Vyhledej
Královédvorsko > ZOO a Safari

V ZOO Dvůr Králové museli jedovatou kobru ošetřit holýma rukama

Redakce / 15.03.2016, Dvůr Králové nad Labem
V ZOO Dvůr Králové proběhl v úterý 15. března odchyt a následný veterinární zákrok na jednom z nejnebezpečnějších hadů světa – kobře černé. Ve dvorské zoo jde o první případ, kdy museli ošetřovatelé manipulovat s jedovatým hadem holýma rukama.
 


„V naší zoo jsou jedovatí hadi chováni zcela bezkontaktně. V případě dnešního veterinárního zákroku jsme museli poprvé odchytit hada do vlastních rukou. Veterinář ovšem před samotnou manipulací kobru částečně uspal,“ přibližuje zákrok zoolog Pavel Moucha.


Čtyřletá samice kobry černé trpěla delší dobu zanícením jedového váčku. Samotnému veterinárnímu zákroku přitom předcházelo zpracování jedinečného systému bezpečného odchytu, na kterém se podíleli ošetřovatelé ve spolupráci se zoologem a veterinářem.Manipulace s kobrou černou v ZOO Dvůr KrálovéManipulace s kobrou černou v ZOO Dvůr Králové


„Principem odchytu bylo zhotovení speciálního vaku ústícího do průhledné plastové trubice, který se přiloží k odchytové boudičce. Ta je součástí každého terária. Jakmile jsme otevřeli dno boudičky, kobra spadla do pytle a ihned instinktivně vlezla za světlem do trubice, kde jí mohl veterinář bezpečně aplikovat lehká sedativa. Ve chvíli, kdy byla kobra dostatečně omámena, jsme přistoupili k jejímu uchopení holýma rukama, přemístění na operační stůl a její fixaci,“ přibližuje zákrok ošetřovatel Martin Smrček.


Veterinární zákrok trval necelou hodinu. Hadi mají pomalý metabolismus, bylo proto potřeba několik desítek minut počkat, než začala působit sedativa. Po zákroku byla kobra v pořádku vrácena zpět do terária.


Prudce jedovatá kobra černá je největším africkým druhem kober, může dorůst délky až 3 metrů. Obývá oblasti západní a střední Afriky.  Dvorská zoo chová jedovaté hady od začátku roku 2014, kdy byla slavnostně otevřena expozice Jedovatá Afrika, a v současnosti jich má více než dvacet.


Zdroj: ZOO Dvůr Králové, a.s.


 

Související články
Dvorská zoo plánuje v roce 2016 investice za 45 milionů korun
Sbírka pro ZOO Dvůr Králové vynesla přes sedm tun krmiva
Orangutanní holka laškuje s člověčí holkou. I konec zimy v zoo umí pobavit.
V královédvorské zoo vstupují do nové sezony s novým zvířetem - medojedem kapským
ZOO Dvůr Králové: Přijďte k nám vyzdobit Západoafrické městečko (14.-15. května)
O víkendu v zoo čokoládová show, dětský den a vstup pro děti zdarma v rámci akce S vysloužilci do ZOO!
Související odkazy
ZOO Dvůr Králové
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 135x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí