Vyhledej
Královédvorsko > Sport

Stovka královédvorských sokolů na XVI. všesokolském sletu v Praze

Redakce / 20.07.2018, Královédvorsko, sokol.kralovedvorsko.cz
První červencový týden vyvrcholilo celoroční úsilí sokolů krásným XVI. všesokolským sletem v Praze. Sokolové zúročili všechny své nácviky, secvičné i regionální cvičení do tohoto jedinečného svátku bratrství, přátelství a pospolitosti. Sletu v Praze se účastnilo 15 tisíc sokolů nejen z naší vlasti, ale z celého světa. Tyršovy myšlenky totiž nalezly živnou půdu všude tam, kde se během více než 150 let usídlili Češi a Slováci. Mezi účastníky sletu se neztratila ani stovka královédvorských sokolů.

FOTOGALERIE - Královédvorští sokolové na sletu v Praze 2018

FOTOGALERIE - XVI. vššesokolský slet v Praze

Sletový týden byl zahájen v neděli 1. července 2018 sletovým průvodem. Počasí bylo skvělé, atmosféra výtečná. Průvod prošel z Václavského náměstí přes Národní třídu, po Smetanově nábřeží, kolem Rudolfina, Pařížskou třídou na Staroměstské náměstí pozdravován nejen Pražany, ale také řadou turistů. 
Průvod 42 domácích žup a také žup zahraničních trval přes dvě hodiny. V čele župy Podkrkonošské pochodovali naši praporečníci bratři Hojní a také početná skupina v historických krojích. Bratři Hojní se pak s prapory zúčastnili také ekumenické mše v katedrále svatého Víta, kterou celebroval arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka. 
Večer proběhlo slavnostní zahájení XVI. sletu v Národním divadle, kterého se zúčastnily čtyři naše zástupkyně. Zhlédly představení Naši furianti v podání sokolských ochotníků z Divadla pod Petřínem. Bylo to poprvé v historii, kdy na prknech ND vystoupili se svým představením ochotníci. V závěru si celé osazenstvo divadla, herci i diváci, zazpívalo v neskutečné atmosféře společně Lví silou. Pěkná byla i atmosféra na trase Tyršův dům - Petřín, kterou absolvovaly stovky sokolů všech věkových kategorií pod heslem Rozsvítíme Petřín!
A skutečně. Na Petříně se rozsvítily lampiony, baterky, svítilny i chemická světla. I zde byla krásná sletová atmosféra, ke které přispělo i nádherné letní počasí. Prohlédnout si rozsvícenou večerní Prahu - to byl neopakovatelný zážitek pro všechny.
V dalších dnech začaly zkoušky na stadionu. Cvičenci absolvovali řazení do proudů, nácvik nástupů i skladeb, vše proto, aby našli právě tu svou značku. Počasí bylo parné, a tak cvičenci využili možnost jít si zaplavat na koupaliště Slavie. Všichni si tu zařádili do sytosti.
Během sletových dní jsme toho však stihli mnohem víc. Mladší děti se byly podívat na vystoupení našich gymnastek na sletovém pódiu, zařádit si v lanovém parku i v parku vodních hrátek, prohlédly si i výstavu loutek, ti starší si zase vyzkoušeli Laser Game a Jump park, ženy si vyšly na Vyšehrad, navštívily kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici a další památky.
Všichni společně jsme navštívili Sokol Gala, přehlídku toho nejlepšího, co mohou sokolové v oblasti výkonnostního a vrcholového sportu nabídnout. Divákům zde předvedlo své dovednosti na 500 vystupujících zástupců více než 20 tradičních i méně tradičních sportů zastoupených v České obci sokolské a také zahraniční hosté z Kanady, Dánska a Slovinska. Pořad byl komponovaný ze sportovních a tanečních vystoupení, doprovázený unikátními archivními záběry slavných sokolských sportovců a mluveným slovem komentátorů. Vedle sportů, které se představily na Sokol Gala v minulých sletech, byly k vidění i některé premiéry. V programu se objevil akrobatický rokenrol, badminton, basketbal, moderní gymnastika, capoeira, florbal, házená, judo, krasojízda, mašeři, mažoretky, rope skipping, sportovní gymnastika, stolní tenis, šerm, šplh, taekwondo, taneční sport, tenis, trampolíny, teamgym, volejbal a zápas. Mezi sportovci, kteří v programu vystoupili, bylo mnoho mistrů republiky nebo účastníků i medailistů z mistrovství Evropy a světa. Celý program, včetně úvodního vystoupení souboru La Putyka, byl orámován motivem stoletého výročí vzniku československého státu. Sokol Gala 2018 zaznamenal i jednu velkou premiéru: převážná část vystoupení byla živě doprovázena stohlavým orchestrem pod vedením Joela Hány. Základ tohoto hudebního tělesa tvořil Symfonický orchestr Sokola Brno I a Police Symphony Orchestra. Atmosféra v O2 aréně byla úžasná, a tak jsme si kromě nádherných sportovních zážitků odnášeli výbornou náladu a už jsme se moc těšili na sletová vystoupení.
Sletové programy byly dva: ve čtvrtek to byl program večerní se světelnými efekty, v pátek pak odpolední program. Oba programy, stejně jako ostatní sletové akce byly pojaty jako velká oslava stého výročí vzniku naší republiky, pocta všem, kteří se o vznik republiky i její ochranu ve zlých dobách zasloužili. Při zahájení nastoupily na plochu historické prapory, mezi nimi i dva královédvorské, aby byly odekorovány pamětními stuhami. Na koni přijely oživlé historické osobnosti, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik a Dr. Miroslav Tyrš. 
Atmosféra na tribunách i na ploše připomínala veliký kotel nadšení a emocí. Vlajky byly vztyčeny za zvuků české i slovenské stání hymny. Choreografie sletových skladeb tvořily na ploše pestré obrazce, které teprve na stadionu v Edenu daly vyniknout nápadům autorů. Směsice nejrůznějších dojmů cvičenců, zodpovědnost nepokazit ostatním skladbu, nervozita abych naššel tu svoji značku, dojetí, hrdost na sounáležitost k celku, radost ze společného díla, to jsou jen střípky myšlenek, které se honily hlavou. A na závěr příchod Jana Žižky, svatého Václava, Karla IV., Komenského, babičky i Dr. Tyrše, aby vzápětí za tónů fanfár z opery Libuše přišla sama kněžna Libuše se svým proroctvím o tom, že český národ nikdy neskoná.
Co říci na závěr? 
Největší česká sportovní akce letošního roku se vydařila. Přinesla všem účastníkům nezapomenutelné zážitky a dodala sokolům zdravé sebevědomí a hrdost nad tím, co společnými silami dokázali. 
XVI. všesokolský slet skončil, ať žije XVII. všesokolský slet v roce 2024!

Pavlína Špatenková

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

Související články
Sletová štafeta - Sokolové ze Dvora Králové měli na starosti úsek ze Dvora Králové do Jaroměře
Česká televize v Sokole Dvůr Králové natáčela pořad s Eliškou Karešovou - autorkou loga Všesokolského sletu a spolu se sestrou Kateřinou také spoluautorkou jedné ze skladeb sletu
Sokolský slet - podívejte se na videa z historie pradávné i celkem nedávné
Krajská prezentace sportovních organizací Královéhradeckého kraje s představením sokolských sletových skladeb
Župní sokolský slet - podívejte se na videoreportáž a fotogalerii
Vaše komentáře

Přečteno 1027x