Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera

Redakce / 15.09.2020
V sobotu 12. září 2020 se prostory kostela Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem naplnily tóny klasické hudby díky Královédvorskému chrámovému sboru vedeném Vítem Havlíčkem a varhaníkovi Přemyslu Kšicovi. Program koncertu byl sestaven ze skladeb 18. až 21. století a vrcholem bylo uvedení světové premiéry skladby „Vox clamantis in deserto“ německého hudebního skladatele Holmera Beckera za jeho osobní účasti.
Autorem úvodní varhanní Královédvorský chrámový sborkompozice Gloria in excelsis Deo, op. 59 č. 8 byl německý hudební skladatel Max Reger. Slavnostní varhanní skladbu vystřídal sbor, v jehož podání zaznělo Ecce sacerdos magnus Maxmiliana Stadlera, skladba s téměř posvátným charakterem. Královédvorský chrámový sbor se může pochlubit vyrovnaným mužským a ženským obsazením, což se projevilo zejména v díle Antonia Vivaldiho – Magnificat RV 610. V podání sboru dále zazněly tři části ze Stabat mater od Josepha Rheinbergera a Kyrie z Missy in C Ludwiga van Beethovena, kde si posluchači mohli vychutnat náročné sopránové sólo v interpretaci Andrey Zaorálkové. Hráčské virtuózní umění předvedl varhaník Přemysl Kšica uvedením Bachovy Fantasie g moll BWV 542 a 4. věty Sonáty č. IV B dur Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Varhaník Přemysl Kšica, skladatel Holmer Becker a sbormistr Vít HavlíčekNa závěr koncertu zazněla ve světové premiéře skladba Vox clamantis in deserto, která byla věnována a napsána právě pro Královédvorský chrámový sbor, a jejíhož provedení se zúčastnil i samotný autor – německý hudební skladatel působící v Norimberku Holmer Becker. Ten byl k napsání skladby inspirován biblickým textem „Hlas volajícího na poušti“. Progresivní skladba, náročná po intonační i rytmické stránce, zazněla v podání sboru s doprovodem varhan na vysoké interpretační úrovni, což je výsledkem dlouholeté nepřetržité práce zpěváků a sbormistra Víta Havlíčka.

Skladatel po doznění své skladby Německý skladatel Holmer Becker po premiéře své skladby ve Dvoře Králové veřejně ocenil výkon sboru a poděkoval za pozvání do Dvora Králové. Od sboru dostal dárkový koš s regionálními produkty. Poctou pro Královédvorský chrámový sbor jistě je, že tato skladba bude vydaná u německého nakladatelství Edition Brendel.
Bude-li epidemiologická situace příznivá, můžeme se těšit na opětovné setkání s Královédvorským chrámovým sborem na jeho tradičních adventních koncertech.

Martina Zemková

Foto: Luděk Tureček

Související články
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2019
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Koncert se světovou premiérou skladby německého skladatele Holmera Beckera
Vaše komentáře

Přečteno 609x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Všeobecná zdr. sestra (Domov. sv. Josefa)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Stavební technik (Juta, a.s.)

Vychovatel/ka (ZŠ Sch. sady)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
28.04.2021 08:00 - 30.06.2021 20:00
Umění bez galerie
4.06.2021 09:00 - 1.08.2021 16:00
Milan Chabera: MÍJENÍ (výstava obrazů)
18.06.2021 09:00 - 29.08.2021 16:00
Dvorské retro (výstava)
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábava