Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > koupaliště

Není pravda, že se rekonstrukce bazénu setkala s odporem jeho uživatelů. (reakce na článek vedení města o budoucnosti koupaliště)

Redakce / 5.07.2021, Dvůr Králové nad Labem
Za Tyršův plavecký klub bychom rádi reagovali na článek, který vyšel 30. 6. 2021 na webu města a také v radničních listech města Dvora Králové nad Labem.

FOTOGALERIE - Reakce na článek vedení města o budoucnosti Tyršova koupaliště

V první řadě bychom chtěli říci, že si velmi přejeme úspěšnou a kvalitní rekonstrukci rekreačního bazénu, stejně jako rozvoj a údržbu celého areálu Tyršova koupaliště. Chceme však také poukazovat na kvality, které naše koupaliště má. Je totiž unikátním příkladem kvalitní krajinářské a zahradní architektury z pera Josefa Kumpána a ruku na srdce, mnoho dalších podobných krás nemáme. Tu poslední nedotčenou, Sochorovu vilu od Josefa Gočára, rozjezdil bezdůvodně buldozer.


Text je reakcí na tento článek vedení města

Asi není pochyb o tom, že opatrný a ohleduplný přístup by měla mít i samotná radnice. Doposud tomu tak ale nebylo. Jak je v článku zmíněno, návrhem bazénu byla pověřena pražská projekční kancelář h – projekt, s. r. o. Stejná kancelář, která stojí i za návrhem rekonstrukce ze začátku tisíciletí. O té ale sám pan místostarosta mluví jako o nevydařené. Kde je tedy záruka toho, že by to tentokrát nebylo jinak?

Přesně toto bylo sdělení naší prezentace, kterou jsme měli možnost ukázat na pracovním setkání zastupitelů 3. června.
Na setkání jsme byli přítomni my a také dva nezávislí architekti Ing. arch. Jiří Gulbis a Ing. arch. Josef Krejčí. Zpětně jim velmi děkujeme za objektivní posouzení situace i za to, že zastupitelům srozumitelně představili pohled ze své pozice. Architekty pozval radní Ota Černý, který s námi dlouhodobě sdílí nesouhlas s postupem při rekonstrukci koupaliště. Na setkání jsme měli možnost zrekapitulovat setkání s uživateli koupaliště, které se konalo na jaře 2020. Zde vznikla i pocitová mapa a dokument, který vyhodnotil výsledky dotazníku.

► Odpor veřejnosti

V článku stojí, že se rekonstrukce bazénu setkala s odporem jeho uživatelů. To zcela jistě nelze tvrdit. Nehledě na to, že v našem městě obyvatelé vyjadřují nesouhlas zcela jiným a razantnějším způsobem, jak jsme mohli být svědky při řešení aktuální situace ohledně výstavby na Berlínku apod.

Je to tedy jinak. Uživatelé si rekonstrukci bazénu přejí. Je to naprosto zřejmé při pohledu do mapy. Ale zřejmé je i to, že si nepřejí jen onen bazén. Uživatelé vnímají spoustu nedostatků, mají rádi mnoho míst a také vidí velký potenciál. Radnice, pokud chce zasáhnout do takto významného areálu, musí tyto informace vnímat a brát na ně ohled. Jsme rádi, že se pro tuto cestu rozhodla.

► Článek vedle sebe dává dvě možnosti:

1. rekonstrukce bazénu dle současného projektu
2. komplexní revitalizaci areálu v hodnotě 100 milionů

Druhá možnost je poněkud chybnou interpretací toho, co bylo skutečně jako další varianta navrhováno. Ve skutečnosti, opět s odkazem na pocitovou mapu a dotazník, tu vedle sebe jsou tyto varianty:

1. rekonstrukce bazénu dle současného projektu
2. vypracování plánu rozvoje na dalších 30 let a následná rekonstrukce bazénu podle projektu, který s ní bude v souladu

Co tedy společně navrhujeme? Nejde o nic jiného, než připravit plán rozvoje koupaliště, který stanoví, v jaké míře a v jakém časovém horizontu budeme koupaliště rekonstruovat a doplňovat. Můžeme tak předejít tomu, že postavíme bazén za vyšší desítky milionů, ale nebudeme mít finance na záchody u brouzdaliště, novou folii v plaveckém bazénu apod. Také předejdeme tomu, že bez rozmyslu zkrátíme dnes 50m bazén na pouhých 33 m, aniž bychom znali názor autorizovaného architekta.

Podobné rozhodnutí totiž nedělají uživatelé. Ty dělá město. Ale město má rozhodovat informovaně a za pomoci odborníků.

► Stav bazénu a náklady

Radnice se samozřejmě nemůže bez obav z kritiky vzdát projektu, který už zaplatila. Nebavíme se tu ale o tak horentních částkách, které by ve výsledné ceně znamenali zásadní rozdíl. Také se nelze zlobit na projekční studio, že není schopno zohlednit kvality areálu a přicházet s kreativním řešením na míru našemu koupališti . To je práce architektů. Stav bazénu pak skutečně není ideální, ale jak nám hygiena potvrdila, bazén se v příštích letech uzavírat nebude a dál bude fungovat v současné podobě. Toho můžeme využít.

Nezapomínejme ale také na stav plaveckého bazénu. Ten se po nepodařené rekonstrukci a špatné údržbě blíží k datu, kdy bude opět potřeba vyměnit fólii. To znamená, že bude odkrytá cesta k jeho úpravám. Minimálně plošina pro handicapované uživatele by měla být základem.

► Co dál?

Teď je třeba se ptát. Město dalo zelenou otevření pozice městského architekta a ten bude určitě velmi rád, když dostane do rukou podklady o tom, co si o koupališti lidé myslí a co od něho očekávají. Radnice přislíbila dotazníkové šetření už během této sezóny a tak věříme, že se podaří získat mnoho zajímavých podnětů, které rozvoj koupaliště pomohou vyřešit co nejdříve. Městu jsme nabídli pomoc s přípravou a jsme za ochotu spolupracovat velmi rádi. Oceníme však, pokud se i nadále budeme bavit věcně a na rovinu, abychom drahocenný čas neztráceli na podobném vysvětlování již několikrát řečeného i napsaného.

Čeká nás rekonstrukce. Buď v ní bez rozmyslu utratíme desítky milionů za realizaci nekvalitního projektu, nebo si necháme poradit a během další dekády uspokojíme potřeby mnoha uživatelů a zachováme kvalitu jedinečného areálu. Tak jako tak nás Tyršovo koupaliště přežije, jako přežilo své tvůrce. Chovejme se k němu proto s respektem.

Jiří Jaroš a Lukáš Baše
Tyršův plavecký klub

Související články
"Věřím, že koncepci revitalizace Tyršova koupaliště se podaří prosadit," říká Ing. arch. Ota Černý, radní města Dvůr Králové n. L.
Jak udělat Tyršovo koupaliště pro tuto sezonu alespoň o trochu lepší
Bude Tyršovo koupaliště o trochu lepší? Může být! Přinášíme odpovědi ředitele technických služeb
Co bude dál s Tyršovým koupalištěm? Článek vedení města
Trutnovské koupaliště je pro děti rájem, stále přibývají atrakce
Vaše komentáře

Přečteno 1451x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
23.02.2024 17:00 - 25.02.2024 20:00
Alpy v pasáži - VÍKEND TYROLSKÉ KUCHYNĚ
25.02.2024 19:00 - 25.02.2024 21:30
Kino - Mission Impossible: Odplata - první část