Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Restauraci v Nemojově provozuje obec. Snaží se jí navrátit původní slávu.

Redakce / 12.05.2017, Nemojov
Prostorná restaurace v Nemojově pouhých 7 km od Dvora Králové nad Labem měla v minulosti rozhodně svůj význam nejen pro místní obyvatele. Byla vyhledáváným místem konání svateb a také tradičních tanečků pro starší. Bohužel častá výměna provozovatelů reputaci restaurace, která je v majetku obce, ublížila. V současné době je tato restaurace jedním z gastronomických zařízení, jehož provozovatelem se po zavedení EET stala sama obec. Nejen pro obec velikosti Nemojova (730 obyv.) je to důležitý mezník. Na důvody tohoto postupu jsme se zeptali současného starosty Davida Pěničky.

FOTOGALERIE - Restaurace v Nemojově


Jaké období by se dalo zpětně nazvat jako nejlepším pro vaši restauraci? Pamatujete si ho?

Vím, že restaurace byla stavěna v akci Z zdejšími lidmi, a co já pamatuji, vždy se tam udávaly důležité akce od plesů po schůze a snad v minulosti i volby, ale to nevím jistě. Byla období, kdy byla restaurace velmi vyhledávaná a kdy tomu bohužel tak nebylo. Nejlepší období byla asi dvě. První bylo hned po revoluci, kdy byl provozovatelem pan Ladislav Semerák. Dobře se tam vařilo a myslím, že měla tehdy úspěch. Bohužel přes neshody s tehdejším vedením byl odejit a následně si založil svůj penzion. Další velmi významný a vzpomínaný nájemce dnes již bohužel není mezi námi - byl jím Rostislav Ježek. Ten zde v letech 1999-2002 provozoval vzpomínané zábavy. To byla restaurace často plná k prasknutí a akce byly známé široko daleko. Bohužel opět snad odešel po neshodách s vedením obce.


Poslední nájemce vzdal loni provoz restaurace z důvodu EET. Jak jste byl spokojen s jeho činností?

Rád bych uvedl, že před posledním nájemcem byl provozovatelem pan Michal Budina. On restauraci výrazně opravil a zútulnil. Provozoval restauraci asi 6 nebo 7 let a fungovala velmi slušně. Bohužel potom začal mít zdravotní problémy a rozhodl se, že skončí. Vyhlásili jsem výběrové řízení a přihlásila se rodina z obce, která provozovala občerstvení na různých akcích. Věděli jsme, že dobře vaří a prostor jí poskytli. Bohužel velmi brzy přišly, dle mého názoru, chyby, které nepřijali místní obyvatelé a začali to dávat provozovateli najevo. To nemohli ustát. Nechtěl jsem a ani jsem nemohl zasahovat do podnikatelských kroků nájemce, i když jsem s mnohými kroky hluboce nesouhlasil. Vím, že v minulosti zasahování obce nikam nevedlo. Myslím si, že EET pro ně byla rána z milosti. Je to však moje domněnka. Nikdy mi to takto neřekli.


Inzerát na nového provozovatele jsem zahlédla na vaší úřední desce na podzim loňského roku (listopad 2016). Ozval se nějaký zájemce?

Inzerát byl zveřejněn na facebooku, na obecním webu a samozřejmě i na úřední desce, přesto  bohužel žádný zájemce konkrétní nabídku nepodal. Takové lehké oťukávání bylo, ale nic víc.


Kdy vás napadlo, že by restauraci mohla provozovat sama obec a co vás k tomu vedlo?

Z historie víme, že restaurace byla velice dobře životaschopná. Zastupitelstvo v podstatě hned schválilo, že do toho jdeme. Měli jsme a máme poradní hlas v panu Budinovi. To nám taky významně pomohlo. Uvědomoval jsem si však, že potřebuji schopný a aktivní personál.


Takže k tomuto rozhodnutí vás přivedl fakt, že tato restaurace s dobrým personálem bude prosperovat?

Přesně tak. Nechtěl jsem věčně dotovat restauraci, i když mi bylo více než jasné, že tomu tak zpočátku bude. Přivést zákazníky, přesvědčit je o kvalitě, udržet ji a následně rozvíjet bude velmi těžké.


Jaký je váš názor na roli restaurace v malých obcích? Zaslouží si podporu obce, i kdyby neprosperovala?

To je velmi složitá otázka. Rozpočty obce, včetně té naší, bývají velmi napjaté. Vím to podle investic, nákladů na provoz a podle "přídělů", které nám dá stát. Z toho trochu, co máme, máme dělat ještě další ztrátovou činnost? Ne, děkuji. Bohužel restaurace je místo, kde se lidi scházejí a spolu debatují, smějí se, nadávají na poměry a podobně. Naše obec má přes 730 obyvatel a bez restaurace skončí společenský život. Pro menší obce, které vlastní restauraci naší velikosti, to je, uznávám, téměř neřešitelné. Je však otázka, v jakém rozsahu bude provoz probíhat. Když se nebude vařit a bude jen výčep večer od 16:00 do 22:00 hod. a případně studená kuchyně a sál pro 20-50 lidí, zvládne to jeden člověk a možná občas výpomoc. Měsíční náklady na personál i s odvody jsou cca 26 tisíc Kč. Energie velice hrubým odhadem činí 6 tisíc Kč, nápoje a zboží se musí zkonzumovat, tam ztráta nesmí být. Já bych do podobného projektu šel i na menší vesnici v podobě, jakou jsem uvedl.


Měl jste před tím nějaké zkušenosti s provozováním restaurace?

Ani ťuk. Pouze nějakou představu doplněnou o několik konzultací s bývalým provozovatelem Michalem Budinou, který dle mého názoru, uměl dělat hospodu tak, jak se má.


Zaskočilo vás něčím podnikání v gastronomii?

Vzhledem k mé původní profesi, kterou dělám i nyní, o tom něco vím. Je to však opravdu řehole a jít do toho s nulou je v podstatě nemožné. Neustálé přemlouvání personálu, promlouvání k lidem, aby to měli jako svoji vizitku, to je největší úkol. Samozřejmě tím, že to je obecní záležitost, musím více vnímat i záporné reakce. Musím se je snažit řešit a více nad tím přemýšlet. Hygienické předpisy jsou přísné a musíme řešit i věci, které u nás dosud nebyly.


Jaké jsou pro vás teď nejpalčivější problémy, jaké musíte v restauraci řešit? 

Troufnu si říci, že výčep a obsluha k lidem je v dobré kvalitě. Bohužel v kuchyni dochází k určitým třením a nyní je aktivně řešíme. Myslím si, že s novým kuchařem, který vnese do naší kuchyně odbornost, přehled a kvalitu, která chytne klienty za chuťové pohárky, bude již i toto vyřešené. Také ladíme předpisy a konzultujeme věci s hygienou, aby bylo vše, jak má.


Musela obec do objektu investovat nebo jste zdědili vybavení po předchozích nájemcích?

Bohužel naše počáteční investice byly poměrně vysoké, protože nedošlo k dohodě s bývalým nájemcem na odkoupení původních věcí. Byly to staré věci a výsledná částka byla taková, že bychom celkovou sumu těžko obhájili před voliči. Proto jsme raději nakoupili vybavení nové, většinou se slevami, odečetli DPH.


Je začátek května a předpokládám, že restaurace ještě nevydělává a hledá svoji ztracenou pozici v regionu. Jaké jsou vaše vize?

Ano, říkáte to přesně. Blížíme se k nulovým číslům, to bych rád zdůraznil, ale stále jsme ještě v červených číslech. Rád bych uvedl, že DPH a nutnost vše oficiálně odvádět ve výsledku znamená ztrátu. Já jako zastánce EET bych asi neměl takhle mluvit, ale to je fakt. Musíme se ještě trochu snažit. Snažíme se o poctivou kuchyni, kde bude chutnat. Personál, který je usměvavý a ochotný. Pořídili jsme velké plátno a projekci na sportovní přenosy. Je možné se bavit i o prezentacích firem díky velkému sálu. Naše restaurace má kapacitu 130 míst a vím, že potenciál sálu je velký. Máme tady velké parkoviště pro minimálně 30 aut. To je výhoda, kterou musíme využít. Uvažujeme o občasných zábavách jako československá diskotéka atd. Lidi nejen u nás, ale i jinde v okolí se chtějí bavit. Nyní není kde. Máme touhu zaplnit místo na trhu a na Královédvorsku. Restaurace je nekuřácká. Myslím ale, že to není na škodu. Ale stále ještě nejsme ani na nule.


Již nyní nabízíte denní menu a máte otevřeno 6 dnů v týdnu. Má restaurace svůj web, na kterém si lidé mohou přečíst vaši nabídku a případně se dozvědět o nejbližších plánovaných akcích?

Zavřeno máme v pondělí - je to již strašně dlouhá tradice, kterou možná jednou změníme, ale zatím ještě nenastal čas. Fungujeme zatím na facebooku Restaurace Nemojov, webové stránky budou spouštěny během května na www.restaurace-nemojov.com.

Děkuji za rozhovor a přeji brzké dosažení černých čísel. 

Kateřina Sekyrková

Související články
Andrej Babiš navštívil v sobotu gastronomické podniky na Královédvorsku
V Nemojově dnes dopoledne havaroval kamion s návěsem. Hasiči zachytili 700 l nafty
Koloniály v malých obcích nahrazují pojízdné prodejny. Někde to řeší obec vlastním obchodem
Obec Nemojov hledá provozovatele obecní restaurace, vaří se však stále
Vaše komentáře
Nefunkční webJan, 29.08.2019 13:21, Reagovat
Stránky
www.restaurace-nemojov.com
nefungují.
Než do nějaké restaurace jedu, rád se podívám předem na jídelní lístek, případně na polední menu.
Proto do této restaurace nejedu.
Pochvala, 4.03.2018 13:28, Reagovat
Dobrý den, musím se podělit o svůj zážitek ... Včera jsme navštívili Vaši restauraci, čas od času tak činíme. Je umístěna u velkého parkoviště, pod silnicí, v klidném prostředí a i uvnitř na Vás dýchne pohodová atmosféra, obzvláště, když je zatopeno v krbu. V restauraci je čisto, ale co hlavně, obsluhuje Vás příjemná a vstřícná obsluha, která Vám naservíruje jídlo, o kterém se Vám může jenom snít! Dali jsme si bramborovou polévku - vynikající, poté jsme pokračovali kuřecím řízkem s bramborovou kaší a s oblohou - vynikající, a na závěr jsme si povolili lívanečky s borůvkami a se šlehačkou. Marně mně žena napomínala, abych talíř nevylizoval, že se to nedělá, a že se na mně všichni dívají, to se prostě nedalo vydržet!!! Výběr jídel úžasný, jedno lepší než druhé, navíc jsem ani netušil, že na druhé straně lístku se nachází nabídka hamburgerů a steaků ... Vaše restaurace nemá chybu, kde jste vzali tu kuchařku, či kuchaře, ta-ten by měl vařit v Alkrónu ..!!! Všem moc děkujeme a Vám, pane starosto také, že jste zachránil tak důležitou část života obce. Už se těšíme na další papáničko u Vás! S úctou k Vám všem, Ivan Hašek
I když jsem se zařekla...., 30.05.2017 21:45, Reagovat
I když jsem se zařekla, že se nebudu k tomu vyjadřovat, nedá mi to a dovoluji si, pane starosto, jistá upřesnění.
1) Panu Semerákovi dala obec výpověď z pronájmu restaurace z toho důvodu, že odmítl přistoupit na zvýšené nájemné, cca o 1-2 tis. Kč měs. Je to již dvacet let, takže přesné údaje si už nepamatuji, ale více to nebylo. Načež pan Semerák odešel a zahájil stavbu svého penzionu, bez stavebního povolení, částečně na obecní komunikaci, takže další problém….

2) Rosťa Ježek byl skutečně dobrý kuchař i dobrý člověk. Po třech letech nepřetržitého provozu mi sdělil, že je již velmi unavený, neměl celou dobu dovolenou a děti ho téměř neznají, takže skončí a půjde se přihlásit na ÚP a poté vařit někam na hory. Nabízela jsem mu, aby hospodu na měsíc zavřel, přestože byla sezona, a odpočinul si. Ale byl již rozhodnutý. S Rosťou měla obec pouze jediný problém, a to, když umožňoval tzv. předváděčky, tzv. šmejdům. Nepřišlo nám vhodné, aby obecní nemovitost sloužila k těmto účelům. Budoucnost dala nakonec obci zapravdu. Skončil s nimi a pokračoval dál. Uživil se dobře i bez nich, protože to byl šikovný a pracovitý člověk. Později si pronajal restauraci v Bílé Třemešné, kde jsem ho navštívila a kde se mu, podle jeho slov, velmi líbilo. Po čase skončil i tam, a po krátké době, bohužel, skončil i jeho život.
3) Až bude, pane starosto, obec provozovat víceméně úspěšně hospodu dva roky se ziskem alespoň stálého příjmu s nájemného, bude dobré, když teprve potom přistoupíte ke kritice předchozích zastupitelstev a nájemců.
Konkrétní údaje můžete získat z obecního archívu, aniž by jste se musel odkazovat na „údajné“ informace různých informátorů……

Libuše Zavoralová, bývalá starostka obce Nemojov
RaJ neboli Socialistické restaurace, 13.05.2017 10:22, Reagovat
Přeju panu starostovi a tím i celému Nemojovu aby na provoz nedopláceli. Ale my starší pamatujeme, jak to fungovalo. Z cizího krev neteče, plat zaměstnancům jde i když je hospoda prázdná, provozní dobu přetáhnout pro pár pivařů se nevyplatí..atd.atd. To vás ani bůh Babiš nezachrání. Držím palce.

Přečteno 7434x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí