Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Ohledně ceny za čištění vody za roky 2005-2013 je ve Dvoře Králové rozhodnuto

Redakce / 25.01.2019, Dvůr Králové nad Labem
Město Dvůr Králové má dnes svůj velký den. Léta se táhnoucí soudní spory se společností Evorado Import, a.s., která vlastní ve Dvoře Králové čistírnu odpadních vod, omezovaly město v zásadních krocích. Dnes, v pátek 25. ledna dopoledne, však Krajský soud v Hradci Králové vyhlásil rozhodnutí ve sporech o výši ceny za čistění odpadních vod v obdobích 2005–2006 a 2007–2013.
 

Společnost Evorado import, a.s., vlastní ve Dvoře Králové nad Labem čistírnu odpadních vod (ČOV). Po městě požadovala doplatit miliony korun jako rozdíl mezi cenou, kterou za čištění odpadních vod město v příslušných letech platilo, a cenou, kterou společnost požadovala. 

Dvůr Králové nad Labem nyní ročně hradí provozovateli ČOV, společnosti Litave, s. r. o., za čištění odpadních vod přitékajících veřejnou kanalizační sítí 15,2 mil. Kč bez DPH. Částku stanovil v září roku 2013 rozsudek okresního soudu v Trutnově, který však stále není pravomocný. Roční výše úhrady totiž nebyla podle majitele ČOV dostačující, proti rozsudku se odvolal a čekalo se na rozhodnutí odvolacího soudu.

Na začátku roku 2018 bylo vedení města obeznámeno s revizním posudkem na zjištění ceny za čištění odpadních vod v období od 29. června 2005 do 31. prosince 2013, který stanovil, že by město mělo doplatit v součtu částku ve výši zhruba 80 mil. Kč bez DPH. 

Jak bylo dnes zveřejněno na webu města Dvůr Králové, krajský soud v novém rozhodnutí nejprve konstatuje, že za roky 2005–2006 vrátí společnost Evorado Import, a. s., městu Dvůr Králové nad Labem cca 10 mil. Kč, které jsou přeplatkem provedených plateb za čištění odpadních vod. 

Naopak za roky 2007–2013 doplatí dle tohoto rozhodnutí město vlastníkovi ČOV za čištění odpadních vod cca 17,3 mil. Kč

V součtu tedy město musí protistraně uhradit cca 7,3 mil. Kč.

Na webu města se pan starosta vyjádřil, že město rozhodnutí soudu respektuje.
"V první řadě však počkáme, až obdržíme písemnou podobu rozsudku a budeme mít možnost ho prostudovat. Je třeba se také domluvit na krocích, které nyní budou z naší strany následovat,“ uvedl k rozhodnutí krajského soudu starosta města Jan Jarolím.

Poté, co dojde k narovnání úhrad za čištění odpadních vod do konce roku 2013, čeká město Dvůr Králové nad Labem další jednání s majitelem ČOV o narovnání za roky 2014–2017.

Město zároveň stále pracuje s možností postavit si vlastní ČOV. Při poslední žádosti o dotaci na ministerstvo živostního prostředí na výstabu nové ČOV však bylo neúspěšné.

Spor týkající se čištění odpadních vod ve Dvoře Králové má několik kauz.
Občanů Dvora Králové se nejvíce dotknula situace v roce 2012, kdy provozovatel  - společnost LITAVE, s.r.o. - vyhrožoval odstávkou čistění vody. Dne 16. 8. 2012 poslal provzovatel městu výzvu, kde se zaplacení za čištění odpadních vod domáhal pod výhružkou uzavření přítoku na ČOV a přerušení přebírání odpadních vod k čištění ke dni 16. 9. 2012.
Město se proto 3. 9. 2012 obrátilo na Okresní soud v Trutnově s návrhem na vydání předběžného opatření, kterým by provozovateli ČOV byla uložena povinnost čistit odpadní vody přitékající na ČOV. Tomuto návrhu soud vyhověl.
Město poté vyzvalo provozovatele a vlastníka ČOV, aby se smluvně domluvili na tom, komu město bude za čištění vody platit. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz


 

Související články
Otevřený dopis panu starostovi čekal na odpověď měsíc. Nová ČOV se městu vzdaluje.
Silnice, cyklostezky, kanalizace a vodovod, ČOV, podharťské hřiště a další věci se řešily na debatě s pány Hlavatým a Jarolímem
Záznam tiskové konference vedení města k vynesení rozsudku o platbách za čištění odpadní vody
Pokračování sporů o čističku ve Dvoře Králové u Nejvyššího soudu v Brně

 
Vaše komentáře
Konečně se ukázalo, že rozhodnutí předešlého vedení města bylo správnéRadim, 27.01.2019 19:30, Reagovat
Je to fakt super! Konečně se ukázalo, že rozhodnutí předešlého vedení města bylo správné. Majitelé ČOV za čištění od města chtěli 35 až 40 milionů ročně. Pro občany ve městě by to znamenalo, že by od roku 2005 platili soukromé firmě na jejich zisky minimálně dvojnásobek za stočné. Voda ve Dvoře by byla nejdražší v ČR. Cena vody již od roku 2005 přesahovala 100 Kč za kubík.
 
 
Přečteno 1089x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět