Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

Redakce, Josef Pojezdný / 31.07.2020
Ani letošní školní prázdniny Královédvorský chrámový sbor nezahálí. A tak když současná epidemiologická situace způsobila rušení zahraničních akcí, obrátili jsme se do vnitrozemí. Na svoji čtvrtou akci v době pokoronavirové jsme se vypravili v neděli 26. července 2020 do kolébky východočeské vzdělanosti, do rodiště Bedřicha Smetany, Julia Mařáka, působiště Boženy Němcové, Aloise Jiráska a mnoha dalších význačných osobností - do starobylého města na tzv. Trstenické stezce (nyní E 442) z Prahy na Moravu – do Litomyšle.
Zde jsme v Královédvorský chrámový sbor v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšliproboštském kostele Povýšení sv. Kříže pod vedením sbormistra Víta Havlíčka doprovodili sborovým zpěvem slavnostní mši na svátek sv. Jáchyma a Anny, která se konala od 9:00 hodin. Byli jsme mile přijati a po skončení slavnostních bohoslužeb odměněni potleskem. Nebylo by to správné prázdninové putování bez prohlídky města a dalších pamětihodností, jimiž je toto město zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO proslulé.

Královédvorský chrámový sbor v kostele Povýšení sv. Kříže v LitomyšliMístní varhaník Petr Jiříček nás provedl kostelem Nalezení sv. Kříže, vrcholným dílem barokních architektů G. B. Alliprandiho a F. M. Kaňky, gotickým špitálním kostelíkem Rozeslání sv. apoštolů a hřbitovním kostelem sv. Anny. Nevynechali jsme ani kostel Československé církve husitské s aktuální výstavou dětských kočárků, jehož současným duchovním správcem je tatínek bývalé královédvorské „husitské“ farářky Františky Kláskové. Všude nám bylo umožněno vyzkoušet akustiku přednesem sborových skladeb a cappella (bez doprovodu) i s doprovodem a vyzkoušet místní varhanní nástroj a přítomným turistům tak neplánovaně zpestřit jejich prohlídku, což tito rovněž kvitovali potleskem.

Královédvorský chrámový sbor u hrobky v Litomyšli, kde je pohřben P. František BenešPutování jsme zakončili na místním hřbitově u kostela sv. Anny u hrobky proboštů litomyšlských, kde je pohřben P. František Beneš, známý královédvorákům jako dlouholetý královédvorský děkan, iniciátor a realizátor opravy vnějšího pláště dvorského kostela sv. Jana Křtitele. I jemu jsme zazpívali, rozsvítili svíčku a uctili jeho památku.
Pak už jsme se odměnili pozdním obědem a po krásném výletu nastoupili v bouřce a lijáku cestu domů. Těšíme se na další putování, v srpnu se chystáme na Moravu – na Velehrad a Hostýn. 

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Koncert se světovou premiérou skladby německého skladatele Holmera Beckera
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Vaše komentáře

Přečteno 842x
 
Hodnocení článku:
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí