Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Houslista Jan Mráček a polský varhaník Wacław Golonka se představí na koncertu se světovou premiérou na festivalu Hudební léto Kuks

Koncert proběhne v sobotu 20. července 2019

Vít Havlíček / 17.07.2019, Aktualizováno , Kuks - Turistika
OPRAVA TERMÍNU - PŮVODNĚ BYLA V ČLÁNKU NEDĚLE. Třetí koncert 10. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks nabídne v sobotu 20. července dva významné umělce, kterými jsou houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček a přední polský varhaník Wacław Golonka. V rámci koncertu je zařazen i ojedinělý dramaturgický počin. Ve světové premiéře zazní skladba Phantasia Kuksensis de Virtutis a Fuga baroque od docenta Eduarda Douši, která vznikla na objednávku festivalu Hudební léto Kuks a je na téma jedné ze šporkovských árií.
 
Houslista Jan Mráček zahraje sólové virtuózní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Niccolò Paganiniho, Eugèna Ysaÿe a Fritze Kreislera. Sólové varhany v podání Wacława Golonky uslyšíte ve skladbách starých polských mistrů, Františka Xavera Brixiho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a již zmíněné skladbě docenta Eduarda Douši (*1951), pedagoga Pražské konzervatoře a Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Společnou závěrečnou skladbou bude Romantický kus č. 1 Antonína Dvořáka.

Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč patří již od dětství mezi nejvýraznější talenty své generace. Stal se nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského Jara 2010 a v roce 2014 získal první cenu na Stefanie Hohl Wettbewerb a prestižní Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Od roku 2011 je nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Byl poctěn pozváním maestra Jiřího Bělohlávka na post koncertního mistra České filharmonie, kde působí i v současnosti. Sólově nadále koncertuje po celém světě, zahrál si například s Royal Philharmonic Orchestra, St. Louis Symphony, The Symphonia Boca Raton Florida, nebo s Tchaikovsky Symphony Orchestra v curyšské Tonhalle.

Polský varhaník Wacław Golonka Polský varhaník Wacław Golonka vystudoval hru na varhany na Hudební akademii v Krakově a pak u Hanse Haselböcka na Hochschule für Musik ve Vídni. Získal ceny na varhanních soutěžích v Praze a v Norimberku a zvítězil na soutěži v Pretorii. Koncertoval v řadě evropských a asijských zemí, v Jižní Africe i v USA, ve významných koncertních sálech (Smetanova síň v Praze, Meistersingerhalle Nürnberg, Philharmonie Berlin, Nottingham Albert Hall, Cleveland Museum of Art, City Hall in Cape Town, UNISA in Pretoria) i ve velkých kostelích a katedrálách (Wien, Chartres, Utrecht, Lausanne, Oliwa). Působí jako profesor varhanní hry na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě, vyučuje též na hudební akademii v Krakově a jako hostující docent též v Gdaňsku a Poznani.

Na následujícím koncertu festivalu 3. srpna 2019 vystoupí italský klarinetista Claudio Mansutti se souborem Apollon Quartet.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. 

Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz

Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Vít Havlíček

 

Související články
Hudební léto Kuks 2019 - jubilejní 10. ročník mezinárodního festivalu
Dagmar Pecková zahájila 22. června 2019 desátý ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks
Collegium 1704 zahraje 6. července 2019 na festivalu Hudební léto Kuks novodobou premiéru skladby z kukského archivu
Festival Hudební léto Kuks pokračoval 6. července 2019 koncertem sopranistky Heleny Hozové a souboru Collegium 1704
Italský klarinetista Claudio Mansutti se představí na festivalu Hudební léto Kuks se souborem Apollon Quartet
Italský klarinetista Claudio Mansutti a Apollon Quartet okouzlili posluchače festivalu Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks zakončí 17. srpna 2019 Český filharmonický sbor Brno, Czech Virtuosi a dirigent Petr Fiala
Český filharmonický sbor Brno důstojně zakončil 10. ročník festivalu Hudební léto Kuks

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 847x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí