Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Známe záměr a termíny výstavby výrobní haly firmy KARSIT v průmyslové zóně Zboží ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce / 13.06.2016, Dvůr Králové nad Labem
Na posledním (červnovém) zastupitelstvu se představili zástupci nejvážnějšího zájemce o průmyslovou zónu ve Dvoře Králové nad Labem - firmy KARSIT, se kterou by měla být dle usnesení zastupitelstva sepsána smlouva o prodeji. Ing. Jindřich Brixi a Ing. Petr Kilevník prezentovali na zastupitelstvu záměry firmy a to včetně termínů výstavby, které nás opravdu překvapily. My vám tyto informace přinášíme prostčednictívm rozhovoru se zmíněnými zástupci firmy Karsit. Ale nejnovější zprávou je, že dnes se na pozemcích průmyslové zóny právě provádí geologický průzkum, který si objednalo město.

FOTOGALERIE - Vizualizace výrobní haly Karsit v průmyslové zóně Zboží


 

Přepis rozhovoru

Já tady mám dva zástupce firmy Karsit, která se chystá postavit tady ve Dvoře Králové továrnu. Prosím upřesněte nám, co byste měli vyrábět tady ve Dvoře Králové?

Tak naším hlavním sortimentem budou z části náhradní díly, kde jsme dneska velkými partnery pro Škoda auto a máme podporu pro další koncernovou značku. Předpokládáme, že se můžeme rozšířit i do oblasti hliníkových náhradních dílů - nebudu specifikovat blíž - pro novou koncernovou značku. A samozřejmě se soustředíme i na sériovou výrobu pro automobilový průmysl, chceme vyrábět lisované a svařované díly, které se potom dále zpracovávají ve svařovnách přímo u výrobců, to znamená části podlah a dalších částí do karoserií.

Takže to znamená, že budete zaměstnávat jenom dělníky bez kvalifikace, nebo jaká by měla být struktura lidí, kteří zde budou pracovat?

To rozhodně neplatí v žádném případě, protože ta technika, kterou dneska připravujeme, je na úrovni, která odpovídá ani ne evropské, ale spíš světové špičce. To znamená, že chceme být na vysoké úrovni automobilového průmyslu a naše technika bude vyžadovat vysoce kvalifikované síly. Doufáme, že těch méně kvalifikovaných bude významně menší část z celkového počtu zaměstnanců.

Průzkumné práce již začalyV pondělí 13. června se do země "na kopečku" průmyslové zóny Zboží ve Dvoře Králové nad Labem ponořila první vrtná souprava, aby zjistila goeologické podloží průmyslové zóny. Těchto průzkumných vrtů bude celkem 10 a tyto práce si objednalo město. Na základě jejich výsledků budou postupovat zemní práce v této lokalitě. 

A kolik tedy bude celkem zaměstnanců?

Počítáme zhruba 318 zaměstnanců v první etapě.

Na vaší prezentaci na zastupitelstvu mne zaujaly i termíny. Já jsem si vždy říkal, továrna je něco, co bude, co možná bude, a kdoví jestli vůbec bude, ale vy jste mluvili v řádech měsíců. Jaké jsou vaše optimistické představy o tom, kdy se projekt zrealizuje?

Ta naše optimistická varianta je zahájení výstavby již v první polovině příštího roku (rok 2017 - pozn. redakce). Termíny, které máme u našich zákazníků, jsou směřovány tak, abychom v závěru roku 2018 už byli připraveni a už i vyráběli. Než vyjede první auto, tak technologie u dodavatelů (tedy u nás) musí být připraveny 6 měsíců ve 100% stavu k dodávkám. Jestliže nové auto má vyjet v roce 2019, tak v roce 2018 musí být technologie už připraveny k výrobě.

Tak to je první etapa - termín je parádní. V prezentaci ale zazněla i další etapa. Jak to vypadá případně dál, pokud se toto podaří?

Samozřejmě musíme nejdříve naplnit kapacity v tomto stavu na ploše asi 24 000m2 a předpokládáme, že zhruba do 5 letech od spuštění výroby se bude uvažovat o dalším rozšíření výroby. Samozřejmě to záleží i na tom, jak se bude vyvíjet automobilový trh, který je dneska naším hlavním. Takže v horizontu dalších sedmi až osmi let by se dalo uvažovat o dalším rozšíření.

Na zastupitelstvu zaznělo i to, že byste byli schopni pomoci městu se zajištěním dotačních prostředků na obchvat. Tedy využít vazbu na velkou továrnu, která je velkým dodavatelem koncernu Škoda. Jak konkrétněji by to bylo?

Jestliže kraj podporuje výstavbu průmyslové zóny v Kvasinách, tak předpokládáme, že stávající garnitura politiků, kteří jsou ve vedení, určitě budou podporovat i průmyslové zóny další. A ten rozvoj je v celém kraji -  a přeci ta odpovědnost krajských zastupitelů je za celou oblast a ne jen za jednu část, jednu lokalitu. Takže si myslíme, že když budou projekty připraveny a budou k dispozici zdroje, tak určitě to je ta nejlepší příprava a největší důvod k tomu, celý projekt realizovat. 

Děkuji za rozhovor

Jan Holan

www.kralovedvorsko.cz

Související články
Průmyslová zóna už má kupce jistého, vyhrál Karsit
Vážné problémy při schvalování stavby továrny Karsit ve Dvoře Králové n. L.
Kde je zakopaný pes? Lakovna nové továrny Karsit ve Zboží
Setkání ředitele Juty Jiřího Hlavatého s občany - zvukový záznam
Karsit dál bojuje o továrnu ve Dvoře Králové! Přečtěte si kompletní vyjádření majitele firmy pana Františka Řípy
Vaše komentáře

Přečteno 3624x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)

Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
12.06.2024 18:00 - 12.06.2024 19:30
Velká taneční show ANGELES Dance Group
12.06.2024 15:45 - 12.06.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku