Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Bašovi

Opuštěné koupaliště

Redakce / 7.09.2018, Dvůr Králové nad Labem
Jedinečný areál Tyršova koupaliště letos oslavil 85. výročí založení. Jeho fotografie můžeme najít i v pražské retrospektivní výstavě. Její autor koupaliště jmenuje mezi nejkrásnějšími v České republice. Areál má však vedle řady příznivců i striktní provozní dobu. Přístup města a provozovatele je vlažný a požadavky návštěvníků tak nejsou vyslyšeny.
 

FOTOGALERIE - Koupaliště Tyršovo 2018

Vlažná je teď i voda v bazénu. Odpolední teploty dosahují během letošního září 25°C, nebe je modré a fouká svěží vánek. Příjemné letní dny, které lze jistě strávit i na koupališti. Z Tyršova koupaliště už se však plavci odstěhovali. Kabinky jsou vyklizeny, plavčíci už hladinu nestráží a brána je zavřená. Proč?

Tuto otázku si kladlo na konci srpna a začátku září více občanů. Většinou ti, kteří obden či častěji koupaliště navštěvují. Argumentem jsou vždy náklady. Ovšem ne vše lze přepočítávat na peníze.

Výjimečnost areáluKrásu Tyršova koupaliště a jeho výjimečnost zmiňuje i zahradní architekt Roman Zámečník, autor výstavy Zahradní úpravy koupališť v proměnách času probíhající v hlavním městě. Do ní fotografie plovárny, která vznikla už v roce 1933 zařadil. „Jedno z mých nejoblíbenějších je ve Dvoře Králové, kde architekt vymyslel vše do nejmenšího detailu – velký bazén, dětské brouzdaliště, hřiště. Každý prvek je odstíněn hradbou zeleně a tvůrci mysleli třeba i na trvalkové záhony nebo terasy na slunění,“ říká architekt Zámečník v rozhovoru pro Český rozhlas.

Mezi nejvěrnější návštěvníky totiž patří senioři, pro které je návštěva koupaliště zároveň společenskou událostí. Skupinka občanů, srostlých s areálem duší i srdcem, každé ráno v půl deváté netrpělivě míří k bráně koupaliště. Nezáleží, zda je horký letní den, před deštěm nebo dokonce prší. Svědomitě si naplavou svojí ranní dávku temp, proberou zásadní témata jejich dní a opět odcházejí. Někteří však zůstanou. Sluní se, čtou nebo prostě jen obdivují tu krásu kolem.

Dalšími věrnými plavci a návštěvníky jsou celosezónní uživatelé kabinek, které pro ně mají funkci srovnatelnou s letním sídlem. Terasa u kabinek je místem odpočinku a setkání lidí. Pravidelnými návštěvníky jsou i sportovci, kteří se plaváním udržují ve formě nebo rehabilitují. Pokud jsou zaměstnaní, chodí plavat po práci – večer. Častými hosty jsou však i ti, kteří jej vnímají jako součást svého letního života, většinou ve formě odpočinku. Ti všichni se divili, proč se letos koupaliště zavřelo v neděli 2. září, ačkoliv předpověď počasí byla i pro první zářijový týden příznivá. 

Byli jsme se osobně zeptat pana ředitele Technických služeb města Dvůr Králové Ing. Petra Horsáka, který má provoz koupaliště ve své kompetenci. Vysvětlil nám, že koupaliště bylo letos uzavřeno v původně uvedeném termínu kvůli čerpadlům, která musela být opravena. Na náš další dotaz, zda by s opravou nešlo počkat ještě týden či dva, již nepřišla odpověď. 

Na druhou stranu je třeba uznat, že Tyršovo koupaliště se letos otevřelo dříve než ostatní areály v okolí. Léto k nám do kraje přišlo tento rok již v květnu a Tyršovo koupaliště bylo jedno z mála, které vítalo návštěvníky. Pamětníci však s láskou vzpomínají na doby, kdy na permanentce bylo jasné datum otevření a uzavření koupaliště - 15. května - 15. září. Nezní to skvěle? 

Ovšem nejde jen o samotnou délku sezóny na koupališti. Během léta padlo i mnoho dotazů na samotnou provozní dobu koupaliště. Pracující lidé by uvítali možnost zaplavat si před prací. Koupaliště se totiž otevírá v půl deváté, což je upřímně pozdě. Výjimkou totiž nejsou ani areály, které otvírají už v 6 hodin. 

Letošní tropické léto si potom říkalo o prodloužení večerní otevírací doby. Večery jsou v areálu jedinečné. A to i bez hudební či filmové produkce. Řev lvů ze sousední zoo a výhled na zapadající slunce bohatě postačí. Bohužel letos nebyl ani náznak snahy o posunutí zavírací doby na 21. hodinu. Naopak pravidelní hlášení rozhlasu, které v půl osmé všem přítomným připomíná, že ve 20 hodin se areál zavírá, je za krásného letního večera smutnou tečkou. Plavete si ve vodě, užíváte klidu večera a do uší se vám valí upozornění, že brzy bude konec. Nejvíce dotazů však letos padlo na noční plavání. Vlastně už si ani nevybavujeme, kdy se tato možnost naposledy nabízela. Osvětlení v areálu existuje, je to tedy jen otázka vůle a správy.

Areál má velký potenciál a nejde jen o možnost plavání. V létě se jedná o jednu z nejlepších a největších odpočinkových zón ve městě. Dala by se přirovnat Slunečním lázním v Dachovech, areálu, který se pravidelně otevírá v květnu a zavírá na podzim. Plavání je zde v květnu a září na vlastní bezpečí (bez plavčíka). Tyršově koupališti by možná více slušela i skromnější forma: například během září omezená otevírací doba od 14 do 18 hodin. 

Historicky cenný a architektonicky výjimečný areál Tyršova koupaliště, který letos oslavil 85. výročí, je výkladní skříní města. Bohužel s cedulí „ZAVŘENO“. 
Co vy, šli byste si tento týden zaplavat nebo si jen užít nádherný konec tropického léta na koupališti?

Rodina Bašova

 

Související články
Tyršovo koupaliště vstoupí do 85. sezóny s opraveným a vybaveným brouzdalištěm pro nejmenší
Tyršovo koupaliště má letos levnější vstupné pro rodiny - vstup vyjde na méně než 19 Kč
Tyršovo koupaliště otevírá v úterý 29. května 2018
Tyršovo koupaliště končí sezonu 2. září 2018. Okolní koupaliště také, ačkoliv mají vyhřívané bazény
Neznámý vandal poškodil bazén na Tyršově koupališti
Tyršovo koupaliště - zapomenutý skvost
Údržba městské zeleně je vizitkou města. I ve Dvoře Králové nad Labem
Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové z dronu Petra Kallena
Neoficiální setkání u Tyršova koupaliště - nad mapou koupaliště

 
Vaše komentáře
Tyršovo koupaliště , 9.09.2018 19:46, Reagovat
Plně souhlasím s tím co se v článku píše. Je to na koupališti čím dál horší. A co bych ještě k článku připsala je to, že chybí také alespoň nějaká skluzavka pro větší děti aby si to mohly vice užít. Nic tam takového pro ně není. V čem je problém. Je to o penězích, nebo neochotně?
Bazen, 7.09.2018 10:02, Reagovat
Dobry den kdy opravite,rekreacni bazen.Dekuji za odpoved.
koupaliště, 7.09.2018 09:13, Reagovat
Naprosto souhlasím s názory obsaženými v článku. Nechápu nepružnost zřizovatelů v otázce otevírací doby, uzavření koupaliště při možnosti zjistit počasí na dva týdny dopředu, atd. A nebylo by jednou také záhodno zamyslet se nad tím, že je lepší udělat lidem radost, než je neustále krmit negativními a poplašnými zprávami.
Děkuji za příspěvek.
 
 
Přečteno 2246x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
inzerce
Volná pracovní místa


Referent VÚP (MěÚ Dvůr Král. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020