Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Nasik Kiriakovský

Pro někoho utopie, pro mne vize a budoucnost

Redakce / 25.07.2016
Jistě si všichni pamatujeme společnou prezentaci Města Dvůr Králové nad Labem a AŽD Praha, jak inovativně využít teplárenskou vlečku pro osobní vlakovou dopravu. Prezentační jízda odpovědných politiků, krajských úředníků, mnoha železničních odborníků za účasti řady novinářů zapůjčeným vlakem, nenechala nikoho v našem městě v klidu.

FOTOGALERIE - Pro někoho utopie, pro mne vize a budoucnost

Je velká škoda, že tisk a televize přinesly o akci jen základní informace. Nikdo nedokázal v mediích odprezentovat konkrétní důvody, které při prezentaci také zazněly, proč je tento projekt ze strany odborníků a politiků podporován a jaké další synergické efekty městu a kraji přinese. 

Dovolím si zde proto některé, zatím neprezentované důvody připomenout a zároveň odpovědět na otázky, které se objevily na sociálních sítích a webových stránkách města.

Videoreportáž portálu Kralovedvorsko.cz z prezentační jízdy po vlečce.
 

Historicky se jedná o již třetí, nebo spíše čtvrtý, pokus o přivedení osobní vlakové dopravy do centra města od roku 1910. Naši předkové o tomto řešení vlakové dopravy vážně uvažovali. Architektonicko-urbanistická výstava nejenom na toto téma v roce 1949, pořádaná na tehdejším okresním úřadě, toho byla důkazem. Poslední dokumenty o zprovoznění vlečky v novodobé historii se datují do let 1993-94 a jednalo se o strategickou dopravní studii zpracovanou úsekem rozvoje SŽDC Praha a následně pak v letech 2013-2014 jako variantní řešení studie proveditelnosti. 

Nikdy ale nebylo město tak blízko k možnosti záměr v dohledné budoucnosti zrealizovat tak, jak tomu je dnes. V současné době vše „nahrává“ k realizaci tohoto inovativního dopravního záměru. Je to zejména díky tomu, že stát zastoupený jinak Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) na základě doporučení a dlouhodobé strategie EU velmi zodpovědně přistupuje k elektrifikaci a celkovému využívání našich hlavních meziregionálních tratí. Mezi tratě vhodné pro elektrifikaci a nové dopravní modely osobní přepravy v budoucnosti byla vybrána i trať vedoucí okolo našeho města, spojující tři krajská města – Pardubice - Hradec Králové - Liberec.

Naším jediným cílem ale není jenom zprovoznit a elektrifikovat vlečku a přivézt osobní vlakovou dopravu do centra, ale zejména také ekonomicky a provozně stabilizovat náš městský centrální zdroj tepla, kterým je naše Teplárna Dvůr Králové nad Labem. ČEZ, vlastník teplárny, dlouhodobě nevyužívá v maximální míře její celkovou výrobní kapacitu (po „zhroucení“ výroby v závodech TIBY, Strojtexu atd. není v podstatě komu dodávat) a teplárna je pro ČEZ spíš ekonomicko-provozní problém, než přínos. 

Jinými slovy, teplárna, která nedodává energii do průmyslových podniků má velmi nejistou budoucnost!

 Mohlo by se tedy stát, že ČEZu dojdou v budoucnosti inovativní nápady na eliminaci nedostatečně využívané výrobní kapacity výroby elektrické energie a horké vody a bude tím pádem z čistě ekonomických důvodů donucen služby teplárny přehodnotit a následně třeba i logicky zdražit, což bude mít určitě negativní dopad hlavně na naše občany v bytovém fondu města, který je na teplárně závislý!

Proto ČEZ aktivitu města, týkající se elektrifikace železničních tratí v okolí Dvora Králové nad Labem, vítá a jednoznačně podporuje, neboť v tom vidí možnost, že by se teplárna stala plnohodnotným zdrojem elektrické energie pro tyto tratě a její budoucnost by tak byla na mnoho let zajištěna. Vedení ČEZu proto doporučilo prodej vlečky SŽDC tak, aby se v budoucnosti stala součástí sítě státních tratí a bylo do ní možno tedy z prostředků státu a EU i významně investovat, například i do tolik potřebného zabezpečení železničních přejezdů silnic v Lipnici a ve městě samotném. 

A to zde nepíšu o tom, jaké významné ekonomické přínosy v řádech milionů korun získá město tímto projektem např. z úspory na spolufinancování (dotování) MHD a na ní navazujících spojů autobusové dopravy.

Výstavbou nového společného dopravního terminálu v prostoru ulice 28. října (dnes zanedbaná skladová plocha u kolejí vlečky, naproti hlavnímu vchodu do teplárny, sousedící s hlavní budovou družstva Vánoční ozdoby) vyřešíme nejenom tolik potřebný moderní dopravní TERMINÁL, který umožní všem cestujícím bez dnes nutných přejezdů využívat jak dopravu vlakem, tak autobusem nebo autem, či na kole (cyklostezka a záchytné parkoviště jsou vzdáleny jen několik desítek metrů), ale i velmi neutěšený stav celého území, kterým se naše město určitě nemůže v žádném případě chlubit.

Nasik Kiriakovský
zastupitel města, koordinátor projektu


Související články
Změny jízdních řádů v kraji reflektují požadavky cestujících. Dvoukolejný úsek železnice zrychlí dopravu mezi Hradcem a Pardubicemi
Proč máme vlakové nádraží tak daleko?!
Proč na modernizované železnici stále obsluha točí klikou u závor!
Výluka na železniční trati Hradec Králové-Jaroměř potrvá do 2. srpna, zavádí se i přímé autobusové linky
Stavba D11 do Jaroměře by mohla začít na přelomu 2017/2018, patří mezi prioritní stavby
Rada kraje schválila na jednom z posledních zasedání rekonstrukce silnic za půl miliardy korun. Na hranicích s Polskem.
Studenti fakulty architektury VUT Brno budou navrhovat vlakový a autobusový terminál ve Dvoře Králové nad Labem
Po celý červen bude doprava v ulici Heydukova svedena do jednoho pruhu
Teplárna ve Dvoře Králové prochází kompletní modernizací
Vaše komentáře
NAPROSTO NESOUHLASÍM !Občan blízko vlečky, 18.07.2017 11:38, Reagovat
Toto šílenství přinese další obrovský hluk lidem, kteří bydlí v blízkosti vlečky (této tratě). Zastupitelé by měli zrušit také lety letadel ze Žirče. Letadla létají nízko a "terorizují" obyvatele hlavně v sobotu a v neděli. FUJ, ŽE SE NESTYDÍTE !!!
Vítám, 27.07.2016 21:32, Reagovat
Musíte dávat pozor,aby jste modrým strakám nešlápli na brka.JInak nápad jako ovčan vítám
Nový terminál pro autobusovou i vlakovou dopravu, 27.07.2016 10:19, Reagovat
Tento nápad vítám.Nedávno jsem mněl možnost navštívit Svobodu nad Úpou,a cestovat z nového terminálu,na jedné straně autobusy a na straně druhé kolej pro vlak. Kdyby se to povedlo vyřešit podobně i ve Dvoře Králové,myslím,že by to bylo velkým přínosem nejen pro město samé,ale i pro celý náš region.
26.07.2016 14:54, Reagovat
A co společný terminál i pro říční dopravu !

Přečteno 2903x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
12.06.2024 18:00 - 12.06.2024 19:30
Velká taneční show ANGELES Dance Group
12.06.2024 15:45 - 12.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku