Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Názory/fotky/videa

Mateřské centrum Žirafa volá SOS!

Redakce / 19.05.2020, Dvůr Králové nad Labem
Není Vám lhostejné vyžití pro nejmenší děti ve Dvoře Králové? Nám taky ne. Čtěte následující řádky, které se týkají aktuální situace v MC Žirafa.

FOTOGALERIE - Mateřské centrum Žirafa volá SOS!

Co je mateřské centrum Žirafa?

Mateřské centrum Žirafa (dále jen centrum) je občanské sdružení vzniklé z iniciativy rodičů pečujících o děti na mateřské a rodičovské dovolené. Jeho úkolem je maximálně podporovat maminky na mateřské dovolené v aktivní práci s dětmi. Během návštěvy centra jsou maminky v neustálé interakci se svými dětmi za pomoci programů pořádaných každý všední den. Maminky zajišťují činnost MC dobrovolně a bez nároku na finanční odměnu. Žirafa takto funguje již sedmnáct let.

Prostory MC Žirafa

Od roku 2009 má centrum pronajaté prostory od města v domě čp. 2 na náměstí T. G. Masaryka (nad městským informačním centrem). Má zde k dispozici několik místností, postupem času vybavených speciálně pro činnost dětí, je zde malá kuchyňka, WC s umyvadlem a také pěkná zahrádka s trampolinou, domečkem, houpačkami, malým posezením i pískovištěm. Tyto prostory se snažíme neustále zlepšovat. Pronájem se prodlužuje každý rok vždy na konci léta.

Financování provozu

Těšily jsme se, že se v červnu opět u nás v centru uvidíme a po vynucené pauze otevřeme, protože i my si potřebujeme na svůj provoz vydělat. Dotace města a “zapůjčení prostor” nám na financování nestačí, jsme závislí i na darech a akcích, které pořádáme. Samy se snažíme finanční prostředky získávat i přes jiné projekty: letos jsme se radovaly z grantu na 40 tisíc Kč, určeného na výměnu koberců a vybavení místností úložnými prostory. Chtěly jsme tyto peníze investovat do zvelebení současných prostor. 

Překvapivá rekonstrukce 

Jaké bylo naše překvapení, když nám 15. května 2020 přišel doporučeně dopis, že "s předstihem" nám město dává na vědomí, že se v objektu čp. 2 budou rekonstruovat střechy, tudíž naše činnost zaměřená na práci s dětmi bude po dobu rekonstrukce (cca 1 rok) úplně zastavena a město nemá k dispozici náhradní prostory vhodné pro naši činnost. O přesném termínu rekonstrukce nás bude město prý s předstihem informovat. Později nám bylo na naši žádost osobně sděleno, že se budeme muset vystěhovat v červenci 2020. Nájemní smlouvu máme do konce srpna. 

Nezvládnutá komunikace

Vnímáme, že jsme byli prostě vyhozeni. Protože o co jiného se jedná, když musíme najednou ukončit svou činnost, protože nemáme, kde ji provozovat. Nikdo s námi nekomunikoval, nikdo z města se nesnažil nás na danou situaci připravit nebo sám najít či nabídnout náhradní prostory. O tom, že se zde bude provádět rekonstrukce, již muselo město vědět dříve, minimálně při sestavování rozpočtu na rok 2020 (to je v srpnu 2019), kdy nás na tuto variantu mohlo upozornit. Na konci března 2020 došlo ke stěhování na půdě domu - opět bez našeho vědomí, ačkoliv byly využívány i “naše” prostory. 

Alternativy a řešení

Ukončení činnosti na půl roku či celý rok by pro naši organizaci znamenalo po současném již několikaměsíčním výpadku příjmů a také zpřetrhání vazeb mezi maminkami likvidaci celého centra. Poté, co nám byly oznámeny stavební práce, jsme proto šly za místostarostou města Janem Helbichem. Ten nám nabídl prostory v bývalé Městské tržnici. Kdo trochu zná Dvůr Králové, ví, že tento objekt vypadá dost zoufale a město ho kupovalo s tím, že ho bude rekonstruovat. Při prohlídce nám byly nabídnuty tři místnosti o celkové ploše cca 15x6 metrů, s WC na chodbě (v současnosti máme k dispozici prostory daleko větší) s tím, že se místnosti vymalují. O zanedbané podlaze, po které by lezly děti, se nikdo nezmínil. V budově se zároveň nachází kočičí útulek. Abychom mohly splnit všechny hygienické podmínky, musely by prostory být nejdříve rekonstruovány. Nikdo by do takového centra dobrovolně nechodil. Při dotazu na jiné prostory nám bylo řečeno, že ty jsou nutné nejdříve zrekonstruovat. Navíc nám nebyli schopni na městě ani říct, zda se za rok do současných prostor budeme moc vrátit. 

Máme tedy rovnou skončit? 

Hledáme nové prostory

Nechceme se smířit s tím, že bychom měly skončit s naší činností. V našem městě už je takhle málo příležitostí pro činnost s malými dětmi. Byla by velká škoda ztratit i tuto. Pokud Město Dvůr Králové nemá vymírat, tak jako doposud, je potřeba, aby město podporovalo rodiny s dětmi.

Rozumíme a jsme rády, že město se pustilo do rekonstrukce jedné ze svých budov. Ovšem byla zcela podceněna komunikace se stávajícími nájemníky. A nevidíme snahu naše aktivity dále podporovat. Bohužel pokud se nám v tomto šibeničním termínu nepodaří najít vhodné prostory pro pokračování našeho spolku, budeme nejen muset vrátit grant na 40 000 Kč na vybavení MC, ale hrozí, že centrum zanikne.

Chystáme se o celé záležitosti informovat na nejbližším zastupitelstvu. Zároveň již začínáme hledat jiné vhodné prostory pro naše centrum a k tomu potřebujeme Vaši pomoc!

Pokud byste věděli o vhodných prostorách, případně věděli koho oslovit, kontaktujte nás, budeme Vám vděční za každou pomoc.

Kolektiv maminek MC Žirafa

http://www.mc-zirafa.cz


Související články
Reakce na článek „Mateřské centrum Žirafa volá SOS!“ zveřejněný dne 19. května 2020
MC Žirafa se ve Dvoře Králové nestěhuje poprvé
Městské informační centrum se stěhuje v hlavní sezoně, částečně jej nahradí informační panely
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1773x
 
Hodnocení článku:
26.01.2022 - Zdravotnické zařízení VIVIDUS East, s.r.o., se od 1.února 2022 mění na CELOP, s.r.o. (Centrum lůžkové ošetřovatelské péče).
25.01.2022 - V pátek 28. ledna dojde k položení základního kamene stavby nového pavilonu A Oblastní nemocnice Jičín.
20.01.2022 - Dotační program Ministerstva kultury na zachování a obnovu kulturních památek nebude pro rok 2022 z důvodu vládních opatření vyhlášen.

Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí