vchodu, záchod velikostně odpovídající dospělému u bazénku pro nejmenší chybí.

Plavci, kteří si odskočí na koupaliště místo oběda nebo před prací, se mohou osprchovat - ovšem v ledové vodě a prostoru, který je nejen nedostatečně vybavený, ale i nebezpečný. Pokud se tedy u pokladny nedávají ke vstupence přísavky na chodidla. 

I přes všechny nedostatky si zatvrzelí plavci areál zamilují. Každý rok si koupí permanentky, užívají kabinky a doufají, že krajská hygienická stanice i další rok koupaliště povolí otevřít. A přijde další rána: občerstvení. Omezenou nabídku jediného fastfoodu v areálu letos využili jen skutečně hladoví či žízniví návštěvníci a rychle se poučili: jídlo s sebou!

Vyhlášený areál se tak pomalu stává ostudou města. Ostudou všech vedení města, která význam areálu nejenže nepochopili, ale pochopit ani nechtějí. 

Bašovi

Související články
Tyršovo koupaliště má letos levnější vstupné pro rodiny - vstup vyjde na méně než 19 Kč
Počuraný prkýnko, kouřící plavčík a společenská konverzace v dráze - to je také Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem
Tyršovo koupaliště končí sezonu 2. září 2018. Okolní koupaliště také, ačkoliv mají vyhřívané bazény
Opuštěné koupaliště
Tyršovo koupaliště má novinku: turniket. Změny jsou i v ceníku
Údržba městské zeleně je vizitkou města. I ve Dvoře Králové nad Labem
Neoficiální setkání u Tyršova koupaliště - nad mapou koupaliště
Výsledky pracovního setkání uživatelů a fanoušků Tyršova koupaliště ve Dvoře Králové.
Oslava 90 let Tyršova koupaliště ve Dvoře Králové (26. srpna 2023)
Jak je to s rozvojem Tyršova koupaliště? Jaký je výsledek pracovní skupiny?
Vaše komentáře
koupaličtě, 1.10.2018 11:09, Reagovat
Letos jsem vyřadila lopatičky, bábovičky, autíčka, vše na písek po našich dvojčatech. Na začátku sezony jsem je dovezla, celou tašku, na koupadlo. Na pískovišti nic děti neměly. Bohužel jsem byla vyhozena i s hračkami. "Nebudeme to furt uklízet"

Přečteno 1797x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí