Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø

Redakce, Josef Pojezdný / 5.06.2024, Dvůr Králové nad Labem
Ve dnech 9. až 13. května 2024 uskutečnil Královédvorský chrámový sbor zatím nejdelší zahraniční cestu, tentokrát do Dánska. Inspirací a obětavou organizátorkou se stala dánská malířka českého původu paní Marie Klust. Zajednala nám tři koncerty, v Kodani a dvou dalších dánských městech Vejlø a Praestø a po celou dobu cesty nám i s manželem Martinem byli připraveni pomoci.

Trochu jsme se 800 km dlouhé Členové Královédvorského chrámového sboru před plavbou trajektemcesty za moře zprvu obávali, ale pokud to na počátku 13. století zvládlo poselstvo českého krále Přemysla Otakara I, aby doprovodilo jeho dceru Markétu Přemyslovnu, pozdější milovanou dánskou královnu Dagmar, musíme to zvládnout také. 

Ráno 9. května jsme vyjeli a odpoledne jsme již pluli mořem do Gedseru na hlavním Dánském ostrově Sjaeland. Po dvou hodinách plavby a dalších 100 km jízdy jsme dorazili do základního tábora ve městě Herlufmagle.

Královédvorský chrámový sbor v centru KodaněPátek 10. května jsme zasvětili Kodani, kde jsme v kostele sv. Tomáše v čtvrti Frederiksberg měli první koncert. Vyrazili jsme však již ráno. Nejprve proběhla prohlídka centra s jeho památkami – samozřejmě jsme si nenechali ujít proslulou Malou mořskou vílu Edvarda Eriksena, bohužel čerstvě vyhořelou historickou budovu burzy, starou i zcela novou budovu Opery, královský palác a další významné stavby.

Pro dánské turné Královédvorský chrámový sbor po koncertě v kostele sv. Tomáše v Kodanipřipravil náš sbormistr Vít Havlíček pestrý program. V první části zazněla díla světových autorů a do druhé, v rámci Roku české hudby a propagace české kultury, zařadil díla českých autorů – Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Jana Nepomuka Škroupa. Nacvičili jsme také jednu dánskou píseň „Min Jesus lad“ od Carla Nielsena v dánštině a byli zvědavi, co tomu publikum řekne. Paní Marie Klust hudební zážitek umocnila vizuálním – prezentovala při koncertu své obrazy tematicky se vztahující k zpívaným textům.

Královédvorský chrámový sbor na kůru kostela sv. Tomáše v KodaniVe výtečné akustice kostela sv. Tomáše, za doprovodu perfektních varhan, se výborně zpívalo a publikum bylo velmi spokojeno. Místní paní farářka byla dojata provedením dánské písně „Min Jesus lad“. Přála by si prý, abychom jí takto zazpívali na pohřbu. Tak snad naše dánština byla srozumitelná.

Na sobotu odpoledne jsme měli domluven koncert ve starobylém kostele v malebném městečku VejløKrálovédvorský chrámový sbor před kostelem ve Vejlø. Dopoledne jsme vyplnili prohlídkou dvou významných historických míst. Nejprve to bylo bývalé hlavní město Roskilde s katedrálou s hrobkami 34 dánských králů a královen (památka Unesco). Dále jsme nemohli minout Ringsted, kde je v kostele sv. Benedikta pohřbena i královna Dagmar I. – Markéta Přemyslovna. Pak již rychle na zkoušku a koncert do městečka Vejlø. Také zde se koncert vydařil, setkali jsme se i s dalšími krajany.    

Královédvorský chrámový sbor po koncertě v kostele v městečku PraestøV neděli 12. května jsme měli koncertní program dopoledne v kostele v městečku Praestø. Zdejší kostel, který stojí přímo na pobřeží, je dvoulodní a v každé lodi má své varhany, jedny jsou na barokní hudbu a druhé jsou romantické. I zde se koncert vydařil a pořádající farnost nám připravila obědové pohoštění. Paní sbormistryně zdejšího dívčího sboru si vyžádala pro svůj sbor i noty na jednu námi prováděnou skladbu, která ji zaujala.

Ve zbylém čase jsmeKrálovédvorský chrámový sbor v Kronborgu se odpoledne odměnili výletním programem: nejprve jsme absolvovali výlet lodí po kodaňských kanálech ze starého přístavu Nyhavn, navštívili jsme pevnost a zámek Kronborg Slot (památka Unesco). Sem do zámku (Helsingør = Elsinor) umístil W. Shakespeare děj svého Hamleta. Potom jsme v podvečerním slunci prohlédli ještě další významnou památku Frederiksborg Slot, jednu z nejkrásnějších historických budov v Dánsku s nádhernými kaskádovými barokními zahradami. V pondělí 13. května jsme nastoupili ráno na cestu po stejné trase domů. Jen jsme si ji navíc zpestřili prohlídkou historického centra hansovního města Rostock s jeho starobylými budovami a kostely.

Královédvorský chrámový sbor v městečku PraestøDánské turné se vydařilo po všech stránkách, provázela nás nebývalá přízeň počasí, v druhé části slunce a azurové nebe. Zvládnutí náročného programu napomáhaly i dlouhé dny v této severní šířce. Dánové rozhodně nejsou drsní Vikingové, ale milí a příjemní lidé, kteří ocenili českou kulturu i naši ochotu zprostředkovat ji příjezdem z takové vzdálenosti. Veliký dík a zásluhy za zdárné absolvování pobytu patří paní Klust a jejímu manželovi. Cesta se konala také za finanční podpory města Dvůr Králové.

Nyní nás ale čeká další Královédvorský chrámový sbor před budovou historické Opery v Kodaniradostná práce pro naše Královédvoráky. 
Zveme Vás na naše nejbližší koncerty s orchestrem v rámci Noci kostelů v pátek 7. června v kostele v Hajnici ve 20.00 hodin a jeho reprízu v neděli 9. června v 17.00 hodin v husitském kostele ve Dvoře Králové. 
Zájemce o zpěv v tomto sboru zveme na zkoušky každý pátek ve Švehlově ulici od 19.00 hodin.

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Červnové koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru (7. a 9. června 2024)
Vaše komentáře

Přečteno 347x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí