Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Úspěšný benefiční koncert s recitací Josefa Somra na záchranu varhan v Hajnici

Redakce, Karolina Václavíková / 15.10.2017
V páteční podvečer 13. října se v hajnickém kostele sv. Mikuláše uskutečnil benefiční koncert na záchranu místních varhan. V zaplněném kostele si návštěvníci mohli vychutnat krásné tóny cembala v podání profesora pražské HAMU Jaroslava Tůmy, který přednesl Bachovy skladby pro klávesové nástroje, a zaposlouchat se do myšlenek a názorů Alberta Schweitzera v umělecké interpretaci herce Josefa Somra. Že se jednalo o krásný večer s atraktivním programem, svědčily nejenom obsazené lavice slavnostně osvíceného prostoru kostela, ale i výše částky vybrané na dobrovolném vstupném, která činila 20.890 Kč.
 

Tento večer byl již několikátou kulturní akci, která byla na záchranu varhan uspořádána a je opravdu až s podivem, s jakými kulturními zážitky se v Hajnici můžeme za poslední dobu setkat. Připomeňme například loňský koncert za stejným účelem, který byl výjimečný uměleckým přednesem Jana Hartla doprovázeným barokní cembalovou hudbou. Obec také loňský podzim uspořádala pro místní i širokou veřejnost koncert, na kterém vystoupilo Kvarteto České filharmonie.

V páteční večer na úvod promluvil Hajnice - benefiční koncert 13.10.2017 - Josef Somr a Jaroslav Tůmastarosta obce Hajnice Petr Červený, na jehož přivítání navázal pedagog pražské HAMU a iniciátor opravy hajnických varhan Vít Havlíček, který představil projekt záchrany varhan a uvedl i interprety večera. Pak už se rozezněly struny cembala, které po první skladbě vystřídal příjemný a pro mnohé tak známý hlas umělce Josefa Somra. Byl opravdu zážitek poslouchat, jak se krása skladeb střídala s přednesem myšlenek Alberta Schweitzera, který měl k Bachovy velmi blízko a jehož myšlenky jsou stále velmi aktuální. Večer plynul v této slavnostní atmosféře a byl zakončen dlouhotrvajícím potleskem.

Hajnice - varhany - 13.10.2017 Hajnické varhany si opravdu zaslouží takovou pozornost. Pochází z dílny Franze Josefa Swobody, císařského varhanáře, který působil ve Vídni a do dnešní doby se dochovalo jen několik jeho nástrojů. Na záchranu varhan byl zřízen transparentní účet 2801297755/2010, na který lze přispívat. Ještě do konce letošního roku proběhne první část generální opravy, která je nutná, aby varhany byly opět funkční. Těšíme se tedy nejenom z krásných kulturních zážitků v jedinečném prostoru hajnického kostela, ale také na hudbu, která se díky sbírce bude moci kostelem právě z varhan rozeznít.

Příští benefiční koncert se koná 5. listopadu od 16:00 a vystoupí na něm flétnista Jiří Stivín a varhaník Václav Uhlíř. Další informace o průběhu opravy nástroje a i možnosti adopce píšťal naleznete na www.kchs.cz/hajnice.

Karolina Václavíková


 

Související články
Varhany na Královédvorsku z počátku 20. století
Benefiční koncert pro varhany v kostele sv. Mikuláše v Hajnici
Vydařený benefiční koncert na opravu varhan v Hajnici
Josef Somr podpoří opravu varhan na benefičním koncertu v Hajnici 13. října 2017
Jiří Stivín zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 5. listopadu 2017
Na koncertu Jiřího Stivína a Václava Uhlíře pro hajnické varhany se vybralo přes dvacet tisíc korun
V Hajnici se po mnoha letech rozezní varhany na benefičním koncertu s recitací Ondřeje Kepky – skončila první etapa opravy
Jarní sérii benefičních koncertů pro varhany v Hajnici zahájí České filharmonické kvarteto 8. dubna 2018
Benefiční koncerty pro varhany v Hajnici pokračují
Václav Hudeček zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 3. června 2018
Trubka a varhany v Hajnici

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 489x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020