Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Jan Bém

Není nad dobrou přípravu ...

Redakce, Jan Bém / 1.12.2017, Dvůr Králové nad Labem
Stále platí zásada, že u každé činnosti je nejdůležitější příprava. Kam tím mířím? Asi jsme už všichni v našem městě unaveni z pernametní stavební činnosti. Obtěžování hlukem, prachem a to nemluvím o objízdných trasách. Určitě každý oceníme, že se někde něco zvelebilo, opravilo nebo dokonce i něco nového postavilo. Vedení města by se ale mělo zamyslet nad tím, jak vše řádně naplánovat, aby bylo okolí staveb co nejméně obtěžováno.

Občas od našich občanů slyším, že za vše můžou úředníci. Ale není to tak docela pravda. Ať již jde o opravy nebo nové stavby, vždy se plánují několik let nebo minimálně několik měsíců dopředu. Záleží na tom jakého rozsahu a o jaký typ stavby se jedná. 

Postup je asi takový : 

a) Nejdříve vedení města a následně rada města schválí záměr, co se bude buď v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu budovat. 

b) Na každou stavbu se musí připravit rozpočet a potřebné peníze se musí objevit v návrhu rozpočtu města na rok, ve kterém se má stavba realizovat. 

c) Po schválení rozpočtu města na příslušný rok, což se děje většinou v prosinci předcházejícího roku, se můžou začít připravovat výběrová řízení na zhotovitele staveb. 

To už je práce příslušného zodpovědného úředníka města. Ten ale musí dostat tzv. „noty“, kdy se co bude dělat, aby se stavba provedla v co nejkratším čase a bylo s tím je spojené co nejmenší obtěžování všech okolo ní. Tento termín se musí objevit jako závazný ukazatel ve vypsaném výběrovém řízení jednotlivých stavebních akcí. 

U dopravních staveb se nesmí ovšem zapomínat na širší souvislosti a možné návaznosti na další případné stavby. Od loňského roku mám pocit, že se na tuto důkladnou přípravu zapomíná nebo se nedělá důkladně tak jako dříve. Jinak nemůžu pochopit jak je možné, že se kříží termíny různých staveb navzájem.
Například prodloužení termínu na dokončení stavby mostu Jana Palacha a chodníků. Každý den prodloužení dokončení těchto staveb přináší zbytečný stres s tím spojený a díky objízdným trasám stojí spoustu peněz občany města. 
Další pro mě nepochopitelný termín je zahájení stavby rekonstrukce vstupu do Hankova domu. Proč se s rekonstrukcí začalo na začátku hlavní sezóny kulturních akcí v Hankově domě? Přesně ve stejný termín začaly taneční a divadelní představení. Na začátku školního roku chodí do divadla i školní mládež a teď tam je rozsáhlé staveniště. Navíc dochází k dokončení staveb v nevhodných klimatických podmínkách, které můžou mít nepříznivý vliv na konečnou kvalitu díla.

Na samotný závěr ještě jednou opakuji, že je chválihodné a potřebné opravovat městský majetek. Zároveň ale apeluji na pana starostu Jarolíma a místostarostu Helbicha: dbejte na zlepšení přípravy a lepší načasování jednotlivých staveb. 

Jan Bém
zastupitel (ODS) 

Související články
Otevření mostu se nekoná, rekonstrukce Heydukovky a Jaroměřské je prodloužena, Hankův dům bude hotový až na vánoce
Postřehy z jednání zastupitelstva dne 8. března 2018
Vaše komentáře

Přečteno 751x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
29.02.2024 13:00 - 29.02.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
29.02.2024 15:45 - 29.02.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi