Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

Redakce, Josef Pojezdný / 31.07.2020
Ani letošní školní prázdniny Královédvorský chrámový sbor nezahálí. A tak když současná epidemiologická situace způsobila rušení zahraničních akcí, obrátili jsme se do vnitrozemí. Na svoji čtvrtou akci v době pokoronavirové jsme se vypravili v neděli 26. července 2020 do kolébky východočeské vzdělanosti, do rodiště Bedřicha Smetany, Julia Mařáka, působiště Boženy Němcové, Aloise Jiráska a mnoha dalších význačných osobností - do starobylého města na tzv. Trstenické stezce (nyní E 442) z Prahy na Moravu – do Litomyšle.
 
Zde jsme v Královédvorský chrámový sbor v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšliproboštském kostele Povýšení sv. Kříže pod vedením sbormistra Víta Havlíčka doprovodili sborovým zpěvem slavnostní mši na svátek sv. Jáchyma a Anny, která se konala od 9:00 hodin. Byli jsme mile přijati a po skončení slavnostních bohoslužeb odměněni potleskem. Nebylo by to správné prázdninové putování bez prohlídky města a dalších pamětihodností, jimiž je toto město zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO proslulé.

Královédvorský chrámový sbor v kostele Povýšení sv. Kříže v LitomyšliMístní varhaník Petr Jiříček nás provedl kostelem Nalezení sv. Kříže, vrcholným dílem barokních architektů G. B. Alliprandiho a F. M. Kaňky, gotickým špitálním kostelíkem Rozeslání sv. apoštolů a hřbitovním kostelem sv. Anny. Nevynechali jsme ani kostel Československé církve husitské s aktuální výstavou dětských kočárků, jehož současným duchovním správcem je tatínek bývalé královédvorské „husitské“ farářky Františky Kláskové. Všude nám bylo umožněno vyzkoušet akustiku přednesem sborových skladeb a cappella (bez doprovodu) i s doprovodem a vyzkoušet místní varhanní nástroj a přítomným turistům tak neplánovaně zpestřit jejich prohlídku, což tito rovněž kvitovali potleskem.

Královédvorský chrámový sbor u hrobky v Litomyšli, kde je pohřben P. František BenešPutování jsme zakončili na místním hřbitově u kostela sv. Anny u hrobky proboštů litomyšlských, kde je pohřben P. František Beneš, známý královédvorákům jako dlouholetý královédvorský děkan, iniciátor a realizátor opravy vnějšího pláště dvorského kostela sv. Jana Křtitele. I jemu jsme zazpívali, rozsvítili svíčku a uctili jeho památku.
Pak už jsme se odměnili pozdním obědem a po krásném výletu nastoupili v bouřce a lijáku cestu domů. Těšíme se na další putování, v srpnu se chystáme na Moravu – na Velehrad a Hostýn. 

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

 

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Koncert se světovou premiérou skladby německého skladatele Holmera Beckera
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 839x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žiraf)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá